"Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej". Milion takich SMS-ów wysłali oszuści. Złapali ich katowiccy policjanci

Prawie każdy zapewne kiedyś dostał podobnego SMS-a. Na jego widok serce zabiło mocniej, ale nie z powodu pozytywnych emocji. Można się przestraszyć, czytając, że "zaplanowano odłączenie energii elektrycznej" albo "wkrótce zostanie wyłączony gaz". Bo nie zapłaciliśmy rachunków, rzecz jasna. W taki sposób oszuści wyciągają od nas sporo pieniędzy. Parę takich złoczyńców zatrzymali śląscy policjanci.

Policja Śląska
Fałszywa wiadomość SMS

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, wspólnie z kolegami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o tzw. phishing.

Wysłali ponad milion fałszywych SMS-ów

  Podejrzani wpadli w ręce policjantów na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Opolu. Bo właśnie wysyłali fałszywe wiadomości tekstowe. Dwaj zatrzymani mężczyźni są podejrzani o masową wysyłkę wiadomości z fałszywą informacją o niedopłacie do rachunku za energię wraz z linkiem, rzekomo umożliwiającym dokonanie płatności, w których podszywali się pod Polską Grupę Energetyczną. W rzeczywistości załączony link prowadził do stron phishingowych, wyłudzających dane dostępowe do rachunków bankowych.

  Jak ustalili policjanci, od 5 do 19 maja 2022 roku oszuści nadali łącznie ponad milion takich wiadomości tekstowych. Obecnie wartość strat poniesionych w wyniku działania sprawców to ponad 52 tysiące złotych. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

  Podejrzani o pishing lądują w areszcie

  To już kolejna rozwiązana sprawa przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości, którzy jedynie w 2022 roku na terenie całego kraju zatrzymali 14 osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Wobec wszystkich zatrzymanych każdorazowo sąd, na wniosek prokuratury, stosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

  ZOBACZ TEŻ:

  Subskrybuj 24kato.pl

  google news icon