Zamiast betonu - drzewa oraz kilka tysięcy bylin, traw i pnączy. Tak ma wyglądać ulica Warszawska w Katowicach

Dzisiaj, 20 maja 2022 r., podpisano umowę z wykonawcą zielonej metamorfozy ulicy Warszawskiej w śródmieściu Katowic. Ma się na niej pojawić kilkadziesiąt drzew oraz kilka tysięcy bylin, traw i pnączy.

Dzisiejsza ulica Warszawska to morze betonu i asfaltu, poprzecinane torami tramwajowymi. Nawet drzewka w donicach ustawione na chodniku na części arterii bliżej Rynku nie są w stanie zmienić jej odbioru. W lecie jest tu gorąco jak na patelni. To jedna z tzw. miejskich wysp ciepła, które uprzykrzają życie w gorące dni. Ale to ma się wkrótce zmienić.

19 mln na rewitalizację Warszawskiej

20 maja 2022 r. na terenie Zakładu Zieleni Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, której wartość to prawie 19 mln zł.

Zazielenianie miasta zapowiedziałem jesienią 2018 r. w ramach swojego programu wyborczego „Umowa z mieszkańcami Katowic”. Mowa w nim była m.in. o przywróceniu zieleni na ulicach miasta i nasadzeniach drzew na ulicach. Konsekwentnie realizuję złożoną mieszkańcom obietnicę. 46 drzew już pojawiło się na al. Korfantego. Teraz przyszedł czas na ulicę Warszawską – mówi prezydent Marcin Krupa. – Ulica Warszawska ma wrócić do swojego historycznego wyglądu. Zamiast parkujących samochodów pojawią się drzewa i krzewy – dodaje prezydent.

Nowy deptak miejski na Warszawskiej

Gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Głównym założeniem jest to, by ul. Warszawskiej przywrócić jej reprezentacyjny charakter, taki, jaki miała 100 lat temu. W tym celu zostanie ograniczony ruch samochodowy, a przestrzeń dla pieszych zostanie poszerzona. Projekt przebudowy zakłada, że na odcinku ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie ograniczony ruch samochodowy. Utworzony w tym miejscu zostanie nowy deptak miejski, który będzie się ciągnął po dwóch stronach torowiska. Drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również ma stać się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku – tutaj również nie zabraknie zieleni.

Ulicę wypełni duża ilość zieleni i małej architektury, a rośliny zostaną posadzone w podwyższonych klombach, by zapewnić im prawidłowy rozwój. Ponadto teren zostanie podzielony na trzy strefy, które mają różnić się rodzajem roślin oraz sposobem aranżacji terenu. Pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, a także krzewy (2649), byliny i trawy (2734) oraz pnącza (192). Roślinność otrzyma dodatkowo oddolną iluminację, która wyeksponuje walory nowej zieleni wzdłuż rewitalizowanego odcinka ul. Warszawskiej.

Nasadzenie w centrum tak dużej liczby roślin ma ogromne znaczenie w obszarze ekologii. Zieleń pomaga przeciwdziałać tzw. miejskim wyspom ciepła, filtruje zanieczyszczenia, ochładza otoczenie, a także staje się domem dla ptaków oraz owadów. Zyskuje na tym zarówno środowisko oraz poprawia się komfort życia mieszkańców – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Planowane zakończenie inwestycji, której wartość wynosi ok. 18,9 mln zł, to drugi kwartał 2023 r. Część kosztów, niecałe 3 mln zł, pokryje spółka Tramwaje Śląskie S.A.

Obecnie na odcinku ul. Warszawskiej objętym projektem znajdują się 52 miejsca parkingowe, w tym 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz 20 miejsc oznaczonych kopertą. Koncepcja zakłada zachowanie do celów doraźnej obsługi punktów handlowo-usługowych wyznaczonych miejsc do chwilowego zatrzymania w ilości 6 sztuk oraz 4 stanowiska dla osób niepełnosprawnych.

Zielone inwestycje Katowic

Ulica Warszawska to tylko jedno z miejsc w Katowicach, które przechodzą przemianę i stają się bardziej zielone. Taką metamorfozę ma już za sobą al. Korfantego. Tam pasy zieleni zostały poszerzone kosztem jezdni, by nową przestrzeń wypełniło 46 drzew, a także krzewy. Ponadto Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach planuje przebudowę placu Sejmu Śląskiego. Nie będzie on już parkingiem, ale miejscem rekreacji i wypoczynku, z roślinami, małą architekturą, fontannami i zbiornikami na deszczówkę. Projekt wykonawczy tej inwestycji ma być gotowy do końca tego roku.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon