Wakacje 2024 czas start! Mocna oferta wakacyjnych wydarzeń w Katowicach

Lato w Katowicach zapowiada się wyjątkowo interesująco! Przygotujcie się na muzyczne poranki w parku Kościuszki albo wieczory w parku Zadole, gdzie koncerty przeniosą Was w różne zakątki świata. Do tego kreatywne warsztaty, podczas których można malować i tworzyć w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Energia festiwalowych koncertów sprawi, że wielu nie będzie potrafiło usiedzieć w miejscu, a na tych, którzy preferują spokojniejszy wypoczynek czekają plaże w Dolinie Trzech Stawów, nad stawem Morawa oraz Stargańcem. Do tego ekscytujące wydarzenia sportowe, warsztaty edukacyjne czy przejażdżki rowerowe po lasach – to tylko niektóre sposoby na spędzenie aktywnego lata w mieście.

Wakacje czas start! Mocna oferta wakacyjnych wydarzeń w Katowicach

- Wakacje w Katowicach zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. Od dzisiaj, dla mieszkańców dostępne są oba nasze ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe Rolna i Bugla, a od 1 lipca kąpieliska: w Dolinie Trzech Stawów, na Stargańcu oraz przy stawie Morawa na wysokości Stanicy. Co ważne, w godzinach 10.00-18.00 kąpieliska te będą miały zapewnioną obsadę ratowniczą. W Dolinie Trzech Stawów można wypożyczyć sprzęt wodny, a cztery miejskie wodne place zabaw czekają na najmłodszych mieszkańców Katowic już od końcówki maja – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wszystkie katowiczanki i wszystkich katowiczan zachęcam do korzystania z miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, która pozwala na różnorodne formy wypoczynku. Ofertę uzupełniają liczne wydarzenia, koncerty i festiwale, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia prezydent.

Na ochłodę miejskie baseny

Te, dla najmłodszych uruchamiają w wakacje wodny tor przeszkód. W ramach biletu wstępu na basen mogą z niego korzystać osoby do 18. roku życia, umiejące pływać. Ze względu na ustawienie przeszkód niektóre tory basenowe będą miały ograniczony dostęp, ale trzy tory basenu sportowego będą nadal dostępne dla wszystkich.

Wodny tor przeszkód będzie dostępny:

  • od 22 do 28 czerwca na basenie Burowiec, ul. Konna 2,
  • od 23 do 29 lipca na basenie Brynów, ul. Kościuszki 104,
  • od 27 sierpnia do 2 września na basenie Zadole, ul. Wczasowa 8a.

Zabawa na wodnych placach zabaw

Katowice zapraszają na miejskie wodne place zabaw codziennie w godz. 9.00-20.00:

  • os. Odrodzenia przy ul. Biedronek,
  • os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej,
  • przy wejściu na Dolinę Trzech Stawów od strony ul. Pułaskiego,
  • na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 224.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego w Dolinie Trzech Stawów

Wypożyczalnia wróciła na swoje pierwotne miejsce sprzed remontu terenu wokół stawu Kajakowego (przy autostradzie A4, dojście od strony Campingu 215/restauracji Stara Panderosa). Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-19.00 oraz w weekendy i dni wolne od 10.00 do 19.00. W ofercie są: kajaki dla dwóch osób, łodzie wiosłowe dla czterech osób, rowery wodne dla dwóch osób, łodzie elektryczne Chill-boat cane dla pięciu osób, łodzie elektryczne Chill-boat trio dla trzech osób oraz deski SUP dla jednej osoby. Sprzęt jest wydawany do godziny 18:00.

Wypożyczalnia stwarza doskonałą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zarówno dla mieszkańców Katowic, jak i turystów odwiedzających region. Dzięki różnorodności oferowanego sprzętu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od preferencji i umiejętności. Zachęcamy do skorzystania z niej i cieszenia się urokami Doliny Trzech Stawów – mówi Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Aktywnie i sportowo

Lato zapowiada się aktywnie dla wszystkich miłośników sportu. W różnych lokalizacjach w mieście odbędą się wydarzenia sportowe, które pozwolą dzieciom i młodzieży spędzić wakacje w zdrowy i aktywny sposób. BKS Sparta zaprasza wszystkich młodych entuzjastów piłki nożnej na wyjątkowe treningi w ramach programu „Wakacje ze Spartą 2024”. Zajęcia będą się odbywać w lipcu na boisku Rapidu w godz. 17.00-20.00, w terminach: 2, 4, 9, 11, 16, 18, 23, 25 i 30 lipca.

Natomiast dla miłośników gimnastyki artystycznej UKS Carramba przygotował specjalne zajęcia, które odbędą się w hali Kolejarza w dniach 16-30 sierpnia w godz. 9.00-15.00. To idealna okazja, aby rozwijać swoje zdolności gimnastyczne, zyskać nowe umiejętności i spędzić czas w kreatywny sposób.

Od 19 do 30 sierpnia w Hali Józefowskiej odbędą się zajęcia z zapasów prowadzone przez ZUKS GKS Katowice. Treningi będą się odbywać w godz. 12.30–14.30. Z kolei od 26 do 30 sierpnia odbędą się także treningi sztuki walki capoeira, organizowane przez KS Capoeira Camangula. Zajęcia będą prowadzone w godz. 9.30-11.30.

A może na Rynek?

Miejscem przyciągającym sporo różnego rodzaju wydarzeń jest katowicki Rynek. Od 5 do 7 lipca potrwa Street Food Polska Festival. Kolejnym wydarzeniem będzie Fiesta Vinoteki – święto wina i dobrej zabawy, które odbędzie się 13 i 14 lipca. Natomiast w dniach 26-28 lipca oraz 2-4 sierpnia zapraszamy na wakacyjne rozgrywki szachowe.

Odwiedź nowe parki…

Zapraszamy do odwiedzenia czterech nowych lub odnowionych parków w naszym mieście. Nowe zielone przestrzenie znajdują się w Wełnowcu, Kostuchnie, Ochojcu oraz na granicy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. Każdy z parków oferuje liczne atrakcje i jest idealnym miejscem na relaks, spacer czy aktywny wypoczynek.

… albo Starganiec

Na odnowionym w ubiegłym roku Stargańcu można znaleźć strzeżone w wakacje kąpielisko, plażę oraz boiska do siatkówki plażowej. Są tam także pomosty oraz altany piknikowe. W to urokliwie miejsce można dojechać nową linią autobusową 275, która kursuje w piątki soboty i niedziele oraz święta z Centrum Przesiadkowego Brynów i Centrum Przesiadkowego Ligota.

Spacery po mieście

Katowice zapraszają na letnią serię spacerów miejskich o różnorodnej tematyce, które będą odbywać się w każdy weekend lipca i sierpnia. To doskonała okazja, aby poznać Katowice z zupełnie nowej perspektywy, odkrywając zarówno znane, jak i mniej znane zakątki miasta. Aby zarezerwować miejsce, należy wysłać zgłoszenie na adres: katowice@silesia.travel. Szczegółowe informacje na temat spacerów można znaleźć w mediach społecznościowych miasta oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13.

Roztańczony Wyspiański - potańcówki przed Teatrem Śląskim

Sezon teatralny powoli dobiega końca, ale Teatr Śląski nie zapomina o publiczności i wraca z cyklem Roztańczony Wyspiański. Jak co roku przed budynkiem teatru będą odbywały się uwielbiane przez mieszkańców aglomeracji letnie potańcówki. Odbędą się one w każdą sobotę od 20 lipca do 31 sierpnia od godz. 20.00 do 22.00. Więcej na profilu FB Teatru Śląskiego.

Graj i maluj na wesoło!

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza dzieci na wyjątkowe letnie warsztaty zatytułowane „Graj i maluj z nami wesoło!”, prowadzone przez znanego artystę Zdzicha Smucerowicza. Odbędą się one od 1 do 5 oraz od 8 do 10 lipca. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję połączyć muzykę i sztukę plastyczną oraz odkrywać, jak piękna muzyka może się zamienić w kolorowe obrazy. Tematyka prac będzie nawiązywać do letnich krajobrazów, takich jak las, morze, łąka, słońce i niebo. Zapisy na zajęcia dla grup zorganizowanych: zdzislaw.smucerowicz@miasto-ogrodow.eu, tel. 693 358 371. Wstęp wolny na zajęcia dla dzieci zgłaszanych indywidualnie. Więcej: miasto-ogrodow.eu/strona/lwm2024_warsztaty_zdzicha.

FILM + MIASTO, czyli MIASTOTERAPIA sposobem na udane wakacje

Seanse filmowe, dyskusje, spacery, zajęcia z jogi i warsztaty dla dzieci – w wakacje w Katowicach nie będzie można się nudzić. Wszystko to w ramach projektu FILM + MIASTO, za który odpowiadają Instytucja Filmowa „Silesia Film”, Fundacja „antyRAMA” i miasto Katowice. Projekt będzie realizowany do 20 lipca. Program wydarzenia można znaleźć na stronie kina Światowid: https://swiatowid.katowice.pl/.

Wakacyjne przygody w miejskich instytucjach kultury

Katowickie Miejskie Domy Kultury staną się w wakacje epicentrum kreatywności. Odbędą się w nich warsztaty plastyczne oraz zajęcia z rękodzieła, podczas których uczestnicy będą mogli poznać podstawy rzeźby czy malarstwa. Nie zabraknie również zajęć sportowych i turniejów gier zespołowych. Dla miłośników nauk ścisłych przewidziano warsztaty z robotyki oraz wycieczki do planetarium.

Lato w mieście to także czas wycieczek. W planach są wizyty w remizach strażackich, gdzie najmłodsi będą mogli poznać tajniki pracy strażaka i zobaczyć z bliska wóz strażacki. Dla miłośników kultury przewidziano wyjścia do kin, teatrów i muzeów, a także wizyty w skansenach, gdzie można się przenieść w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnych czasach. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych domów kultury.

CzytaMY miasto – Lato z Książką 2024

Lato z Książką to akcja dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W jej ramach Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spotkania, warsztaty, wyjścia w plener oraz do innych instytucji, a wszystko oczywiście w otoczeniu dobrych książek z naszego księgozbioru. W tym roku, skoro CzytaMY miasto, będziemy poznawać miasta i ich bliskie otoczenie. Przyjrzymy się nie tylko Katowicom, ale też innym miastom regionu, Polski, Europy, a nawet świata.

Centrum Kato

Centrum Kato (na tarasach Spodka) zaprasza na letnie wydarzenia, które odbywają się od środy do niedzieli. Każda środa i niedziela to seanse kina plenerowego, które pozwolą Wam cieszyć się filmami pod gołym niebem. Czwartki to dni jazzowych jam session. Natomiast piątki i soboty to czas na sety didżejskie oraz koncerty, które zapewnią rozrywkę i świetną atmosferę.

V4 Blues Festival Katowice 2024 i Piano Tężnia Festiwal

6 lipca to wyjątkowy dzień dla miłośników bluesa, gdyż w amfiteatrze parku Zadole odbędzie się V4 Blues Festival. Wydarzenie to oferuje bogaty program, pełen emocjonujących występów, a co więcej – wstęp jest wolny! Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu, będzie dostępna również transmisja online na profilu facebookowym miasta Katowice. Zagrają: Mateo Blues Band (Czechy), Erich „Boboš” Prochâzka & Marek Wolf (Słowacja), B3 Project (Węgry), Pawn Shop Duo (Węgry) oraz Leszek Winder Super Session Blues. Start o godz. 16.00.

Dzień później (7 lipca), również w parku Zadole odbędzie się Piano Tężnia Festiwal, który zaprasza na wyjątkowy koncert Łukasza Trepczyńskiego. Start o godz. 18.00.

Koncerty promenadowe

Lato w Katowicach to tradycyjnie również cykl koncertów promenadowych „Promenada po Muzyce 2024”. W niedziele 14, 21, 28 lipca o godz. 11.00 okolice pomnika Kościuszki w parku Kościuszki wypełnią się dźwiękami różnorodnych gatunków muzycznych. W przypadku niepogody koncerty odbędą się o godz. 11.30 w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, co czyni je doskonałą okazją do spędzenia letnich niedziel w towarzystwie pięknej muzyki!

Jarmark u Babci Anny

Jak co roku, Nikiszowiec będzie gościł Jarmark u Babci Anny, którego kolejna edycja odbędzie się 28 lipca w godz. 10.00-20.00. W świecie rękodzielników Jarmark ten uchodzi za największe i najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce i przyciąga do Nikiszowca tysiące gości. Będzie na nich czekać 170 wystawców – lokalnych i z innych regionów Polski. Wśród nich znajdą się artyści, twórcy i kreatorzy, prezentujący swoje wyroby artystyczne i użytkowe, np. obrazy, ceramikę, biżuterię, wyroby ze szkła, drewna i skóry, a także maskotki, gadżety śląskie, pamiątki z Nikiszowca, kosmetyki naturalne, świece, a nawet akcesoria dla czworonożnych milusińskich.

Festiwale

Rozpoczęcie wakacji zbiega się w tym roku z festiwalem Tauron Nowa Muzyka, który zapewnia początek lata w rytmach różnych nurtów muzycznych. Wydarzenie odbywa się od 20 do 23 czerwca w kilku lokalizacjach miasta, choć główne koncerty odbędą się w katowickiej Strefie Kultury 21 i 22 czerwca. W line-upie m.in. Róisín Murphy, Nosowska, Hector Oaks, Kury oraz Daria ze Śląska.

Dwie sceny, kilkunastu artystów i wyjątkowy projekt specjalny – to wszystko już 26 i 27 lipca w Strefie Kultury w Katowicach, gdzie odbędą się Santander Letnie Brzmienia. Obok czołowych twórców polskiej sceny muzycznej, takich jak Kortez, Zalewski, Artur Rojek czy Kacperczyk, zaprezentuje się sześcioro artystów i artystek, którzy szturmem wkraczają na duże sceny. Więcej na letniebrzmienia.pl.

OFF Festival Katowice od ponad dekady przyciąga do urokliwej Doliny Trzech Stawów fanów muzyki z całego świata. OFF to festiwal muzycznych odkryć, od swego początku konsekwentnie odsłaniający to, co najciekawsze w światowej i polskiej muzyce. Obok wielkich i uznanych nazwisk oglądamy polskich debiutantów i artystów, którzy często właśnie na tym festiwalu kłaniają się dużej widowni po raz pierwszy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 4 do 8 sierpnia.

Katowice nowy stadion budowa 12

Może Cię zainteresować:

Nowy stadion miejski w Katowicach będzie gotowy w tym roku, ale nie na wielki powrót GKS-u do Ekstraklasy. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

21/06/2024

Nagrody uczniowie katowice 03

Może Cię zainteresować:

Prezydent Katowic nagrodził artystycznie uzdolnioną młodzież. Spotkanie w Willi Goldsteinów

Autor: Redakcja

20/06/2024

Ikarus linia

Może Cię zainteresować:

Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon