Dzień Dziecka 2023 w Katowicach. 30 ciekawych wydarzeń od 1 do 4 czerwca. Sprawdźcie szczegóły

Katowice zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do wspólnego świętowania z okazji Dnia Dziecka. Między 1 a 4 czerwca odbędzie się blisko 30 wydarzeń skierowanych do najmłodszych katowiczan, które są doskonałą propozycją na spędzenie czasu aktywnie, kulturalnie i rodzinnie. Dodatkowo 1 czerwca sezon zainaugurują miejskie wodne place zabaw.

Dzień Dziecka w Katowicach zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

- Spędzanie czasu wolnego z dziećmi wśród zieleni lub w strefach aktywności rodzinnej jest bardzo popularne. W Dzień Dziecka jako rodzice, dziadkowie, przyjaciele młodych ludzi staramy się spędzić wspólnie czas, dlatego szukając inspiracji zachęcamy, by zajrzeć do naszych blisko 30 propozycji. Wierzę, że liczne festyny i pikniki w dzielnicach będą atrakcją dla maluchów, a dla starszych okazją do sąsiedzkiej integracji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – A z racji wysokich temperatur zapowiadanych już na początku czerwca, świetną propozycją jest także spędzenie wspólnego czasu na wodnych placach zabaw, które przypomnę są w czterech dzielnicach: w Piotrowicach, Załężu, Osiedlu Tysiąclecia i na Dolinie Trzech Stawów. Dostępne będą już od 1 czerwca – dodaje prezydent.

Festyny i pikniki dla całych rodzin

Łącznie od 1 do 4 czerwca 2023 w Katowicach odbędzie się blisko 30 wydarzeń. Zachęcamy do zapoznania się z listą wybranych propozycji, która znajduje się na końcu tekstu.

Basen Zadole

1 czerwca zapraszamy na Basen Zadole, gdzie odbędzie się Dzień Dziecka z grami i zabawami. Tego dnia dzieci pływające na Zadolu będą mogły pokonać dmuchany wodny tor przeszkód zamocowany do basenowych barierek. Ponadto po raz pierwszy na zewnątrz obiektu będzie można skorzystać ze strefy relaksu z huśtawkami, leżakami, stolikami i parasolkami. Wejście do tej części obiektu tego dnia będzie bezpłatne. W strefie zewnętrznej zorganizowane zostaną animacje - dmuchańce (duża zjeżdżalnia
i mini domek), malowanie twarzy, bańki mydlane, animacje z nagrodami, zajęcia gimnastyczne i pokazy pierwszej pomocy. - Młodzi mieszkańcy Katowic bardzo chętnie odwiedzają nasze baseny, więc zaplanowaliśmy dla nich wyjątkowe atrakcje. Inaugurujemy także otwarcie części zewnętrznej sprzyjającej odpoczynkowi. W związku z tym zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice, znajdą coś dla siebie – powiedział Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów Brynów, Burowiec i Zadole. Dodatkowo, na parkingu najmłodsi będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w wozie strażackim. Dmuchańce będą dostępne od godziny 12.00, a reszta atrakcji od 15.00 do 20.00.

Żłobek przy ul. Uniwersyteckiej

Dla najmłodszych dzieci atrakcje zorganizuje Żłobek Miejski - będzie to Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pn. „BAJKOWE SAFARI”, który odbędzie się 3 czerwca w oddziale żłobka przy ul. Uniwersyteckiej 15. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00, a w programie znajdują się m.in. dmuchańce dla dzieci, „balonowe zoo”, pokazy baniek, zabawy sprawnościowe dla całych rodzin czy przygotowywanie „eko-zabawek”. Warsztaty będą prowadzone przez cały czas trwania wydarzenia. Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z przygotowanego przez pracowników Żłobka Miejskiego poczęstunku (coffe station – kawa, herbata, woda, lemoniada, ciasta i ciasteczka oraz drożdżówki). Na wydarzenie w szczególności zostali zaproszeni rodzice i dzieci z wszystkich Oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach (zarówno dzieci polskich, jak i ukraińskich, obecnie uczęszczających, jak
i oczekujących na przyjęcie od 1.09.2023 r.), jednak Piknik ma charakter otwarty i będzie świetną okazją do poznania miejskich placówek przez rodziny, które planują korzystać z oferty miejskiego żłobka.

Plac św. Herberta

W organizację wydarzeń związanych z Dniem Dziecka w Katowicach zaangażowane są również Miejskie Domy Kultury. 2 czerwca, na placu św. Herberta odbędzie się „Dzień Dziecka na Osiedlu Witosa”. Tu również w programie są: dmuchańce, zabawy z animatorami, gry i konkursy, bańki mydlane, strzelanie z łuku, kolorowe warkoczyki oraz malowanie twarzy. Wydarzenie odbędzie się w godz. 16.00-20.00.

Park Zadole

2 i 3 czerwca w Parku Zadole odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb”. W programie znajdą się atrakcje kulinarne, muzyczne i sportowe. Na scenie odbędzie się rozmowa o chlebie, soli i ziołach w tradycji różnych religii i narodów, ale także w filmie i literaturze. Wezmą w niej udział zaproszeni eksperci z Herbarium Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Ogrodu Botanicznego, przedstawiciele konsulatów generalnych i honorowych, miast partnerskich Kolonii (Niemcy) Miszkolca (Węgry) Opawy i Ostrawy (Czechy), Saint-Etienne (Francja), Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Centrum Muzułmańskiego oraz chrześcijanie różnych kościołów. Zaplanowano też pokazy sztuki gastronomicznej, warsztaty parzenia herbaty oraz możliwość degustacji i zakupu oryginalnych produktów regionalnych. Dla najmłodszych odbędą się kreatywne animacje i warsztaty, a przy tężni solankowej ogólnodostępny turniej szachowy. Więcej na temat programu wydarzenia można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia: https://cutt.ly/KwqLRyde.

Dolina Trzech Stawów - Muchowiec

Natomiast we współpracy Katowic, Lasów Państwowych oraz firm, instytucji i podmiotów, które na co dzień zajmują się ochroną i kształtowaniem środowiska, 3 czerwca w Katowickim Parku Leśnym (łąka za lotniskiem Muchowiec) w godzinach 11.00-17.00 odbędzie się Leśny Piknik Rodzinny – Ekoodpowiedzialnie. Organizatorzy jak co roku przygotowali wiele atrakcji, gier i konkursów
z nagrodami. Ciekawie zapowiadają się warsztaty, podczas których będziemy mogli stworzyć ekomagnes na lodówkę, wykonać obraz na plastrze drewna lub udekorować swoją doniczkę z rośliną. W czasie pikniku zobaczymy z bliska maszyny, które na co dzień dbają o nasze miasto. Można też będzie przyjrzeć się pracy leśników, wziąć udział w leśnych konkursach oraz otrzymać sadzonkę drzewa. Oprócz bogatej oferty atrakcji na stoiskach Partnerów, widocznym elementem pikniku będzie
z pewnością cyrkowy namiot, w którym będzie można bezpiecznie poćwiczyć różnego rodzaju umiejętności: żonglerkę, gry zręcznościowe a nawet chodzenie po linie. Nie zabraknie też zabaw
w strefie sportowej i oczywiście gigantycznych baniek mydlanych.

Wodne place zabaw

Od kilku lat, w sezonie letnim Katowice udostępniają najmłodszym mieszkańcom miasta i ich opiekunom wodne place zabaw. To cztery obiekty zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta: na os. Odrodzenia przy ul. Biedronek, os. Tysiąclecia w rejonie ul. Ułańskiej i ul. Jadwigi Śląskiej, przy wejściu na Dolinę Trzech Stawów od strony ul. Pułaskiego oraz na terenie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 224. – Nasze doświadczenia i frekwencja z ubiegłych lat dowodzą, że miejsca te są idealne do spędzania wolnego czasu w upalne dni, zarówno przez katowickie dzieci, jak i ich opiekunów. Ponieważ prognozy pogody na pierwsze dni czerwca są bardzo zachęcające, w tym roku wodne place zabaw będą dostępne od 1 czerwca – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu
i Rekreacji. Wodne place zabaw będą czynne w godz. 9.00-20.00, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Lista wybranych wydarzeń z okazji Dnia Dziecka:

1 czerwca

godz. 8.00-19.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 18, ul. Studencka 16
Kolorowy Dzień Dziecka – zajęcia dla dzieci odwiedzających bibliotekę.

godz. 8.00-19.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 28, ul. Uniczowska 36
Maraton zagadek z okazji Dnia Dziecka.

godz. 8.30, 10.00, 11.30
Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb”, ul. Krzyżowa 1
„Łakocie na patyku” - warsztaty tworzenia cake popsów.
Koszt: 14 zł od uczestnika

godz. 8.30, 10.30, 12.30, 14.30
Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Kolorowe ptaki, czyli DZIEŃ DZIECKA w Dziale Teatralno-Filmowym. Oferta dla grup zorganizowanych.
W ramach obchodów Dnia Dziecka MHK zaprasza wszystkie dzieci, duże i małe, na wspólne odkrywanie tajemnic tego niezwykłego miejsca. Zabawę uzupełnią warsztaty, w czasie których uczestnicy przygotują własnoręcznie ptasie maski.

godz. 9:30
Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec", Filia nr 2 MDK, plac Pod Lipami 1
VI Giszowiecki Dzień Dziecka - "Bajtle w Krainie Baśni" - animacje dla najmłodszych, koncerty, spektakle, warsztaty.

godz. 10:00
Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Bogucice”, ul. Markiefki 44a
Spektakl familijny nawiązujący do malowniczych akwareli Grzegorza Chudego „Beboki” w wykonaniu Teatru Trip. Bilety w cenie 25 zł/os. do nabycia w kasach MDK.

godz. 10.30
Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9
Warsztaty rodzinne – Szkatułka pełna bibelotów. Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wnętrze mieszkania bogatej rodziny z XIX wieku, a najmłodsi poznają ciekawe pojęcia związane z wystawą. Następnie każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować własne pudełko ozdobne z użyciem różnych materiałów plastycznych.

godz. 14.00-15.00
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 38 Szpitalna, ul. Medyków 16
Bajkowy Dzień Dziecka – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci, pacjentów GCZD.

godz. 17:00
Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13a
Rękodzieło tekstylne „Igłą, nicią, sznurkiem” warsztaty malowania toreb dla dzieci z opiekunami realizowane w ramach projektu „Kultura Bez Barier” we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

godz. 17:00
MDK „Południe” w Kostuchnie, ul. Żeleńskiego 83
Pobaw się jak dziecko
Warsztaty rękodzielnicze dla dzieci z rodzicami. Wspólne działanie – wspólna zabawa.

godz. 17.30
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 28, ul. Uniczowska 36
Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki - plenerowe przedstawienie
w wykonaniu Teatru Kukiełka.

2 czerwca

godz. 8.30, 10.30, 12.30, 14.30
Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Kolorowe ptaki, czyli DZIEŃ DZIECKA w Dziale Teatralno-Filmowym. Oferta dla grup zorganizowanych.
W ramach obchodów Dnia Dziecka MHK zaprasza wszystkie dzieci, duże i małe, na wspólne odkrywanie tajemnic tego niezwykłego miejsca. Zabawę uzupełnią warsztaty, w czasie których uczestnicy przygotują własnoręcznie ptasie maski.

godz. 10.00–12.00
Miejski Dom Kultury „Ligota”, sala MDK „Ligota”, ul. Franciszkańska 33
Święto Rodziny w „Sezamkowie”
Ekologiczne zabawy, gazetowe mrowiska, bal leśnych zwierzątek i zielonych roślinek.
godz.10.30

Muzeum Historii Katowic, ul. Szafranka 9
Warsztaty rodzinne – Szkatułka pełna bibelotów. Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wnętrze mieszkania bogatej rodziny z XIX wieku, a najmłodsi poznają ciekawe pojęcia związane z wystawą. Następnie każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować własne pudełko ozdobne z użyciem różnych materiałów plastycznych.

godz. 11:00 oraz 12:15
Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Dział „Zawodzie”, ul. Marcinkowskiego 13a
Dogoterapia – spotkanie z psami dla każdego – zajęcia dla dzieci realizowane w ramach projektu „Kultura Bez Barier” we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

godz. 16.00-20.00
Miejski Dom Kultury „Koszutka”, Plac św. Herberta (Osiedle Witosa)
Dzień Dziecka na Osiedlu Witosa - impreza plenerowa. W programie: dmuchańce, zabawy z animatorami, gry i konkursy, bańki mydlane, strzelanie z łuku, kolorowe warkoczyki, malowanie twarzy

godz. 17.00
MDK „Południe” w Zarzeczu, ul. Stellera 4
„Babroszki lecą w kosmos” – spektakl i warsztaty
Spektakl w wykonaniu aktorów teatru Trip. Po przedstawieniu warsztaty podróżnicze poświęcone najciekawszym zakątkom naszej planety.

3 czerwca

godz. 10:00
Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec", MDK, ul. Gen. J. Hallera 28
Dzień Gier Planszowych z okazji Dnia Dziecka.
godz.10.30

Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9
Warsztaty rodzinne – Szkatułka pełna bibelotów. Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wnętrze mieszkania bogatej rodziny z XIX wieku, a najmłodsi poznają ciekawe pojęcia związane z wystawą. Następnie każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować własne pudełko ozdobne z użyciem różnych materiałów plastycznych.

godz. 13:00-15:00
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Scena Ateneum ul. Św. Jana 10
Dzień Dziecka w Teatrze, warsztaty rodzinne

godz. 14:00
Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, plac kościelny przy Parafii pw. Opatrzności Bożej w Katowicach – Zawodziu, ul. 1 Maja 52
VI Zawodziański Dzień Bajtla - impreza plenerowa o charakterze festynu, muzyka, atrakcje i animacje dla rodzin z dziećmi, gry, zabawy, losowanie nagród. Wydarzenie jest realizowane w ramach Inicjatywy Lokalnej. Wstęp wolny.

godz. 15.00
Miejski Dom Kultury „Południe” (organizator), Łowisko „Osadniki” w Kostuchnie
Dzień Dziecka ze Złotą Rybką
Plenerowa zabawa dla dzieci z wędkarstwem jako tematem przewodnim. Zabawy animacyjne poprowadzą harcerze z Mistrzowskiej Gromady Zuchowej „Brykające Zebry” z Kostuchny.

godz.16.00-19.00
Miejski Dom Kultury „Ligota”, teren przy ul. Zadole 37
Pierwszy Zadolański Rodzinny Dzień Dziecka – organizowany w ramach Inicjatywy Lokalnej Miasta Katowice

4 czerwca

godz. 10.00-15.00
Park Kościuszki
Charytatywny Bieg pod nazwą TAURON BIEGNIJ DLA ANIOŁÓW! połączony z całodniowym Piknikiem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka.

godz. 15.00
Miejski Dom Kultury „Południe”, os. Odrodzenia przy ul. Radockiego 152
Festyn z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sąsiada
W programie m.in. spektakl teatralny „Ale cyrki” o perypetiach klauna Feliksa, występy grup tanecznych i wokalnych z MDK „Południe”, animacje, gry i zabawy dla dzieci, dmuchańce, poczęstunek i wspólne biesiadowanie.

godz. 15.00
Miejski Dom Kultury „Południe”, plac zabaw przy ul. Zaopusta w Podlesiu.
Piknik z Utopcem i Meluzyną
W programie: zabawy z postaciami śląskich przywiarek, warsztaty plastyczne oraz sadzonkarnia – czyli możliwość zasadzenia młodych roślinek do uprawy domowej.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Może Cię zainteresować:

Czytelnicy The Guardian wybrali najciekawsze atrakcje Polski. Wśród nich dwa miejsca z Katowic

Autor: Martyna Urban

30/05/2023

Galeria libero katowice zjezdzalnia 01

Może Cię zainteresować:

Najwyższa zjeżdżalnia w Polsce powstaje w Galerii Libero w Katowicach. Otwarcie już 1 czerwca, w Dzień Dziecka

Autor: Katarzyna Pachelska

26/05/2023

Nice time lody katowice

Może Cię zainteresować:

Jak dwie nauczycielki rzuciły szkołę i założyły rzemieślniczą lodziarnię. Dziś mają też piękną kawiarnię w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

29/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon