40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Sejmik śląski bardziej zgodny niż Sejm - radni jednogłośnie przyjęli oświadczenie upamiętniające ofiary grudnia 1981

Sejmik województwa śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę upamiętniającą 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Podczas dzisiejszej sesji radni minutą ciszy po prostu uczcili górników, którzy zginęli w kopalni Wujek, a także inne ofiary grudnia 1981. Uniknęli sporów, jakie w ubiegłym tygodniu, w tej samej sprawie przetoczyły się przez Sejm.

Twitter/Jakub Chełstowski
Uhonorowano Stanisława Płatka, jednego z przywódców strajku w KWK „Wujek”

Co w czwartek wydarzyło się w Sejmie? Uchwałę upamiętniającą ofiary stanu wojennego, w tym pacyfikacji kopalni Wujek, poparło tylko 405 parlamentarzystów. 26 wstrzymało się od głosu – między innymi Dobromir Sośnierz oraz posłowie lewicy. Przeciwko uchwale był poseł niezależny Zbigniew Ajchler. Co było w uchwale? Na przykład przypomnienie, że 13 grudnia 1981 roku „wojskowa junta z Wojciechem Jaruzelskim na czele, wprowadziła w Polsce stan wojenny”, zaś „odrodzone społeczeństwo, natchnione nauczaniem św. Jana Pawła II, chciało odnowić oblicze polskiej ziemi, domagając się szacunku dla ludzi pracy”.

W sejmiku wszyscy zgodni

Takich sporów uniknął dziś sejmik województwa śląskiego. Uchwała wspomniała pokrótce o przebiegu i skutkach wydarzeń z grudnia 1981 r.: „Czterdzieści lat temu ówczesne władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziły stan wojenny w odpowiedzi na narastającą falę społecznego niezadowolenia wynikającego z ograniczonych praw obywatelskich, pogarszającej się sytuacji gospodarczej oraz represji wobec osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną”.

– W bólu i zadumie wspominamy ofiary tych bratobójczych walk – mówił przewodniczący sejmiku, Jan Kawulok, wymieniając nazwiska „9 z Wujka”. – Hołd oddajemy pozostałym ofiarom tej tragedii, osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu, zostały aresztowane i skazane na kary pozbawienia wolności. Apelujemy o refleksję i godne uczczenie pamięci tych wszystkich, którzy nie tracili nadziei. Brak przyzwolenia na zło u wielu skutkował najwyższą ofiarą.

„Tragiczne wydarzenia stanu wojennego odcisnęły swe piętno w zbiorowej świadomości polskiego społeczeństwa. Mimo upływu wielu lat pamięć tamtych dni powinna być kultywowana, a wiedza o przyczynach i przebiegu tego dziejowego dramatu przekazywana kolejnym pokoleniom” – głosiło uzasadnienie inicjatywy. Radni wątpliwości nie mieli – uchwała została przyjęta jednogłośnie (44 głosy „za”). Po głosowaniu ofiary Wujka i inne ofiary stanu wojennego uczczono minutą ciszy.

„O Wujku mówią ściany, napisy, eksponaty”

40. rocznica grudnia 1981 była też okazją do udekorowania Stanisława Płatka, jednego z przywódców strajku w KWK „Wujek” Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Płatek przypomniał o nowym Muzeum-Izbie Pamięci Kopalni Wujek w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Jej najważniejszym eksponatem będzie ponad 30-tonowy czołg T-55, który 40 lat temu szturmował mur zakładu.

– 10 lat czekaliśmy na tę placówkę. Jaki będzie mała wymiar? Tego się nie da opowiedzieć. O tym, co się wydarzyło na Wujku mówią ściany, napisy, eksponaty – mówił Płatek.

Robert Ciupa, dyrektor ŚCWS, podkreślał, że pamięć o Wujku przez 40 lat trwała w pamięci ludzi, którzy co roku przychodzili pod przykopalniany krzyż. – Brakowało narzędzi do opowiedzenia tej historii. Dziś możemy opowiedzieć, że tu strzelano do ludzi, którzy upomnieli się o wolność, godność i solidarność – podkreślał Ciupa.

Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego (woj. śląskie prowadzi instytucję razem z miastem Katowice), przypominał, że to, co wydarzyło się 40 lat temu w kopalni Wujek, wydarzyło się naprawdę, a „demokracja w Polsce to zasługa Solidarności”.

– Kolejne pokolenia muszą wiedzieć, że wolność, którą mamy, nie przyszła za darmo. Mamy dziś 1500 metrów2 fantastycznej przestrzeni do opowiedzenia tej historii – mówił Chełstowski.

Otwarcie Muzeum Wujka planowane jest na czwartek, 16 grudnia.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marcin Krupa

Marcin Krupa chce wygonić samochody z pl. Sejmu Śląskiego

Konferencja prasowa przed Śląskim Kuratorium Oświaty

Młoda Lewica i FMS ze Śląska przeciwko Lex Czarnek

Część tryptyku Michała Krawca pt. "Lex Szyszko"

Prof. Rykała o sytuacji w Muzeum Śląskim: To skandal

Demonstracja Solidarności w Luksemburgu, 22.10 2021

Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu przed TSUE

Marsz Autonomii 2021

Marsz Autonomii Śląska przeszedł ulicami centrum Katowic

Word katowice

Strajk WORD Katowice zawieszony. Trwają negocjacje

Wywiad gramatyka

Wg. posła PO obecna ilość zakażeń, to efekt...