Velostrada z Katowic do Sosnowca. Metropolia rozpoczyna konsultacje społeczne projektu koncepcji technicznej

Velostrada, czyli "rowerowa autostrada", z Katowic do Sosnowca, to jedna z ośmiu planowanych tras w ramach Sieci Tras Rowerowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zaczynają się konsultacje społeczne projektu koncepcji technicznej dla budowy tej drogi rowerowej.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Rower katowice 01

Velostrada nr 1 ma łączyć centrum Katowic z Sosnowcem. Szeroka, bezpieczna i bezkolizyjna droga rowerowa ma mieć długość 9,7 km. Będzie prowadzić od katowickich Bulwa­rów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od drogi ekspresowej S86, aż po centrum Sosnowca. Koniec trasy został przewidziany przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.

Tej trasie będą poświęcone konsultacje społeczne, organizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Konsultacje obejmują badanie geoankietowe oraz warsztaty poświęcone koncepcji przebiegu tej velostrady.

Każdy może wypełnić ankietę

Badania ankietowe są realizowane na specjalnej platformie internetowej otwartej dla wszystkich. Od 11 do 30 czerwca 2024 r. każdy zainteresowany, za pomocą ankiety internetowej, może wyrazić swoją opinię na temat velostrady i tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na mobilność mieszkańców GZM.

Respondenci mogą podzielić się swoją spostrzeżeniami, wiedzą i pomysłami. Ankieta zawiera pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte. Tego typu narzędzia w procesie konsultacji społecznych odgrywają istotną rolę w poznaniu opinii mieszkańców zainteresowanych tematem, ale mniej zaangażowanych i niekoniecznie skłonnych do udziału w spotkaniach na żywo.

Warsztaty i debata o velostradzie z Katowic do Sosnowca

19 czerwca 2024 r. (środa), we współpracy z katowicką redakcją Gazety Wyborczej zaplanowano warsztaty w ramach „Metropolii Idei”. Będą one poświęcone koncepcji Metropolitalnej Trasy Rowerowej łączącej Katowice i Sosnowiec. Ich uczestnicy- mieszkańcy Metropolii, aktywiści miejscy, przedstawiciele środowisk rowerowych będą wspólnie pracować nad zdiagnozowaniem najważniejszych problemów i wyzwań związanych z powstawaniem Systemu Tras Rowerowych i zastanowią się nad ich rozwiązaniem.

- Tego samego dnia po warsztatach zapraszamy wszystkich zainteresowanych na debatę połączoną z otwartym spotkaniem konsultacyjnym. Przedstawiciele wykonawcy koncepcji technicznej, przedstawią zakres i funkcję przygotowywanego opracowania a także ograniczenia formalne i prawne które wpływają na proces i projektowy i jego wynik - zachęcają organizatorzy warsztatów.

Dodatkowo podczas spotkania konsultacyjnego mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi koncepcji Velostrady nr 1, będą mogli zadawać pytania przedstawicielom wykonawcy koncepcji technicznej i przedstawicielom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaangażowanym w projekt Sieci Tras Rowerowych.

Spotkanie odbędzie się 19 czerwca w Metrolabie (Katowice, ul. Młyńska 1). Warsztaty rozpoczną się o godz. 16. Liczba uczestników jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń, zapisy tylko mailowe na adres: przemyslaw.jedlecki@agora.pl.

Droga rowerowa pixabay

Może Cię zainteresować:

Katowice dostały od Metropolii GZM 1,5 mln zł na prace przy budowie velostrady nr 6

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2024

Velostrada katowice projekt

Może Cię zainteresować:

10 firm chce zbudować pierwszą w Katowicach velostradę między Giszowcem a Brynowem

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2023

Stacja Rybnik

Może Cię zainteresować:

Velo Cug też w dni robocze. Rezerwacja miejsc dla rowerów w Kolejach Śląskich od 22 czerwca

Autor: Michał Wroński

04/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon