Hybrydowe autobusy marki Volvo będą jeździć po Katowicach. PKM Katowice podpisał umowę na dostarczenie 22 takich pojazdów

"Chcesz jeździć mercedesem?" - te hasła na autobusach, zachęcające potencjalnych kierowców do podjęcia pracy, mogą być wkrótce zastąpione przez "Chcesz jeździć volvo?". PKM Katowice właśnie zamówił w firmie Volvo 22 hybrydowych autobusów.

W 2023 roku pasażerów PKM Katowice będą wozić nie tylko po Katowicach, ale i po aglomeracji, nowe typy autobusów – hybrydowe, które łączą napęd spalinowy z elektrycznym, wykorzystując zalety ich obu.

22 autobusy hybrydowe w PKM Katowice

PKM Katowice właśnie podpisał umowę z firmą Volvo na dostarczenie 22 hybrydowych autobusów. Będą to pierwsze tego typu pojazdy w barwach katowickiego przewoźnika.

- Ciągle staramy się modernizować tabor autobusowy jeżdżący w PKM-ie Katowice, tak by był on jak najbardziej ekologiczny. Normę EURO 6 spełnia już ponad 50% pojazdów, normę EEV ponad 30% pojazdów, 20 autobusów posiada napęd elektryczny. Wierzę, że ekologiczny i nowoczesny tabor może wpłynąć na decyzje mieszkańców dotyczącą wyboru środka lokomocji. Takie inwestycje wpisują się w ideę zrównoważonego transportu, którą staramy się w Katowicach promować – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza zakłada dostawę 5 nowoczesnych pojazdów przegubowych, a druga - dostawę 17 sztuk autobusów jednoczłonowych. Pierwsze autobusy powinny pojawić się na drogach za około 9 miesięcy. Na zadanie przeznaczono kwotę prawie 43 mln zł.

- Jesteśmy dumni z faktu, iż kolejne polskie miasto dołącza do grona naszych klientów i serdecznie dziękujemy za to zaufanie. Będą to pierwsze autobusy hybrydowe w barwach katowickiego przewoźnika, które dodatkowo będą poruszały się w tzw. „strefach zero-emisyjnych”. Oznacza to, że na wyznaczonych odcinkach tras, w obrębie ścisłego centrum miasta, pojazdy będą napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym na dystansie do kilkuset metrów. Pozwala to na znaczną redukcję emisji spalin i hałasu w newralgicznych miejscach metropolii. To prawdziwa rewolucja – mówi Maciej Sylwanowicz, dyrektor ds. Rozwoju Elektromobilności Miejskiej w firmie Volvo Bus Corporation.

Będą w nich klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe. Autobusy przegubowe mają mieć minimum 130 miejsc, a autobusy jednoczłonowe - 80 miejsc do przewozu pasażerów. Silnik spalinowy napędu hybrydowego ma spełniać normę EURO 6, a także mieć osłonę antyhałasową. Elektryczna jednostka napędowa ma zapewnić dynamikę jazdy w ruchu miejskim. System zarządzania ma optymalnie łączyć oba typy napędów, aby pracowały one w najlepszych dla siebie zakresach, redukując przy tym maksymalnie emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Pojazdy będą wyposażone także w dwustrefową klimatyzację, ładowarki USB, Wi-Fi oraz tablice elektroniczne.

Jako przewoźnik szukamy zawsze nowszych i lepszych rozwiązań, bo jako jedni z największych w regionie musimy dawać innym przykład, więc presja jest podwójna. Zawsze jednak wybieramy te rozwiązania, które w danym momencie są najbardziej optymalne, biorąc pod uwagę szerokie spektrum możliwości - mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice

Nowoczesne autobusy pojawią się w Katowicach w ramach projektu mającego na celu poprawę jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenia atrakcyjności transportu publicznego. Inwestycje w nowoczesne napędy to kierunek, w którym obecnie podążają firmy zajmujące się transportem. Takie napędy przynoszą korzyści mieszkańcom, którzy oddychają czystszym powietrzem, co ma wpływ na ich zdrowie. Promowanie transportu publicznego z jednej strony zmniejsza ruch na drogach, a z drugiej powoduje niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

ZOBACZ TEŻ:

Abdo Feghali podczas Red Bull Car Park Drift w Dubaju

Może Cię zainteresować:

Red Bullowi spodobało się w Katowicach. Zorganizuje u nas zawody w samochodowym drifcie - Red Bull Car Park Drift

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2022

Wagon

Może Cię zainteresować:

Impreza dla fanów tramwajów! 14 sierpnia będziemy obchodzić 55-lecie wagonu 13Np 308

Autor: Katarzyna Pachelska

10/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon