Gyburstag GieKSiorzy. Okolicznościowa gazetka w języku śląskim

Który śląski klub piłkarski jest najbardziej utytułowany? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, wystarczy policzyć tytuły mistrzowskie, co z przyjemnością od lat robią kibice Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze. Trudniej odpowiedzieć na pytanie: „Który śląski klub jest najbardziej śląski?” Do niedawna pretensje do tego miana rościli sobie fani „Niebieskich”. Oto jednak do gry wchodzi katowicki GKS, rzucając im wyzwanie.

fot. GKS Katowice
Gyburstag Gie K Siorzy Okolicznościowa gazetka po śląsku

Na sześćdziesiąte urodzi… upss, na sześćdziesiąty gyburstag GieKSiorze postanowili udowodnić, że w stolicy województwa nie brakuje prawdziwych Hanysów. W tym celu na jubileuszowy mecz z Miedzią Legnica, oprócz atrakcji takich jak okolicznościowe koszulki czy pokaz laserów, przygotowano specjalną gazetkę „GieKSiorz” – w całości w języku śląskim. Odpowiedzialny za poprawność był śląski pisarz Marcin Melon, znany między innymi z serii kryminałów o Komisorzu Hanusiku. Prywatnie od dziecka kibic GieKSy.

„Ślōnske klimaty zowdy były obecne na Bukowyj”

- Kibice Ruchu rade myślōm, co majōm monopol na ślōnskość ale to niy je prowda - mówi Mateusz, jeden z pomysłodawców, członek Stowarzyszenia Kibiców SK1964. – Ślōnske klimaty zowdy były obecne na Bukowyj, myśla co echt Ślōnzokōw je u nos tela samo co na Cichyj. Pamiyntōm, co jeszcze za bajtla zowdy śpiywało sie “My, Hanysy z Gieksy, niy ma od nos lepszych, za Gōrny Ślōnsk, za GKS pōdymy aż po życia kres" - dodaje.


W „GieKSiorzu” przeczytać można o historii klubu, począwszy od pierwszych sukcesów, o historycznym finale Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze, o heroicznych europejskich bojach z Benficą Lizbona i Girondins Bordeaux, ale także o późniejszych latach kryzysu. Znajdziemy także artykuły o sukcesach hokeistów i zapaśników. „GieKSiorz” rozdawany będzie podczas spotkania z legnicką Miedzią, które zostanie rozegrane 27 lutego 2024 r.

Marten Kuusk gks katowice

Może Cię zainteresować:

Estończyk Märten Kuusk nowym zawodnikiem GKS Katowice. Regularnie gra w reprezentacji swojego kraju

Autor: Katarzyna Pachelska

15/01/2024

GKS Katowice Bordeaux

Może Cię zainteresować:

Jak GKS Katowice i Ecik Janoszka załatwili Bordeaux i Zinedine'a Zidane'a. "Ała i ała. Dotknąć go nie szło było"

Autor: Marcin Zasada

21/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon