Deweloper chciał wyciąć okazałe drzewa. Teraz chwali się, że jego osiedle jest w zielonej dzielnicy

Deweloper, który buduje osiedle złożone z dwóch apartamentowców w Katowicach, najpierw chciał wyciąć okazałe, wysokie drzewa, liczące nawet 200 lat, które rosły na działce. Na to nie pozwolili mu katowiccy społecznicy, zaciekle walcząc o zakaz wycinki. Teraz firma chwali się, że jej inwestycja jest w "zielonej dzielnicy".

Drzewa najlepiej wyglądają na wizualizacjach - to powszechny pogląd wśród polskich deweloperów. Na pięknych renderach aż skrzy od zieleni, drzewa są wysokie, bujne, a krzewy - kolorowe od kwiatów. W rzeczywistości zieleń, a zwłaszcza dorodne, duże drzewa, są kłopotem. Lepiej, żeby działka nie była w ogóle zadrzewiona. Rośliny posadzi się przecież na końcu. Pal licho, że zanim wyrosną, tak jak te na wizualizacjach, minie 10 czy 20 lat.

Walka o ponadstuletnie drzewa

Takie właśnie okazałe, wysokie drzewa chciał wyciąć ze swojej działki deweloper budujący osiedle przy ul. Ostrawskiej 1 w Ligocie, niedaleko Osiedla Książęcego i Osiedla Franciszkańskiego, właściwie na rogu ul. Ostrawskiej i Hadyny. To firma Inwestycje CL, która na koncie ma też osiedle Sielanka w Mikołowie czy Marcinkowskiego 11 w Katowicach.

Konkretnie miał na myśli 11 drzew, wśród nich m.in. dwa dęby o obwodzie około 3 m każdy, wielką lipę, dwa jesiony, cztery kasztanowce i dwie brzozy. W zamian chciał nasadzić tyle samo drzew na tym terenie, ale oczywiście mniejszych.

Nie chciał drzew, a chwali się zieloną dzielnicą

Jednak miejscowi społecznicy zjednoczyli się, i nie pozwolili na wycięcie najbardziej cennych drzew. Ekspertyzę drzewostanu na tym terenie zamówili radni dzielnicy Ligota-Panewniki. Specjaliści ocenili, że drzewa mogą mieć od 140 do 200 lat. Nacisk społeczny spowodował, że deweloper ostatecznie zmienił projekt tak, by zachować większość dorodnych drzew, rosnących tuż przy ul. Ostrawskiej.

Teraz budowa osiedla Ostrawska 1 jest już zaawansowana. Powstają tu dwa 5-piętrowe apartamentowce z garażami podziemnymi. Mają tu być głównie mieszkania rodzinne, o większym metrażu.

Drzewa stoją nadal, niewzruszone trwającą tuż obok budową. A deweloper teraz oficjalnie chwali się na swojej stronie internetowej i na banerze, jaki wisi na płocie budowy, że jego osiedle jest w "zielonej Ligocie".

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon