Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Już nie trzeba sobie wyobrażać, jak wyglądały ulice "polskiego Las Vegas" w latach 60. i 70. Dzięki pracy Radka Greca można się przenieść do czasu świetności katowickich neonów. My się zachwyciliśmy efektem. Zobaczcie ten krótki film!

Stoicie na rogu ulic 3 Maja i Stawowej. Jest wieczór. Nagle zwykła, zielonkawa elewacja narożnej kamienicy zaczyna ożywać. Jeden po drugim zaświecają się neony kawiarni Randia, najpierw po stronie Stawowej, później od 3 Maja. Pyk, pyk, pyk. Razem z nimi rozświetla się elewacja. Jakbyśmy to obserwowali na własne oczy. Później odpala się neon w kształcie wesołego imbryka, i po kolei: chmurki pary wydobywające się z jego dzióbka. Bzyk, bzyk, bzyk. I w kilkanaście sekund z nudnej elewacji robi się kolorowy świecący obraz. Tak kiedyś, w latach 60. i 70., złotej erze katowickich neonów, wyglądało to miejsce. No bajka, proszę państwa.

A to zaledwie pierwszy z kilku katowickich klasycznych neonów, jakie z pieczołowitością godną artysty odtworzył cyfrowo w technice 3D Radek Grec. Zresztą, zobaczcie sami.

Trwający nieco ponad 3 minuty film będzie sentymentalną podróżą w czasie dla wszystkich pamiętających neony ze Stawowej, 3 Maja, Warszawskiej i innych katowickich ulic. Tych, którzy nie pamiętają, pewnie zaskoczy potok kolorowego światła, jaki 50 i 60 lat temu zalewał centrum Katowic. Dziś to by już nie przeszło. Ceny prądu zabiłyby każdego, kto pomyślałby o takiej ozdobie swojej kawiarni czy sklepu.

Autorem filmu jest tyszanin Radek Grec, z zawodu... pilot samolotów, obecnie zajmujący się głównie projektowaniem, animowaniem i modelowaniem 3D. Pomysł na odtworzenie katowickich neonów wpadł mu do głowy, gdy w Katowicach otwarto pierwszą ścieżkę Szlaku Neonów.

Więcej o Szlaku Neonów:

- Ten szlak to bardzo fajny pomysł, ale jednak prezentuje tylko miniatury neonów, jakie kiedyś były w Katowicach. Trzeba było sobie wyobrażać, jak wyglądały w rzeczywistości. A ja nie chciałem sobie tylko wyobrażać, ale zobaczyć na własne oczy, w kolorze. Chciałem przenieść się w czasie i popatrzeć na świat oczami ludzi, którzy wtedy mieszkali w Katowicach - mówi Radek.

Dlatego zabrał się do pracy, by zobaczyć neony takie, jakie były w rzeczywistości. Swój pomysł przestawił w Urzędzie Miasta Katowice. Został zaaprobowany, i film o neonach finalnie powstał we współpracy z urzędem. Premierę ma teraz, wraz z inauguracją drugiej ścieżki Szlaku Neonów.

To była pionierska praca, bo prawdopodobnie nikt na świecie jeszcze nie odwzorował neonów w ten, trójwymiarowy, sposób. Neony nie są tylko nałożone na obraz, ale go odpowiednio oświetlają. Odbijają się też w szybach. - Chciałem uzyskać efekt jak najbardziej rzeczywisty - tłumaczy Radek Grec. Nawet pokusił się o zdjęcie z elewacji budynku przy 3 Maja płachty reklamowej, która obecnie go zasłania. Już bez reklamy wygląda o niebo lepiej, a z dużym neonem - genialnie.

Wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Zabytkowa Aleja Kasztanowców przy Roździeniu będzie zrewitalizowana. Nowe miejsce spacerów dla katowiczan

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Mural ulica 1 Maja Katowice

Może Cię zainteresować:

Mural z podobizną Erwina Sówki powstaje w Katowicach. Widać już prawie całe malowidło

Autor: Katarzyna Pachelska

21/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon