Zwierzęce kosiarki znowu w Katowicach. Owce kameruńskie świetnie się sprawdziły w tej roli

Katowice zdecydowały się ponownie "zatrudnić" do koszenia trawy owce kameruńskie. W 2023 r. owce zjadały trawę testowo. Test przeszły pozytywnie i znowu pojawiły się w Katowicach.

W 2023 roku katowicki Zakład Zieleni Miejskiej testowo wynajął owce, które „kosiły” trawę w wybranych punktach w mieście. Zwierzęta wykonały swoje zadanie perfekcyjnie i zyskały dużą sympatię mieszkańców, dlatego w tym roku również pojawiły się w Katowicach.

Koszeniem trawy w Katowicach zajmą się owce odmiany kameruńskiej. Pierwszym punktem ich działania jest ul. Na Obrzeżu, gdzie mają do skoszenia teren o powierzchni prawie 20 tys. m2. Hodowca każdorazowo będzie dostosowywał liczbę owiec do lokalizacji. Kiedy zwierzęta wykonają swoje zadanie, zostaną przetransportowane do kolejnego punktu.

Przez cały sezon będą się pojawiać w różnych miejscach – m.in. przy ulicach:

  • Kijowskiej,
  • Kostki Napierskiego,
  • Oswobodzenia,
  • Tysiąclecia,
  • Wantuły,
  • Ziołowej.

W tym roku dostały do skoszenia tereny o łącznej powierzchni 200 000 m2. Zakład Zieleni Miejskiej zakłada, że wszystkie prace powinny wykonać do 30 listopada, choć może się zdarzyć, że zrobią to szybciej.

Skąd się wzięły owce w Katowicach?

Z pomysłem koszenia trawy z pomocą owiec do Zakładu Zieleni Miejskiej zwrócił się pewien śląski hodowca, który podobne usługi wykonywał również m.in. w Gliwicach. Zaproponował przetestowanie takiego rozwiązania w Katowicach. W 2023 roku, od października do listopada owce kosiły trawę m.in. w Brynowie, teren ich działania obejmował wtedy ok. 1 tys. m2. Potem dostały pod opiekę kolejne rejony – m.in. przy ul. Woźniczki, Wantuły, na os. Bażantów – tu miały do skoszenia 10 ha.

Ekologiczne koszenie trawy

Owce zjadające trawę to ekologiczne rozwiązanie, które uzupełnia koszenie tradycyjne. Tam, gdzie teren na to pozwala, zamiast kosiarek mogą pojawić się owce. Zwierzęta, wypasając się na wybranej przestrzeni dodatkowo ją nawożą, co zmniejszenia konieczność wykorzystania gotowych nawozów. To wspiera zachowanie i rozwój flory na terenie, na którym się znajdują. Pomagają też w pozbyciu się chwastów. Dodatkowo nie wytwarzają hałasu, co dla wielu osób jest zdecydowaną zaletą. Obecność owiec jest także ciekawostką dla przechodniów. Najwięcej radości owce przynoszą dzieciom, dla których taki widok w dużym mieście nie jest codziennością.

– W zeszłym roku pierwszy raz wykorzystaliśmy owce do koszenia – chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda to w praktyce. Wcześniej takie działania pojawiły się już w świecie – np. w Paryżu, a u nas w kraju w Gliwicach. Uznaliśmy, że może to być ciekawe uzupełnienie tradycyjnego koszenia. Po testowym wykorzystaniu owiec zdecydowaliśmy, że warto rozszerzyć projekt i dlatego w tym roku już od maja zaprosiliśmy owce do współpracy – podsumowuje akcję Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.
Kwartał Dworcowa Katowice Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Tak będzie wyglądać Kwartał Dworcowa - nowa inwestycja w Katowicach, połączona z rewitalizacją kolejowych kamienic

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2024

Skwer katowice poniatowskiego 02

Może Cię zainteresować:

Skwer na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej i Poniatowskiego w centrum Katowic przejdzie zieloną rewitalizację

Autor: Katarzyna Pachelska

20/05/2024

Wizualizacja przystanek dab kosciol katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice podpisały umowę na realizację kolejnych zielonych przystanków

Autor: Redakcja

19/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon