Blokada ważnej drogi w sobotę 29 stycznia. Mieszkańcy będą protestować przeciwko linii kolejowej

Ważna, dwupasmowa droga prowadząca z Katowic będzie zablokowana w najbliższą sobotę, 29 stycznia 2022 r. Będą przez nią przechodzić zdenerwowani mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na poprowadzenie pod oknami ich domów nowej inwestycji kolejowej.

Google Maps
Wiślanka, Mikołów, skrzyżowanie z ul. Lipcową

Inwestycje kolejowe Centralnego Portu Komunikacyjnego, który planuje zbudowanie sieci tzw. szprych kolejowych, odchodzących od CPK (ma być wybudowany w Baranowie w centralnej Polsce), budzą wielki niepokój wśród mieszkańców miejscowości, przez które mają przebiegać.

Jedną z tych "szprych" ma być szybka linia kolejowa z CPK przez Katowice w stronę granicy polsko-czeskiej do Ostrawy.

Szybka kolej przetnie śląskie miejscowości

Firma Egis Poland Sp. z o.o., która prowadzi działania konsultacyjne dla CPK, przedstawiła kilka wariantów przebiegu tej linii kolejowej. Wg nich ma ona przeciąć m.in. południowe dzielnice Katowic (Piotrowice, Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę), Mikołów, Wyry, Rybnik. We wszystkich tych miejscowościach mieszkańcy burzą się, nie zgadzając się na budowę tak dużej linii kolejowej tuż obok ich domów. Niektóre zabudowania mają być wyburzone, w samym Mikołowie - 45.

Protest na wiślance w Mikołowie

Mieszkańcy dzielnicy Mokre w Mikołowie nie zamierzają siedzieć z założonymi rękami. Chcą, by ich niezgoda na, wg nich, bezsensowną w tym miejscu linię - była widoczna. Dlatego organizują w najbliższą sobotę, 29 stycznia 2022 r. blokadę DK 81 biegnącej z Katowic w stronę Żor, Skoczowa i Ustronia, czyli wiślanki, w swojej dzielnicy, protest pod hasłem "Nie dla CPK przez Mokre". Rozpocznie się o godz. 10 na wysokości skrzyżowania DK 81 z ulicą Lipcową.

Organizatorzy protestu piszą: "Solidarnie - wszyscy mieszkańcy Mokrego i okolic, znajdujących się na planowanych przebiegach CPK, zróbmy wszystko, żeby ocalić nasze małe ojczyzny. Twoja obecność w tym zgromadzeniu publicznym jest bezcenna. Musisz tu być! Dla siebie, dla sąsiada!". Proszą też o zabranie ze sobą kamizelki odblaskowej i maseczki.

Dzisiaj też protest na wiślance

Dzień wcześniej, w piątek 28 stycznia, podobny protest na tej samej drodze DK 81, organizują mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, przez którą też ma przebiegać linia CPK. Od godz. 16.15 do 17.30 będą przechodzić przez przejście dla pieszych w Orzeszu.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon