Vihorlatka, pierwsza restauracja z kuchnią słowacką otworzy się w Katowicach 1 września 2023

Miała zostać otwarta w czerwcu, ale jak to w gastronomii, remont i wyposażenie się przedłużyły. Ale już wiadomo, że pierwsza w Katowicach restauracja z kuchnią słowacką, Vihorlatka, zostanie otwarta w najbliższy piątek 1 września 2023 r.

W Katowicach powstają restauracje z egzotycznymi kuchniami, jak ostatnio - z Bangladeszu. A znanej przecież Polakom z wielu wyjazdów do naszych południowych sąsiadów kuchni słowackiej nie można było u nas skosztować. Na szczęście to się zmieni już w piątek 1 września 2023 r., gdy przy ul. Zamkowej 2c, dwa kroki od zabytkowego osiedla Nikiszowiec w Katowicach zostanie otwarta Vihorlatka - restauracja nie tylko z potrawami słowackimi, ale również ze słowackim winem.

Vihorlatka powstała w miejscu, gdzie kiedyś z powodzeniem działał (i to od 7 rano!) drink bar ZYG-ZAK.

To biznes Grzegorza Kulawiaka, z pochodzenia katowiczanina, który od kilku lat mieszka na Słowacji (jego żona jest Słowaczką) i tam prowadzi firmę Małokarpackie Winnice, zajmującą się produkcją win.

Nazwa Vihorlatka nie tylko kojarzy się ze Słowacją, ale i z produkcją wina, bo to słowo oznacza gatunek winogron, z których się robi wino.

Otwarcie Vihorlatki odbędzie się już o 7 rano, bo nowy właściciel chce kultywować tradycje śniadaniowania w tym miejscu.

Restauracja będzie specjalizować się w daniach kuchni słowackiej. Będą więc zupa czosnkowa, gulasz, knedle, bryndzowe haluszki, swieczkowa - wołowe mięso z sosem warzywnym i knedlem. Do picia - słowackie wina (nie tylko z winnicy Grzegorza), również lane oraz piwo kraftowe Urpiner z Bańskiej Bystrzycy - mało znane w Polsce.

Restauracja będzie czynna od rana do wieczora, więc będzie tu można zjeść i śniadanie, i obiad, i kolację oraz wyskoczyć na kawę i coś słodkiego.

Lokal w środku ma około 30 miejsc siedzących, ale jest też taras z ogródkiem (w przyszłości - całorocznym, ogrzewanym) oraz miejsca pod parasolami na zewnątrz. Właściciel zachował mural na ścianie zewnętrznej lokalu, przedstawiający śląskie sceny, m.in. rodzinę górniczą czy pociąg z urobkiem.

Na osiedlu Nikiszowiec działają z powodzeniem trzy lokale gastronomiczne - duża restauracja Śląska Prohibicja, bistro Maola oraz kawiarnia i bistro w jednym - Byfyj.

Drzwi Zwane Koniem, Katowice

Może Cię zainteresować:

Drzwi Zwane Koniem powracają! Lokal będzie otwarty w centrum Katowic w przyszłym, 2024 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

24/08/2023

Oro restauracja katowice dworcowa 07

Może Cię zainteresować:

Cztery nowe restauracje w Starym Dworcu w Katowicach. Największa otwiera się w środę 9 sierpnia

Autor: Katarzyna Pachelska

08/08/2023

Mad mick

Może Cię zainteresować:

Mad Mick serwował burgery w Katowicach od 13 lat. Lokal zostanie zamknięty. Właściciel, Kuba Faron, tłumaczy dlaczego

Autor: Katarzyna Pachelska

16/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon