Blokada ważnej drogi w sobotę 29 stycznia. Mieszkańcy będą protestować przeciwko linii kolejowej

Ważna, dwupasmowa droga prowadząca z Katowic będzie zablokowana w najbliższą sobotę, 29 stycznia 2022 r. Będą przez nią przechodzić zdenerwowani mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na poprowadzenie pod oknami ich domów nowej inwestycji kolejowej.

Google Maps
Wiślanka, Mikołów, skrzyżowanie z ul. Lipcową

Inwestycje kolejowe Centralnego Portu Komunikacyjnego, który planuje zbudowanie sieci tzw. szprych kolejowych, odchodzących od CPK (ma być wybudowany w Baranowie w centralnej Polsce), budzą wielki niepokój wśród mieszkańców miejscowości, przez które mają przebiegać.

Jedną z tych "szprych" ma być szybka linia kolejowa z CPK przez Katowice w stronę granicy polsko-czeskiej do Ostrawy.

Szybka kolej przetnie śląskie miejscowości

Firma Egis Poland Sp. z o.o., która prowadzi działania konsultacyjne dla CPK, przedstawiła kilka wariantów przebiegu tej linii kolejowej. Wg nich ma ona przeciąć m.in. południowe dzielnice Katowic (Piotrowice, Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę), Mikołów, Wyry, Rybnik. We wszystkich tych miejscowościach mieszkańcy burzą się, nie zgadzając się na budowę tak dużej linii kolejowej tuż obok ich domów. Niektóre zabudowania mają być wyburzone, w samym Mikołowie - 45.

Protest na wiślance w Mikołowie

Mieszkańcy dzielnicy Mokre w Mikołowie nie zamierzają siedzieć z założonymi rękami. Chcą, by ich niezgoda na, wg nich, bezsensowną w tym miejscu linię - była widoczna. Dlatego organizują w najbliższą sobotę, 29 stycznia 2022 r. blokadę DK 81 biegnącej z Katowic w stronę Żor, Skoczowa i Ustronia, czyli wiślanki, w swojej dzielnicy, protest pod hasłem "Nie dla CPK przez Mokre". Rozpocznie się o godz. 10 na wysokości skrzyżowania DK 81 z ulicą Lipcową.

Organizatorzy protestu piszą: "Solidarnie - wszyscy mieszkańcy Mokrego i okolic, znajdujących się na planowanych przebiegach CPK, zróbmy wszystko, żeby ocalić nasze małe ojczyzny. Twoja obecność w tym zgromadzeniu publicznym jest bezcenna. Musisz tu być! Dla siebie, dla sąsiada!". Proszą też o zabranie ze sobą kamizelki odblaskowej i maseczki.

Dzisiaj też protest na wiślance

Dzień wcześniej, w piątek 28 stycznia, podobny protest na tej samej drodze DK 81, organizują mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, przez którą też ma przebiegać linia CPK. Od godz. 16.15 do 17.30 będą przechodzić przez przejście dla pieszych w Orzeszu.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Protest w Mikołowie

Dziś protest przeciwko kolei CPK w Katowicach

Dworzec PKP Katowice

Dwa spotkania w sprawie linii kolejowej CPK przez Katowice

Al Korfantego Katowice8

"Humanizacja" alei Korfantego już trwa. Będą drzewa

Przebudowa węzła Giszowiec w Katowicach, luty 2022

Od 15 lutego nowa organizacja ruchu na węźle Giszowiec

Przejazd pod Rondem, Katowice

Katowice przeznaczą 88 milionów złotych na system ITS

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka