200 ton darów, 1231 miejsc noclegowych. Katowice podsumowały pierwszy miesiąc pomocy dla Ukrainy

24 marca minął miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie w Katowicach wydarzyło się sporo dobra. Miasto podsumowało akcję pomocy dla Ukrainy i Ukraińców.

UM Katowice
Zbiórka darów dla Ukrainy w Katowicach

1231 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy – to baza stworzona w obiektach należących do miasta i firm współpracujących z miastem. Na ten cel miasto przeznaczyło m.in.

  • akademiki,
  • siedziby OSP,
  • Camping 215 w Dolinie Trzech Stawów,
  • hale sportowe,
  • Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek".

O akademikach w Ligocie, w których zamieszkali uchodźcy, pisaliśmy 18 marca: Akademiki w Ligocie już przyjmują uchodźców. Zobacz, jakie mają tu warunki. Zdjęcia i wideo

Do udzielania pomocy przyłączyły się prywatne firmy i hotele. Ponad 600 osób zostało przyjętych przez mieszkańców miasta do ich prywatnych domów. W punkcie powitalnym, działającym w budynku poczekalni Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, od początku działalności udzielono pomocy już prawie 4 700 osobom.

- Dziękuję mieszkańcom Katowic za tak liczny odzew i otwarte serca. Przyjęcie uchodźców pod swój dach, udział w miejskich zbiórkach, wolontariat – dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasto staje na wysokości zadania – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Proszę jednak pamiętać o tym, że ta pomoc musi być długofalowa. W Ukrainie wciąż trwa wojna, a potrzeby nie maleją, wręcz rosną– podkreśla prezydent.

200 ton darów z miejskich zbiórek

200 ton darów udało się już uzbierać za pośrednictwem miejskich zbiórek. To przede wszystkim żywność, ubrania, środki higieniczne. Większość, bo 150 palet z darami, zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. 70 palet zostało na miejscu – to rzeczy przekazywane uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Katowic.

Katowice mają też wsparcie od miast partnerskich, w ubiegłym tygodniu do Katowic przyjechały dary z Saint-Etienne. Potrzeby jednak wciąż są ogromne – szczególnie jeśli chodzi o żywność. Niezbędna jest przede wszystkim żywność z długim terminem żywności, której nie trzeba przechowywać w lodówce, jak: pomidory w puszce, makaron, mąka, olej, gotowe dania do podgrzania, ale także mleko modyfikowane czy musy dla dzieci. Żywność zbierana jest w katowickich szkołach w godzinach 8:00-19:00.

Zbierana jest nie tylko żywność, ale także inne rzeczy – niedawno w Katowicach zaczęła się zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności, a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach. Rowery i hulajnogi przyjmowane są w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). W CIT zbierane są także artykuły szkolne – zeszyty, piórniki, kredki, flamastry. Wszystko to zostanie przekazane dzieciom, które rozpoczynają naukę w Katowicach. Artykuły szkolne można przynosić w godzinach pracy CIT.

1500 dzieci z Ukrainy w katowickich szkołach

Po paczki z żywnością, które są do odbioru w Terenowych Puntach Pomocy Społecznej MOPS zgłosiło się już prawie 500 osób. To polskie rodziny, które pod swój dach przyjęły uchodźców oraz sami uchodźcy z Ukrainy. 840 osób zostało objętych różnymi formami wsparcia przez MOPS.

Złożono 14 wniosków o wypłatę rekompensaty w wysokości 40 zł za osobę za przyjęcie pod swój dach i zagwarantowanie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Od 16 do 23 marca nadanych zostało 2634 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

Blisko 90 firm zadeklarowało, że zatrudni cudzoziemca z Ukrainy.

Do katowickich jednostek oświatowych chodzi ponad 1500 dzieci z Ukrainy. W razie konieczności placówki te zatrudniają uchodźców z Ukrainy do pomocy. To proces odbywający się na bieżąco. W ostatnich tygodniach w katowickich placówkach oświatowych zatrudnionych zostało ok. 10 osób narodowości Ukraińskiej.

Katowice na bieżąco włączają się w inicjatywy mające na celu okazanie wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Miejskie kluby sportowe i instytucje kultury przygotowały z myślą o uchodźcach szereg zajęć dodatkowych. Informacji można szukać na stronie dlaukrainy.katowice.eu

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon