Zwiedzamy Katowice Szlakiem Beboków. W mieście jest już prawie 50 figurek sympatycznych straszaków

W Katowicach można zostać Łowcą Beboków! Bezkrwawe łowy to zabawa dla każdego – niezależnie od wieku. Szlak Beboków rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Sprawdźcie, jak można zwiedzać miasto tropiąc sympatyczne straszydła.

Wrocław ma swoje krasnale, a Katowice – beboki! Zaczęło się od kilku figurek na osiedlu Nikiszowiec, a teraz nie ma praktycznie miesiąca, by w Katowicach nie pojawił się nowy bebok. W marcu przy ul. Mickiewicza, przy siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości odsłonięto beboka o wdzięcznym imieniu Zefel, a od 22 marca w Akademii Górnośląskiej w Piotrowicach będzie można oglądać już w sumie 49. beboka w Katowicach.

Zwiedzanie Katowic szlakiem sympatycznych straszydeł

Poza robieniem pamiątkowych zdjęć przy figurkach, możliwe jest również zbieranie stempli, za które otrzymać można odznakę łowcy beboków.

Katowickie beboki pojawiły się z inicjatywy Grzegorza Chudego - filologa, muzyka, plastyka oraz popularyzatora gwary i kultury śląskiej, który od urodzenia jest związany z Katowicami. Artysta ukończył filologię na Uniwersytecie Śląskim. W jego bogatej działalności na rzecz kultury szczególną uwagę przykuwają projekty edukacyjne skierowane do dzieci (np. Bajtle Godojam), których celem jest uświadomienie młodego odbiorcy w jak bogatym kulturowo regionie żyje.

- Mały bebok, wielko sprawa. 2 lata temu córka poprosiła mnie bym narysował jej beboka. A wiadomo, bebok musi być straszny. Jednak córka wcale nie chciała strasznego beboka. Powiedziała, że beboki nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im pokój. No i tak to się zaczęło - opowiada Grzegorz Chudy.

Dziś każda figurka stanowi przystanek na unikatowym Szlaku Beboków. Dzięki niemu można poznać przeróżne budynki, miejsca rekreacji, punkty gastronomiczne czy usługowe. Każdy bebok ma swoje unikatowe imię – w przypadku niektórych figurek wybrali je mieszkańcy Katowic.

- Tak pozytywny odbiór beboka i skala zainteresowania figurkami są dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu katowiczanie będą się czuć z nimi bardziej związani – mówi Grzegorz Chudy.

- To świetny sposób na pokazanie dziecku Katowic – uważa pani Małgorzata, która wraz z córką odkrywała beboki w Nikiszowcu i w centrum miasta. – Zbieranie pieczątek bardzo motywuje do odkrywania kolejnych figurek – dodaje.

Jak zdobyć odznakę Łowcy Beboków?

Na największych miłośników beboków czeka odznaka łowcy beboków. Przyznawana jest ona za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków (aktualnie jest to 19 stempli). Stemple należy zbierać w specjalnej niebieskiej książeczce wydanej przez Miasto Katowice. Można je także kolekcjonować na kartce lub w notesie. Szczegółowa lista miejsc, w których wbijane są stemple znajduje się na Facebooku na profilu Beboki z Katowic.

- W Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest specjalna książeczka, w której można zbierać pieczątki. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to, jak wykorzystać sympatyczne stworki do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Niebieskie książeczki są dostępne również w niektórych punktach wydających pieczątki.

Odbiór odznaki możliwy jest tylko w „Atelier z akwarelami” Grzegorza Chudego na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9) w godzinach otwarcia pracowni. Wiąże się to również z oficjalnym wpisem do Księgi Łowców Beboków, gdzie należy wpisać imię, nazwisko, rok i miasto, z którego się przyjechało. Liczba odznak jest limitowana.

W odkrywaniu katowickich beboków przydatna jest aplikacja Katowice City Break. Pozwala ona na znalezienie figurek. Ponadto po podejściu na ok. 50 metrów od wybranej figurki istnieje możliwość wzięcia udziału w quizie i odpowiedzenia na pytanie dotyczące konkretnego beboka, co sprawia, że odkrywanie beboków może być traktowane jako gra rodzinna. Wymagany jest dostęp do lokalizacji oraz transfer danych komórkowych.

Aleja gwiazd siatkowki katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe nazwiska w katowickiej Alei Gwiazd Siatkówki! 15 maja kolejna edycja tej akcji

Autor: Redakcja

21/03/2024

Katowice przedszkolaki pozegnaly zime 3

Może Cię zainteresować:

W Katowicach przedszkolaki pożegnały zimę. Nie było topienia marzanny, ale wystawa promująca ekologię

Autor: Szymon Karpe

21/03/2024

Droga rowerowa pixabay

Może Cię zainteresować:

Katowice dostały od Metropolii GZM 1,5 mln zł na prace przy budowie velostrady nr 6

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon