200 ton darów, 1231 miejsc noclegowych. Katowice podsumowały pierwszy miesiąc pomocy dla Ukrainy

24 marca minął miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie w Katowicach wydarzyło się sporo dobra. Miasto podsumowało akcję pomocy dla Ukrainy i Ukraińców.

UM Katowice
Zbiórka darów dla Ukrainy w Katowicach

1231 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy – to baza stworzona w obiektach należących do miasta i firm współpracujących z miastem. Na ten cel miasto przeznaczyło m.in.

  • akademiki,
  • siedziby OSP,
  • Camping 215 w Dolinie Trzech Stawów,
  • hale sportowe,
  • Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek".

O akademikach w Ligocie, w których zamieszkali uchodźcy, pisaliśmy 18 marca: Akademiki w Ligocie już przyjmują uchodźców. Zobacz, jakie mają tu warunki. Zdjęcia i wideo

Do udzielania pomocy przyłączyły się prywatne firmy i hotele. Ponad 600 osób zostało przyjętych przez mieszkańców miasta do ich prywatnych domów. W punkcie powitalnym, działającym w budynku poczekalni Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, od początku działalności udzielono pomocy już prawie 4 700 osobom.

- Dziękuję mieszkańcom Katowic za tak liczny odzew i otwarte serca. Przyjęcie uchodźców pod swój dach, udział w miejskich zbiórkach, wolontariat – dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto staje na wysokości zadania – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Proszę jednak pamiętać o tym, że ta pomoc musi być długofalowa. W Ukrainie wciąż trwa wojna, a potrzeby nie maleją, wręcz rosną– podkreśla prezydent.

200 ton darów z miejskich zbiórek

200 ton darów udało się już uzbierać za pośrednictwem miejskich zbiórek. To przede wszystkim żywność, ubrania, środki higieniczne. Większość, bo 150 palet z darami, zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. 70 palet zostało na miejscu – to rzeczy przekazywane uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Katowic.

Katowice mają też wsparcie od miast partnerskich, w ubiegłym tygodniu do Katowic przyjechały dary z Saint-Etienne. Potrzeby jednak wciąż są ogromne – szczególnie jeśli chodzi o żywność. Niezbędna jest przede wszystkim żywność z długim terminem żywności, której nie trzeba przechowywać w lodówce, jak: pomidory w puszce, makaron, mąka, olej, gotowe dania do podgrzania, ale także mleko modyfikowane czy musy dla dzieci. Żywność zbierana jest w katowickich szkołach w godzinach 8:00-19:00.

Zbierana jest nie tylko żywność, ale także inne rzeczy – niedawno w Katowicach zaczęła się zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności, a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach. Rowery i hulajnogi przyjmowane są w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). W CIT zbierane są także artykuły szkolne – zeszyty, piórniki, kredki, flamastry. Wszystko to zostanie przekazane dzieciom, które rozpoczynają naukę w Katowicach. Artykuły szkolne można przynosić w godzinach pracy CIT.

1500 dzieci z Ukrainy w katowickich szkołach

Po paczki z żywnością, które są do odbioru w Terenowych Puntach Pomocy Społecznej MOPS zgłosiło się już prawie 500 osób. To polskie rodziny, które pod swój dach przyjęły uchodźców oraz sami uchodźcy z Ukrainy. 840 osób zostało objętych różnymi formami wsparcia przez MOPS.

Złożono 14 wniosków o wypłatę rekompensaty w wysokości 40 zł za osobę za przyjęcie pod swój dach i zagwarantowanie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Od 16 do 23 marca nadanych zostało 2634 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

Blisko 90 firm zadeklarowało, że zatrudni cudzoziemca z Ukrainy.

Do katowickich jednostek oświatowych chodzi ponad 1500 dzieci z Ukrainy. W razie konieczności placówki te zatrudniają uchodźców z Ukrainy do pomocy. To proces odbywający się na bieżąco. W ostatnich tygodniach w katowickich placówkach oświatowych zatrudnionych zostało ok. 10 osób narodowości Ukraińskiej.

Katowice na bieżąco włączają się w inicjatywy mające na celu okazanie wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Miejskie kluby sportowe i instytucje kultury przygotowały z myślą o uchodźcach szereg zajęć dodatkowych. Informacji można szukać na stronie dlaukrainy.katowice.eu

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wakacyjna szkoła języka polskiego

Katowice. Wakacyjna szkoła języka polskiego dla Ukraińców

Katowice Urząd Stanu Cywilnego

Zmiana punktu nadawania nr PESEL obywatelom Ukrainy

Namioty przed dworcem PKP Katowice7

Miasteczko namiotowe przed dworcem PKP w Katowicach działa

Wystawa zdjęć Elżbiety Dzikowskiej w holu dworca PKP w Katowicach

Wystawa zdjęć będzie usunięta z holu dworca PKP w Katowicach

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?