Dźwięki ukraińskiego hymnu płyną z głośników na Spodku. Również elewacja budynku jest podświetlona na żółto-niebiesko

Trwa 15. doba agresji Rosji na Ukrainę. Do akcji poparcia dla narodu ukraińskiego w walce z najeźdźcą włączył się również Spodek.

PTWP
Spodek, Katowice

Ukraina została zaatakowana przez Rosję dokładnie 2 tygodnie temu, w czwartek 24 lutego, nad ranem. Ponad 2 tygodnie trwa walka Ukraińców z rosyjskim agresorem.

Ukraiński hymn ze Spodka

Do akcji wyrażającej poparcie dla Ukrainy i jej obywateli włączył się najbardziej znany katowicki obiekt - Spodek.

Nie dość, że elewacja Spodka jest codziennie podświetlana w kolorach ukraińskiej flagi, to od dzisiaj (10 marca) codziennie z głośników Spodka będzie emitowany ukraiński hymn. Spodek włącza się w ten sposób w symboliczną akcję #dlaNASZEJwolności w geście wsparcia i solidarności z Ukrainą i Narodem Ukraińskim.

– Coraz więcej miast włącza się w symboliczną akcję wsparcia dla Ukrainy. Również Ukraińcy w aglomeracji śląskiej mogą liczyć na nasze działania i wspólną pomoc – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodka. – Wierzymy, że ten symboliczny gest jest równie ważny, jak materialne wsparcie, w które wszyscy się angażujemy, a wybrzmiewające codziennie słowa i melodia, będą dodatkowym wsparciem w tym trudnym czasie i dodadzą nam wszystkim otuchy – dodaje.

Po raz pierwszy hymn wybrzmiał dzisiaj, w czwartek 10 marca o godz. 12.00. Katowiczanie oraz osoby z Ukrainy usłyszeli pieśń „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Utwór został skomponowany w 1863 roku przez ksiądza Mychajło Werbyckiego, a słowa do niego napisał etnograf i poeta Pawło Czubynski. W 1992 roku, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, pieśń stała się hymnem państwowym. Będzie odgrywana codziennie od dzisiaj w samo południe do odwołania.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Oszukali kobiety z Ukrainy Katowice

Oszukali kobiety z Ukrainy. Wzięli pieniądze za mieszkanie

Konferencja Niedzielskiego pomoc dla ukrainy

Adam Niedzielski o zaangażowaniu kraju w pomoc Ukrainie

Katowice dla Ukrainy

Powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Karmnik

100 karmników dla ptaków rozdadzą Katowice mieszkańcom