W miejscu wyburzanego biurowca na osiedlu Witosa powstanie blok mieszkalny

Rozpoczęło się wyburzanie biurowca przy ul. Kossutha 7 na osiedlu Witosa w Katowicach. Do połowy sierpnia 2022 r. ma zostać z niego tylko kupa gruzów. W jego miejscu ma stanąć nowy budynek z 75 wielopokojowymi mieszkaniami.

KAW
Wyburzanie biurowca w Katowicach

Wyburzany biurowiec typu „Lipsk” pochodzi z lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas podobnych mu budynków stawiano sporo w całej Europie Środkowo–Wschodniej. „Lipsk” był bowiem łatwy w realizacji – składał się z gotowych elementów, które składano na placu budowy. Z tego powodu nazywany był biurowcem z paczki.

Minusem „Lipska” jest jednak energochłonność, brak wielu udogodnień uważanych już dziś za standard (np. klimatyzacji), a przede wszystkim trudność (ze względów konstrukcyjnych) z jego modernizacją. To właśnie sprawiło, że ten na osiedlu Witosa zostanie rozebrany. Tak ma być prościej. Jak informuje Katowickie TBS mniej więcej w połowie sierpnia będzie po sprawie – do tego czasu cały „Lipsk” ma zostać zrównany z ziemią.

– W czasie rozbiórki zaskoczyła nas część rozwiązań zastosowanych w budynku, jak np. znacznie potężniejsze niż wynika to z potrzeby konstrukcji stropy, czy dużo niewykorzystanej przestrzeni pomiędzy elementami składowymi biurowca. Dziś takie praktyki przy projektowaniu byłyby niemożliwe – tak pierwsze wrażenia z rozpoczętej właśnie rozbiórki biurowca przedstawia Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.
Wyburzanie biurowca w Katowicach
W tym miejscu ma stanąć nowy budynek z 75 mieszkaniami. Fot. KAW

Będzie tu nowy budynek mieszkalny

W miejscu wyburzonego „Lipska” stanąć ma nowy budynek mieszkalny Katowickiego TBS. Będzie mieści 75 mieszkań wielopokojowych – największe będą miały nawet 5 pokoi. Część użytkowa budynku zostanie przeznaczona na żłobek oraz dyrekcję miejskiej biblioteki publicznej, która ma być przeniesiona z dotychczasowej siedziby mieszczącej się przy ul. Kossutha 11. Budynek będzie posiadał parking wewnętrzny i zewnętrzny, gdzie znajdzie się około 170 miejsc parkingowych. Na całość prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma 24 miesiące od podpisania umowy, co oznacza że zgodnie z terminarzem budynek powinien być gotowy w I - II kwartale 2024 r.

Przedstawiciele KTBS podkreślają, że budowa nowego budynku na os. Witosa to odpowiedź na duże zainteresowanie mieszkaniami w tej okolicy. Przypominają, że w majowym naborze na wolne lokale w budynku przy pobliskiej ul. Sławka o jedno mieszkanie zabiegało 58 chętnych. Dlatego też na osiedlu ma powstać kolejny blok mieszkalny. Miejsce dla niego ma się znaleźć przy ul. Kossutha 11. Tamtejszy biurowiec ma bowiem również zostać wyburzony.

ZOBACZ TEŻ:

Bardowskiego 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Dzieci z okolicy zrobiły sobie plac zabaw z nowego osiedla. Mieszkańcy wkurzeni: Będziemy publikować zdjęcia tej młodzieży na Facebooku!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Bebok z Fabryki Porcelany

Może Cię zainteresować:

Nowy bebok z filiżanką w Katowicach. Fabryka Porcelany szuka dla niego imienia

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Giszowiec ul. Kosmiczna

Miasto buduje nowe osiedle. Bez dostępu do miejskiego CO

Nowe mieszkania zbudowane przez Katowickie TBS Sp. z o.o. czekają na nabywców. 

Nowe mieszkania zbudowane przez Katowickie TBS Sp. z o.o

Nowe Osiedle w Katowicach

W Katowicach wybudowane zostanie nowe osiedle

Staw Kozubek

Staw Kozubek zmieni się w przyjemne miejsce rekreacji

Modernizacja 9 stref rodzinnej aktywności w Katowicach

9 stref rodzinnej aktywności w Katowicach do remontu

Ranking katowice

RANKING 2021: Najlepiej zaplanowane polskie...

Ceglana

Rada Miasta Katowice przyjęła dwa nowe...