Chcieli nazwać córkę Galeria, ale urzędnik w Katowicach w porę powiedział: "No chyba nie"

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach. W 2023 r. rodzice najczęściej nazywali córki imionami Hanna, Alicja i Zuzanna, a synów - Filip, Jakub i Jan. Nie zabrakło też oryginalnych imion. Jedno z nich okazało się... pomyłką w formularzu.

Pixabay
Niemowlak

Hanna, Alicja i Zuzanna oraz Filip, Jakub i Jan – to najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie nadawane dzieciom w 2023 roku Katowicach.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Katowicach w 2023 r. to Hanna i Filip

- W tym roku rywalizacja dotycząca popularności poszczególnych imion była wyjątkowo zacięta. Między męskimi imionami zdecydowały pojedyncze wybory. Imię Filip nadano 98 razy, Jakub – 96 razy a Jan – 94 razy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dziewczynek. Tu widać zdecydowaną faworytkę. Imię Hanna nadane zostało 109 razy. Na imię Alicja rodzice zdecydowali się 79 razy, a Zuzanna – 75 – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. – Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2023 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawiał nadania imienia. Jedna z sytuacji dotyczy rodziców, którzy rejestrowali dziecko przez internet i wpisali w formularzu imię Galeria. Po odmowie okazało się, że nastąpiła pomyłka, a rodzice chcieli dać na imię córce Gabriela – dodaje.

Jak widać, warto jednak trzy razy sprawdzać, co się wpisuje w internetowym formularzu.

W 2023 roku nie brakowało także nowości. Po raz pierwszy w historii Katowic pojawiło się imię dla chłopca Miłowit, a dla dziewczynki Wiosna.

Więcej o oryginalnych imionach:

- Po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Filip. Imię to zaczęło się pojawiać w Katowicach dopiero w latach 80. Bardzo powoli wspinało się w górę, by od dziesięciu lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Najpopularniejszy w Polsce Nikodem zajął czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy od wielu lat awansował Stanisław, który wydawałoby się lata świetności już miał za sobą. Dość przypomnieć, że 30 lat temu został wybrany zaledwie 3 razy – podsumowuje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. - Wśród imion żeńskich liderką po raz czwarty została Hanna. Julia - wielokrotna zwyciężczyni rankingu - tym razem zajęła szóste miejsce, zaś Zuzanna – liderka z 2018 roku musiała uznać wyższość Alicji. Do pierwszej 10–tki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała Antonina. Imię Melisa pojawiało się bardzo sporadycznie od 10 lat, ale w tym roku aż cztery razy rodzice nadali tak na imię swojej córce – dodaje.

Mniej urodzeń o 200 w porównaniu z 2022 r.

W 2023 roku katowicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 5010 noworodków, czyli o ponad 200 mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt – w 2023 roku urodziło się 2545 chłopców i 2465 dziewczynek. Dodatkową liczbę urodzeń tworzą umiejscawiane zagraniczne akty narodzin dziecka. W minionym roku katowiccy urzędnicy przyjęli 677 wniosków o dokonanie takiej czynności.

Lista najpopularniejszych imion nadanych w Katowicach w 2023 roku:

Imiona żeńskie

Imiona męskie

1

Hanna

Filip

2

Alicja

Jakub

3

Zuzanna

Jan

4

Laura

Nikodem

5

Zofia

Antoni

6

Julia

Franciszek

7

Oliwia

Aleksander

8

Antonina

Ignacy

9

Lilianna

Stanisław

10

Michalina

Mikołaj

Liczba zarejestrowanych zgonów jest porównywalna do czasów sprzed pandemii i wyniosła 4548 w 2023 roku.

Marcin krupa jaroslaw makowski

Może Cię zainteresować:

Koniec koalicji PiS z prezydentem Marcinem Krupą. Jest umowa z PO, będzie w mieście nowy wiceprezydent

Autor: Marcin Zasada

27/12/2023

Nowa linia tramwajowa Katowice Grundmana

Może Cię zainteresować:

Nowa linia tramwajowa w Katowicach gotowa. Tramwajarzom marzy się ring dla śródmieścia

Autor: Michał Wroński

21/12/2023

Supersam katowice po modernizacji 04

Może Cię zainteresować:

Katowice. Supersam chwali się powiększonymi sklepami dwóch marek i kilkoma nowymi otwartymi punktami handlowymi i usługowymi

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon