Urząd Miasta zachęca: Płać podatki w swoim mieście, rozlicz się w Katowicach

Miasto Katowice zachęca mieszkańców, by rozliczyć swój podatek w Katowicach, a także przypomina, że 1,5% swojego podatku warto przekazać na rzecz lokalnie działających organizacji pozarządowych.

Dzięki większej liczbie osób odprowadzających podatki w Katowicach zwiększają się dochody budżetu miasta, a tym samym wyższe są nakłady miasta na rzecz jego mieszkańców. W 2022 roku środki z PIT mieszkańców wyniosły 640 mln zł i stanowiły 25% budżetu Katowic.

Pora na rozliczenie podatku. To czas, w którym możemy zadbać o swoje miasto i samych siebie. Dlaczego? By miasto mogło się rozwijać, mogły powstawać kolejne baseny, boiska i place zabaw, potrzebne są na to środki finansowe. Najważniejszym z elementów budżetu miasta jest udział w podatku dochodowym PIT. Dlatego im większa liczba osób mieszkających w Katowicach wskaże do rozliczeń katowicki urząd skarbowy, z tym większą korzyścią będzie to dla miasta i jego mieszkańców. Rozliczając podatek w mieście, mamy możliwość wyrobienia Katowickiej Karty Mieszkańca, która daje nam zniżki na baseny, koncerty, obiekty sportowe. Uzupełniając swoje zeznanie podatkowe warto także wskazać organizację, która może otrzymać 1,5% naszego podatku. Pamiętajmy w tym momencie o katowickich NGO-sach! Zachęcam, rozlicz podatek blisko! To nic nie kosztuje, a zyskasz! - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Większość zadań realizowanych w ramach budżetu ma na celu podnoszenie jakości życia w mieście. Dochody Katowic z każdym rokiem są coraz wyższe: w 2018 roku wyniosły prawie 2 mld zł, z czego 560 mln zł to właśnie dochody uzyskiwane z części podatku dochodowego płaconego przez mieszkańców, w 2020 roku dochody wyniosły prawie 2,4 mld zł, z czego 578 mln zł to dochody płynące z tzw. PIT-u. W 2022 roku, po zmianach przepisów, dochody wyniosły ponad 2,5 mld zł, z czego PIT zasilający budżet miasta stanowił 640 mln zł, czyli 25% całości wpływów.

- Zmiany w przepisach ograniczyły wpływy z podatku PIT, jednak nie zmienia to faktu, że im więcej rozliczających się w Katowicach tym korzystniej dla finansów miasta – zaznacza Danuta Lange, skarbnik miasta.

Za podatek od jednej osoby można wykonać ok. 4 m2 chodnika osiedlowego, zbudować ok. 4 m2 drogi rowerowej, zasadzić ok. 10 metrów bieżących żywopłotu, założyć ok. 50 m2 trawnika, wykonać ponad 3 m2 miejsca parkingowego.

Czy musisz być zameldowany w Katowicach, by złożyć tutaj PIT?

Do złożenia PIT w Katowicach nie trzeba być tu zameldowanym. Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych to, zgodnie z ustawą o PIT, ośrodek interesów życiowych – osobistych i gospodarczych. Przy czym centrum interesów osobistych to powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna, obywatelska, działalność polityczna w organizacjach społecznych itp. Natomiast ośrodek interesów gospodarczych to działalność zarobkowa (praca, działalność gospodarcza, źródła dochodów, inwestycje, majątek etc. Podatnik sam musi zdecydować, gdzie jest centrum jego życia (miejsce zamieszkania).

- Zachęcamy, by składając swoje zeznanie podatkowe zwracać uwagę na adres, który w nim mamy. Większość z nas korzysta z rządowej platformy, w której możemy edytować nasz adres zamieszkania i oświadczyć, że byliśmy mieszkańcem Katowic na dzień 31.12.2022 roku. Wystarczy kilka kliknięć, by zwiększyć dochody miasta, a także wesprzeć lokalne organizacje pozarządowe. Mieszkając w Katowicach, rozliczajmy tu swój podatek, a w zamian korzystajmy ze zniżek, które ofertuje Katowicka Karta Mieszkańca – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i dodaje, że jeżeli ktoś mieszka w Katowicach i składa PIT gdzie indziej – to pieniądze zostaną wykorzystane w innej miejscowości. - Zapewne też są tam potrzebne. Ale warto się zastanowić, czy własne pieniądze chciałbyś przeznaczyć na remont domu sąsiada lub wybudowanie mu hali sportowej zamiast przeznaczać je na własne potrzeby – podsumowuje.

Zmiana urzędu skarbowego jest prosta – składając roczne zeznanie PIT, wystarczy w formularzu podatkowym podać swój adres w Katowicach, pod którym się zamieszkuje oraz wskazać urząd skarbowy przypisany do miejsca zamieszkania. Terytorialne zasięgi działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach i Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach dzieli granica wyznaczona ulicami Tadeusza Kościuszki i Wojciecha Korfantego.

1,5% podatku również zostaw blisko

Rozliczając podatek, mamy możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego (OPP), której działalność statutowa zostanie wsparta 1,5% naszego podatku. To 1,5% stanowi część należnego państwu podatku dochodowego. Jeżeli jednak w swoim rozliczeniu podatkowym nie wskażemy żadnej organizacji pożytku publicznego, nasze 1,5% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa.

Katowickie OPP pomagają m.in.: osobom chorym, z niepełnosprawnościami, wspierają seniorów, chronią środowisko, wspomagają rozwój sportu, działają w obszarach edukacji i kultury oraz rozwijają świadomość obywatelską. Każdemu z nas powinno zależeć, by wspierać OPP działające w Katowicach, w naszym najbliższym otoczeniu, gdzie każdego dnia możemy je obserwować i korzystać z ich szerokiej oferty usług.

Aktualny wykaz katowickich OPP znajduje się na stronie internetowej Katowic: https://bit.ly/3Ygtpr7.

Rozliczanie się w Katowicach jest opłacalne

W 2020 r. Katowice wprowadziły Katowicką Kartę Mieszkańca (KKM). Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. KKM uprawnia do wielu zniżek, np. z nowo wybudowanych basenów – dzięki niej korzystają z nich z 60% zniżką. Posiadacze Karty otrzymują także zniżki sięgające nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, na wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna. Liczba partnerów projektu stale rośnie, a wśród nich jest również coraz więcej przedstawicieli lokalnego biznesu. W sumie od początku trwania programu zarejestrowanych zostało ponad 100 tys. kart. Dzięki zniżkom w portfelach mieszkańców zostało już ponad 5,5 mln zł.

Ponadto za rozliczanie swojego podatku są również dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich przedszkoli w Katowicach. Wystarczy, że jeden z rodziców kandydata jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, którego zeznania roczne za ostatni rok podatkowy zostało złożone w urzędzie skarbowym w Katowicach.

Budowa stadion miejski Katowice 122

Może Cię zainteresować:

Praca wre na budowie nowego stadionu miejskiego w Katowicach. Trwa montaż trybun

Autor: Katarzyna Pachelska

21/02/2023

Centrum Spilno Hub Katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach otwarto Centrum Spilno Hub, przestrzeń przyjazną integracji społeczności polsko-ukraińskiej

Autor: Redakcja

20/02/2023

Katowicka karta mieszkanca 12

Może Cię zainteresować:

Katowicka Karta Mieszkańca ma ponad 100 tys. użytkowników. Najczęściej korzystamy ze zniżek na basen

Autor: Katarzyna Pachelska

19/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon