"Zaśmieciarze" leśni i przydrożni to w Katowicach plaga. Po zimie zostały tony śmieci

Chyba wszyscy, którzy spacerują po lesie widzą, że zwłaszcza tereny przy drogach są okrutnie zaśmiecione. Zakład Zieleni Miejskiej przyznaje, że mimo wielu kampanii i akcji sprzątania świata, nadal są ludzie, którym nie wstyd porzucać odpadów wśród drzew czy krzaków. Nie lepiej jest w przypadku Rawy, do której ktoś wrzucił hulajnogi czy wózek sklepowy.

Dbanie o rośliny i sadzenie nowych drzew w mieście to niejedyne zadanie katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej. Pracownicy dbają także o czystość w parkach, na skwerach i pasach drogowych, przy których posadzone są rośliny. Pozimowe sprzątanie zaczyna się zaraz po roztopach, kiedy jest już możliwość zbierania śmieci i liści, które zostały po jesieni. W 2024 roku w styczniu ZZM zebrał 64 tony odpadów – z czego 17 ton to były odpady komunalne, a 47 ton – odpady zielone, czyli np. liście, gałęzie.

Zakład Zieleni Miejskiej pracuje zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością – najpierw są sprzątane pasy zieleni przy głównych ulicach w mieście, tj. ul. Kościuszki, Korfantego, Panewnicka. Następnie pracownicy udają się w dalsze rejony miasta. Skwery i parki są sprzątane praktycznie codziennie, zarówno przez pracowników ZZM, jak i przez firmy zewnętrzne wyłonione w przetargu.

Worki i opony porzucone w lesie

– Niestety w dalszym ciągu często spotykamy się z odpadami porzucanymi przy drogach czy w lasach. Niedawno przeprowadzaliśmy sprzątanie przy ul. Szarych Szeregów, która biegnie przez Las Murckowski. Wiele osób wyrzuca tam właśnie odpady. Takie porzucone worki czy np. opony nie tylko sprawiają, że otoczenie nie wygląda estetycznie, ale są przede wszystkim niebezpieczne. Odpady rozkładają się, a szkodliwe substancje mogą zanieczyszczać glebę, wodę i powietrze. Dla środowiska, a także i dla nas, lepiej jest oddać odpady w punktach do tego przeznaczonych. Korzystający z lasów zdecydowanie nie chcą podczas spacerów napotykać na worki ze śmieciami – przypomina Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Dwie hulajnogi, wózek sklepowy i telefon w Rawie

W ubiegły weekend pracownicy Katowickich Wodociągów włączyli się w wiosenne porządki, sprzątając teren przy korycie rzeki Rawy. Niestety jak co roku znaleźli przedmioty, które nie mają nic wspólnego z naturalnym środowiskiem rzeki.

W trakcie sprzątania odcinka od ul. Bankowej do ul. Saint-Étienne natknęli się na betonowe elementy i duże kamienie, wyłowili też dwie hulajnogi elektryczne, wózek sklepowy i telefon komórkowy, które zostały wrzucone do rzeki. Oprócz tego na betonowych półkach koryta Rawy napotkali dużą ilość potłuczonego szkła oraz szklanych butelek.

Plac zabaw katowice budzet obywatelski

Może Cię zainteresować:

Startuje 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Nabór wniosków potrwa do 8 kwietnia 2024 r.

Autor: Redakcja

05/03/2024

Ulica jankego katowice

Może Cię zainteresować:

Armagedon na ulicy Jankego. Remontują pół kilometra newralgicznej drogi na południu Katowic

Autor: Katarzyna Pachelska

04/03/2024

Strefa Kultury MCK Spodek

Może Cię zainteresować:

9 lat temu w Katowicach odsłonięto drogę lądowania Spodka. Warszawiacy pokazali, jak dbać o architekturę

Autor: Marcin Zasada

02/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon