American Cars Mania, wielka impreza motoryzacyjna, znowu odbędzie się w Katowicach, od 21 do 23 czerwca 2024 r.

Ta wielka impreza motoryzacyjna odbywała się przez lata na Dolnym Śląsku, w tym we Wrocławiu, ale w 2022 r. po raz pierwszy miała miejsce na katowickim Muchowcu. Nowe miejsce tak się spodobało organizatorom, że zdecydowali się na powtórkę. XI edycję American Cars Manii zaplanowano na 21-23 czerwca 2024 roku.

21-23 czerwca 2024 roku lotnisko Muchowiec w Katowicach opanuje American Cars Mania – największy zlot entuzjastów amerykańskich samochodów w Polsce i jeden z największych w Europie.

American Cars Mania 2024 odbędzie się w Katowicach

Dziś (18.12.) na konferencji prasowej w Willi Goldsteinów Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic i organizatorzy American Cars Mania podpisali list intencyjny, potwierdzający tym samym termin kolejnej edycji największej plenerowej imprezy motoryzacyjnej w Polsce, która skupia wielbicieli amerykańskiej motoryzacji i kultury. Od piątku 21 czerwca do niedzieli 23 czerwca jedenasta edycja Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich zagości – po raz drugi – na lotnisku Muchowiec.

Fotorelacja z American Cars Mania 2022: American Cars Mania po raz pierwszy w Katowicach. Amerykańskie samochody zawładnęły Muchowcem. Oh yes!

- W czerwcu American Cars Mania po raz pierwszy odbyła się w Katowicach. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, dlatego chcemy ten projekt kontynuować. American Cars Mania wpisuje się w przestrzeń lotniska na Muchowcu i stanowi atrakcję nie tylko dla fanów motoryzacji. Kolejna edycja imprezy będzie okazją do zwrócenia uwagi na aspekt bezpieczeństwa na drodze, gdyż w ramach wydarzenia odbędą się także aktywności edukacyjne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie! W zlocie udział wezmą skrzydlate pojazdy marki Cadillac z lat 60., policyjne wozy żywcem wyjęte z ulic San Francisco i potężne muscle cary, jak Chevrolet Camaro czy Ford Mustang z silnikami V8 i 500 końmi pod wypielęgnowaną maską.

Grubo ponad 1000 amerykańskich samochodów zgromadziła rekordowa X edycja, a w 2024 roku będzie ich znacznie więcej! – mówi Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania. Katowicką imprezę odwiedziło prawie 40 000 widzów. Co ich przyciągnęło? – Na pewno wyróżnia nas unikatowa formuła i atmosfera – to połączenie zlotu fanów amerykańskiej motoryzacji, targów branżowych, imprezy plenerowej z koncertami, wyścigami na 1/4 mili, pokazami pojazdów amerykańskich służb w jednym miejscu – dodaje wiceprezes Fundacji American Cars Mania Adam Rostalski.

Zobaczyć na żywo legendy motoryzacji

Masz ochotę zasiąść za kierownicą jednego z tych niezwykłych pojazdów? Proszę bardzo – wystarczy uśmiechnąć się do jednego ze zlotowiczów, a chętnie pokażą swoje samochody i opowiedzą o jego historii. To właśnie oni, posiadacze amerykańskich krążowników szos, są esencją tej imprezy. Dla nich XI American Cars Mania będzie okazją do wymiany doświadczeń o utrzymaniu w dobrej kondycji swoich odrestaurowanych maszyn i podzieleniu się swoja pasją. Dla odwiedzających będzie to niepowtarzalna okazja, żeby na żywo zobaczyć legendy motoryzacji, poczuć zapach skóry komfortowych foteli i na własnym ciele poczuć pomruk basów silników V8, bo żaden film i jazda elektrycznym samochodem nie odda tego uczucia.

- To będzie nie lada gratka dla miłośników amerykańskich samochodów. Kto z nas nie marzył by Chevroletem albo Dodgem przejechać się legendarną Route 66. Na naszym zlocie będzie można poczuć namiastkę tego klimatu – mówił w trakcie briefingu prasowego Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Wyścigi na 1/4 mili. Elektryki też mogą wziąć udział

Jedną z atrakcji podczas zlotu będą wyścigi na 1/4 mili rozgrywane na pasie startowym katowickiego lotniska Muchowiec. Co ciekawe tegoroczne zawody wygrała... Tesla – elektryczny samochód! Organizatorzy stawiają na połączenie tradycji amerykańskiej motoryzacji i nowoczesności, stąd oprócz muscle carów z silnikiem V8 mile widziane są Tesle i ich właściciele. Szczególną opieką i uwagą otoczone są jednak samochody zabytkowe, dlatego właściciele aut sprzed 1966 roku mogą pojawić się na zlocie za darmo.

8 największych atrakcji zlotu American Cars Mania:

  • Konkurs na najmocniejszy samochód American Cars Mania i testy mocy na mobilnej hamowni;
  • Prezentacje Car Audio Demo;
  • Strefa militarna – pokaz pojazdów wojskowych i sprzętu bojowego;
  • Konkurs, w którym do wygrania będzie samochód-niespodzianka!;
  • Symulatory jazy i miasteczko warsztatowe;
  • Muzyka na żywo ze sceny i strefa gastronomiczna z foodtruckami;
  • Wyścigi na 1/4 mili;
  • Wybory Miss Pin Up 2024.

Całość imprezy poprowadzi dziennikarz motoryzacyjny Jakub Bielak.

Strefa medyczna - promocja zdrowia i bezpieczeństwa na drogach

Organizatorzy American Cars Mania i miasto Katowice stawiają także na edukację i poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zlotowi będą towarzyszyć pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku, żeby uratować życie poszkodowanym. Dlatego wizyta na zlocie będzie okazją, by pod okiem fachowców potrenować na fantomach masaż serca czy umiejętność posługiwania defibrylatorem. W strefie medycznej będzie specjalny ambulans (Chevrolet) Polsko-Amerykańskiej Fundacji Polish Foundation Of American Culture, w którym można oddać krew i przebadać się pod okiem fachowców.

Viking European Strongman Cup i American Cars Mania łączą siły

Na terenie lotniska Muchowiec, podczas American Cars Mania w niedzielę 23 czerwca 2024 r., zostaną przeprowadzone zawody strongmanów w ramach Viking European Strongman Cup. Najlepsi siłacze z Polski i siedmiu europejskich państw będą podnosić samochody, przeciągać ciężarówki, przenosić bloki silników.

Elita strongmanów wraca do Polski. Pierwszy raz od wielu lat impreza rangi cyklu Pucharu Europy zostanie rozegrana w Katowicach, gdzie zobaczycie najlepszych zawodników – mówi Piotr Kwiatkowski, organizator z Harlem Strongman Federation.

Polskę reprezentować będą między innymi: Marek Czajkowski, Mistrz Polski Open 2022, 2023 dwukrotny Mistrz Europy U 105 i U 110, a także Robert Cyrwus, Mistrz Polski 2020, zdobywca wielu Pucharów Europy i Świata, oraz Tomasz Bator Mistrz Świata 2020 U 105. Na obydwie imprezy i wszystkie atrakcje obowiązywać będzie jeden, wspólny bilet.

Bilety można kupić przez stronę www.americancarsmania.pl

Parkingi w Katowicach fot K Pachelska 4

Może Cię zainteresować:

Demograficzny cud w Katowicach: przybywa stałych meldunków, bo ludzie chcą w mieście parkować taniej

Autor: Michał Wroński

18/12/2023

Kamienica katowice chopina sokolska wybuch 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kamienica przy ul. Chopina, gdzie w wyniku wybuchu gazu zginęli Kmiecikowie, będzie odbudowana i nadbudowana. Deweloper wystąpił do miasta o pozwolenie na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

16/12/2023

Velostrada katowice projekt

Może Cię zainteresować:

10 firm chce zbudować pierwszą w Katowicach velostradę między Giszowcem a Brynowem

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon