80 tysięcy seniorów mieszka w Katowicach. W poniedziałek 25 września odbędzie się na Rynku impreza pod hasłem "Katowicki Dzień Seniora"

W poniedziałek 25 września 2023 r. już po raz ósmy katowiccy seniorzy spotykają się na Rynku, aby wspólnie zamanifestować swoją obecność w przestrzeni miasta. W ramach "Katowickiego Dnia Seniora" zaplanowano wiele atrakcji.

S. Rybok
Katowicki dzien seniora

W Katowicach jest ok. 80 tys. osób, które weszły w okres jesieni życia. To dla nich już ósmy raz organizowany jest "Katowicki Dzień Seniora".

Katowicki Dzień Seniora w poniedziałek 25 września na Rynku

Tegoroczny Dzień Seniora odbędzie się w poniedziałek, 25 września 2023 r. na katowickim Rynku (w godz. 11.00-14.00). Jak co roku, w programie obchodów Dnia Seniora znajdą się występy artystyczne na scenie, stoiska partnerskie oraz szereg innych niespodzianek. Realizatorem wydarzenia na zlecenie miasta Katowice będzie Stowarzyszenie FAMI.LOCK. Dla wszystkich seniorów przewidziany jest poczęstunek oraz gadżety.

- Przez cały czas trwania imprezy będzie możliwość zapoznania się z ofertą partnerów programu Katowicka Karta Mieszkańca oraz pokazami Straży Pożarnej i Komendy Miejskiej Policji. Swoje stoiska będą miały również takie instytucje jak Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a artyści z Teatru Gry i Ludzie przeprowadzać będą animacje – zachęca do udziału w wydarzeniu Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

Uroczyste rozpoczęcie „Katowickiego Dnia Seniora” zaplanowano na godzinę 11.00. O 11.20 rozpocznie się program pod tytułem „Gramofon gra". Przeboje z lat 60-80 zaśpiewa Agnieszka Bieńkowska z Przyjaciółmi. O 12.50 na scenie pojawi się Mateusz Gancarczyk. Zakończenie uroczystości przewidziane jest na godzinę 14.00.

Na tym świętowania nie koniec. Dzień później, we wtorek 26 września, Rada Seniorów Miasta Katowice zaprasza seniorów na „Piknik z Katowicką Radą Seniorów", gdzie na specjalne zaproszenie Rady wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji pod hasłem „Katowicka Policja – Katowickim Seniorom". Po koncercie odbędzie się część piknikowo-biesiadna, gdzie zapewnione zostaną niespodzianki oraz atrakcje. Wspólna zabawa rozpocznie się o godzinie 11.00 na Skwerze Katowickich Seniorów w Parku im. T. Kościuszki.

Imprezy towarzyszące obchodom Katowickiego Dnia Seniora

24 września (niedziela) w Siedzibie Teatru Bez Sceny, ul. 3 Maja 11 w Katowicach

  • Godzina 12.00 - „SZCZĘŚCIE" komedia w wykonaniu Anny Kadulskiej i Andrzeja Dopierały
  • Godzina 18.00 - „Anna Michalek" - koncert gongów wydarzenie artystyczno – prozdrowotne
    WSTĘP WOLNY

25 września (poniedziałek) SEANS FILMOWY w kinie Światowid, ul. 3 Maja 7 w Katowicach

  • Godzina 18.00 - Film "Strzępy" Beaty Dzianowicz albo „Moja zbrodnia" film Francisa Ozona - WSTĘP WOLNY

25 września (poniedziałek) w Siedzibie Teatru Bez Sceny, 3 Maja 11 w Katowicach

  • Godzina 18.00 tragikomedia "TĘSKNOTA" - spektakl Teatru Bez Sceny WSTĘP WOLNY

Nie obowiązują zapisy oraz rezerwacje BILETÓW.

27 września (środa) w ramach Dnia Seniora odbędzie się panel edukacyjny o zdrowiu. „Zdrowie, w tym zdrowie seksualne w grupie 60+” taki tytuł nosi wykład prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty – specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, seksuologii. Następnie o pracy serca opowie dr Agnieszka Storch-Uczciwek – fizjoterapeuta, a o tym jak dobrze się zestarzeć - dr n. med. Agnieszka Jabłeka – specjalista z zakresu geriatrii i chorób wewnętrznych. Panel odbędzie się w aula im. W. Pańki (sala 420) przy ul. Bankowej 14 (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego), w godzinach 10.00-13.00.

Miasto Katowice dla seniorów

Wsparcie najstarszych mieszkańców jest kluczowe w dobie zachodzących w społeczeństwie zmian demograficznych. Odpowiedzią Katowic na potrzeby seniorów jest realizacja programu Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu w ubiegłym roku to ponad 55 mln zł.

„Złota Rączka dla Seniora” - celem tego projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice (osoby samotne, gospodarstwa 2-osobowe), którzy ukończyli 65 rok życia i którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. Łącznie w 2022 r. zrealizowano 941 napraw dla 491 seniorów.

„Katowicka Srebrna książka dla Seniorów”. W ramach programu do domów i mieszkań seniorów, a także osobom niepełnosprawnym i chorym, dowożone są wypożyczone telefonicznie książki i audiobooki z miejskich biblioteki. W ramach Srebrnej Książki zrealizowano w 2022 r. 1 246 wyjazdów, podczas których wypożyczono 6 230 pozycji. Usługa cieszy się ogromną popularnością wśród katowickich seniorów.

Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów miasta Katowice. Do zadań Pełnomocnika należy m.in. analiza potrzeb seniorów miasta Katowice oraz współudział w opracowywaniu programów służących zaspakajaniu tych potrzeb, inicjowanie oraz konsultowanie działań skierowanych do seniorów miasta Katowice, a także współpraca z organizacjami pozarządowymi i Uniwersytetami III Wieku w tym zakresie. Funkcję tę pełni pani Helena Hrapkiewicz, która wystąpiła m.in. na World Urban Forum w ramach Okrągłego Stołu Osób Starszych WUF 11.

„Sport dla Seniorów” polega na organizacji różnorodnych zajęć sportowych, integracyjnych oraz promujących zdrowy styl życia. Prowadzone aktywności fizyczne to m.in.: joga, aerobik, gimnastyka, nordic-walking czy tenis stołowy.

Działalność Rady Seniorów Miasta Katowice. Rada Seniorów ma charakter opiniodawczy i doradczy. Dodatkowo Rada Seniorów może występować do władz miasta z inicjatywami dotyczącymi seniorów.

Program profilaktyki zachorowań na grypę „Słoneczna Jesień". W trosce o zdrowie swoich mieszkańców od wielu lat Katowice finansują szczepienia ochronne p/grypie dla osób w wieku powyżej 65 roku życia. Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się 18 września.

To zaledwie część spośród wszystkich programów realizowanych w ramach Katowicki Senior w Mieście na lata 2022-2027. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://bit.ly/3QZ8swX.

Działania miasta realizowane w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście” zostały docenione. W 2022 roku Katowice zostały włączone przez WHO Global Network do sieci miast i gmin przyjaznych starzeniu. Członkostwo w sieci to zobowiązanie do wsłuchiwania się w potrzeby starzejącej się populacji, oceny i monitorowania miast pod względem przyjazności dla osób starszych oraz współpracy z osobami starszymi w celu stworzenia środowiska otwartego na seniorów. To także zobligowanie do dzielenia się doświadczeniami, osiągnięciami i wyciągniętymi wnioskami z innymi miastami i społecznościami.

Mural wodecki katowice 03

Może Cię zainteresować:

4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Nowe bloki tysiaclecie katowice medusa

Może Cię zainteresować:

Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, w sąsiedztwie słynnych "kukurydz"

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Rece zdjecie ilustracyjne

Może Cię zainteresować:

Niegodziwcy chcieli oszukać seniorkę z Katowic na program "Łazienka +". Miała niby dostać 4,5 tys. na remont toalety

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon