Dźwięki ukraińskiego hymnu płyną z głośników na Spodku. Również elewacja budynku jest podświetlona na żółto-niebiesko

Trwa 15. doba agresji Rosji na Ukrainę. Do akcji poparcia dla narodu ukraińskiego w walce z najeźdźcą włączył się również Spodek.

PTWP
Spodek, Katowice

Ukraina została zaatakowana przez Rosję dokładnie 2 tygodnie temu, w czwartek 24 lutego, nad ranem. Ponad 2 tygodnie trwa walka Ukraińców z rosyjskim agresorem.

Ukraiński hymn ze Spodka

Do akcji wyrażającej poparcie dla Ukrainy i jej obywateli włączył się najbardziej znany katowicki obiekt - Spodek.

Nie dość, że elewacja Spodka jest codziennie podświetlana w kolorach ukraińskiej flagi, to od dzisiaj (10 marca) codziennie z głośników Spodka będzie emitowany ukraiński hymn. Spodek włącza się w ten sposób w symboliczną akcję #dlaNASZEJwolności w geście wsparcia i solidarności z Ukrainą i Narodem Ukraińskim.

– Coraz więcej miast włącza się w symboliczną akcję wsparcia dla Ukrainy. Również Ukraińcy w aglomeracji śląskiej mogą liczyć na nasze działania i wspólną pomoc – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodka. – Wierzymy, że ten symboliczny gest jest równie ważny, jak materialne wsparcie, w które wszyscy się angażujemy, a wybrzmiewające codziennie słowa i melodia, będą dodatkowym wsparciem w tym trudnym czasie i dodadzą nam wszystkim otuchy – dodaje.

Po raz pierwszy hymn wybrzmiał dzisiaj, w czwartek 10 marca o godz. 12.00. Katowiczanie oraz osoby z Ukrainy usłyszeli pieśń „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Utwór został skomponowany w 1863 roku przez ksiądza Mychajło Werbyckiego, a słowa do niego napisał etnograf i poeta Pawło Czubynski. W 1992 roku, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, pieśń stała się hymnem państwowym. Będzie odgrywana codziennie od dzisiaj w samo południe do odwołania.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon