6 kolejnych nowych stacji rowerowych w Katowicach działa od 1 lipca. W systemie jest już 1000 rowerów

Od startu sezonu 2022 rowerów miejskich w Katowicach, co miesiąc miasto uruchamia nowe stacje rowerowe. Z początkiem lipca przybyło kolejnych sześć. Sprawdź, gdzie się znajdują.

Dariusz Czapla
Stacja rowerów miejskich Katowice

Sezon rowerów miejskich 2022 rozpoczął się w Katowicach niefortunnie, bo akurat 1 kwietnia padał śnieg. Ale nie było to złą prognozą, bo już po trzech miesiącach widać, że rowery miejskie w Katowicach cieszą się wielkim powodzeniem, co potwierdzają statystyki.

Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród katowiczan. W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania systemu widzimy prawie dwa razy więcej wypożyczeń w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym! W okresie od kwietnia do końca czerwca 2021 r. mieszkańcy skorzystali z roweru miejskiego prawie 58 tys. razy, a w 2022 r., po trzech miesiącach działania systemu tych wypożyczeń mamy już ponad 93 tys. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Sześć nowych stacji od 1 lipca 2022 roku

Do 118 stacji działających do tej pory w systemie „City By Bike”, doszło 6 nowych. Zostały one uruchomione w następujących lokalizacjach:

  • Park Bolina,
  • Osiedle Gwiazdy,
  • Boya-Żeleńskiego/Migdałowców,
  • Gliwicka – MOPS,
  • Fabryka Porcelany,
  • 1 Maja/Bohaterów Monte Cassino.

Dzięki zagęszczeniu istniejącej sieci stacji wypożyczania roweru miejskiego dostępność rowerów jest jeszcze większa.

Statystyki roweru miejskiego

Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano już prawie 4,5 tys. wypożyczeń, „Dworzec PKP-Młyńska” z ponad 2,3 tys. wypożyczeniami oraz „Dolina 3 Stawów” ponad 2.2 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. – W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 9,3 tys. nowych użytkowników, czyli prawie tylu ilu dopisało się do systemu w całym ubiegłym roku. Najaktywniejszy użytkownik systemu w bieżącym sezonie wypożyczał rowery już 225 razy – dodaje Sucheta.

W systemie „City By Bike” dostępne są już 124 stacje (112 miejskich i 12 partnerskich) oraz 1002 rowery – (898 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City By Bike” w roku 2022 będzie wynosić 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi. Ostatnia zaplanowana do uruchomienia w tym roku stacja będzie zlokalizowana w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka – jej termin uruchomienia uzależniony jest od zakończenia inwestycji.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

Jak wypożyczyć rower

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Można skorzystać również z wygodnej aplikacji „Nextbike” na telefony komórkowe z systemem Android lub iOS. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon