W tzw. Willi Chruszczowa powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ŚUM

Śląski Uniwersytet Medyczny zapowiada powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w owianym tajemnicą obiekcie w lasach panewnickich w Katowicach, czyli tzw. Willi Chruszczowa.

W tzw. Willi Chruszczowa przy ul. Śląskiej w Katowicach w dzielnicy Ligota-Panewniki powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Centrum Fizjoterapii powstanie m.in. w tzw. Willi Chruszczowa

W piątek 20 stycznia 2023 r. odbędzie się uroczyste podpisanie umowy w sprawie przekazania w użytkowanie sąsiedztwa przed tzw. „Willą Chruszczowa”. Ze strony Państwowego Gospodarstwa Lasów Państwowych umowę podpisze Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, na podstawie pełnomocnictwa Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentować będzie JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Podpisanie umowy umożliwi powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach Ligocie. Będzie się ono mieściło się w dwóch niezależnych od siebie obiektach.

W budynku przy ulicy Medyków 10 planowane jest powstanie:

  • Zakładu Fizjoterapii
  • Zakładu Kinezytoterapii i Metod Specjalnych

W budynku przy ulicy Śląskiej (w tzw. Willi Chruszczowa) będzie się mieścić:

  • Zakład Medycyny Fizykalnej
  • Zakład Balneoklimatologii i Odnowy Biologicznej

Zakład będzie też pomagać dzieciom chorym onkologicznie

Dodatkowo Centrum będzie współpracowało z Fundacją ISKIERKA w zakresie pomocy dzieciom chorym onkologicznie. Fizjoterapia dla dzieci chorych onkologicznie, oprócz korzystania z tych zakładów, będzie możliwa także poprzez specjalnie zaprojektowane sale do terapii zajęciowej i indywidualnej m.in. salę integracji sensorycznej, salę doświadczania świata, czy gabinety bólu przewlekłego.

- Powstanie Centrum wpłynie znacząco na możliwości rozwoju, dostosowania, ale przede wszystkim zagwarantowania jakości kształcenia na najwyższym poziomie w skali kraju, a także uatrakcyjnienia edukacji fizjoterapeutycznej. Zawód fizjoterapeuty jest zawodem zaufania publicznego i cieszy się obecnie ogromną popularnością. W roku akademickim 2022/2023 w SUM na jedno miejsce przypadło aż 5,7 kandydata - mówi Agata Pustułka, rzeczniczka prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Willa Chruszczowa w środku lasu. Tylko Chruszczow nigdy tu nie mieszkał

Willa Chruszczowa w lesie niedaleko miasteczka akademickiego w Ligocie powstała w latach 50. XX wieku. Została zbudowana na planie koła z dużą liczbą przeszkleń i okien. Zaprojektował ją architekt Augustyn Boroń specjalnie z okazji wizyty Nikity Chruszczowa, pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w Katowicach. Jednak Chruszczow nigdy nie postawił nawet nogi w tym budynku, bo jego wizyta została odwołana z powodu zagrożenia zamachem. Okazały budynek w środku lasu przez wiele lat stał opuszczony. Co prawda działała tu przez pewien okres jedna z klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ale krótko. Teraz ŚUM chce dać drugie życie temu obiektowi.

Antoś odzyskał wzrok jpg

Może Cię zainteresować:

Niewidomy od urodzenia Antoś widzi! Trudne operacje przeszczepu rogówek przeprowadzili lekarze z Katowic

Autor: Redakcja

14/01/2023

Butelkomat Sosnowiec Carrefour 3

Może Cię zainteresować:

Maszyna do skupu butelek plastikowych PET i puszek pojawiła się w hipermarkecie Carrefour w Katowicach. Płaci 15 groszy za sztukę

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Przetarg na projekt przedłużenia Bocheńskiego

Może Cię zainteresować:

Pięć firm chce zaprojektować przedłużenie ulicy Bocheńskiego w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

10/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon