Industriada odbędzie się w ośmiu punktach Katowic. W programie koncerty, happening, piana party

Strażackie piana party, koncerty orkiestry dętej KWK „Wieczorek”, uliczny happening w Bogucicach, zwiedzanie z przewodnikiem obiektów kopalni „Wujek” oraz szybu „Poniatowski” byłej kopalni „Wieczorek” – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej Industriady, które odbywać się będą 1 czerwca w Katowicach.

mat. KM PSP Poznań
Straz pozarna piana

Do jubileuszowej, XV Industriady został niespełna miesiąc. Wydarzenia tegorocznej edycji Święta Szlaków Zabytków Techniki zaplanowano w 45 lokalizacjach na terenie 29 miejscowości województwa śląskiego. Nie zabraknie w tym gronie także Katowic, gdzie festiwalowe atrakcje czekać będą 1 czerwca w aż ośmiu punktach miasta! Na liście tej znajdziemy: Browar Mokrskich, Fabryce Porcelany, Galerii Szyb Wilson, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia, Muzeum Śląskim, Giszowcu, Nikiszowcu, a także Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej www.industriada.pl. My na zachętę podamy tu tylko kilka atrakcji, które zwróciły naszą szczególną uwagę:

Strażackie piana party w Browarze Mokrskich. Od godz. 14 do 16 odbywać się będzie pokaz wozów bojowych straży pożarnej, a o godz. 15 rozpocznie się piana party w suchej pianie. Organizatorzy radzą wybierającym się na to wydarzenie, by zabrać nie najbardziej odświętne ubrania, zabudowane buty, mały ręcznik oraz chusteczki kosmetyczne. Do dyspozycji będzie łazienka jeśliby się okazało, że ktoś musi się przebrać.

Zwiedzanie z przewodnikiem Fabryki Porcelany. W sumie przewidziano pięć wejść: o godz. 12, 13, 14, 16 i 17. Obowiązuje rezerwacja (pod numerem telefonu 537 - 011 - 911 lub mailowo pod adresem biuro@fabryka-porcelany.pl).

Koncert orkiestry dętej KWK „Wieczorek” w Galerii Szyb Wilson. Kierowana od 30 lat przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego grupa wystąpi w pełnym składzie, wykonując tradycyjne śląskie utwory, piosenki górnicze oraz przyśpiewki biesiadne. Początek występu o godz. 14. Druga szansa dla tych, którzy nie zdążą będzie o godz. 19 – wtedy to orkiestra wystąpi z plenerowym koncertem na skwerze Zillmannów na Nikiszowcu.

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. W pakiecie pokaz pracy maszyn z zachowanego ciągu technologicznego do produkcji blach i taśm cynkowych, a także wejście do Izba Tradycji Hutniczej, gdzie będzie można spotkać się z nestorami ze Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum Muzeum Hutnictwa Cynku. Pierwsze wejście o godz. 10, kolejne o godz. 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17.

Happening w Bogucicach. Studenci Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach wyprowadzą widzów z Muzeum Śląskiego na ulice Bogucic we wspólnym, barwnym korowodzie. Happening rozpocznie się o godz. 11 w pokopalnianym budynku łaźni Muzeum Śląskiego.

Koncert Marka McCarrona Motyki na Giszowcu. Jego głosu i brzmienia jego gitary nie sposób pomylić z nikim i z niczym innym. W swej twórczości śląski bluesman czerpie ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski. Początek koncertu o godz. 19.

Zwiedzanie z przewodnikiem szybu „Poniatowski” byłej kopalni „Wieczorek” („Giesche”) na Nikiszu. Spacer poprowadzi Zdzisław Majerczyk, lokalny przewodnik i emerytowany górnik, a uczestnicy będą mieć okazję, by odwiedzić teren Szybu „Poniatowski” jeszcze przed planowaną przebudową i nadaniem mu nowych funkcji. Przewidziano dwa wejścia: o godz. 12.00 i 16.30 (zwiedzanie trwa ok. godziny). Obowiązują rezerwacje pod adresem m.krakowiak@fil.org.pl.

Oprowadzanie po terenie kopalni „Wujek”. Po kopalni oprowadzać będą Jolanta Chroszcz, wieloletnia pracownica kopalni „Wujek”, pasjonatka i znawczyni górnictwa oraz Michał Dzióbek, historyk ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, przewodnik wycieczek po Katowicach. Uczestnicy zobaczą łaźnię łańcuszkową, stację ratownictwa górniczego, wieże wyciągowe szybów i teren wokół budynków zakładu przeróbczego. Przewidziano dwa wejścia: o godz. 12.00 i 14.00 ((zwiedzanie trwa ok. godziny, zbiórka ok. kwadrans przed wejściem pod bramą główną kopalni "Wujek" przy ul. Wincentego Pola 65)

Barborka Nikisz orkiestra gornicza

Może Cię zainteresować:

Górnicza Barbórka niematerialnym dziedzictwem ludzkości? Jeszcze w marcu wniosek do UNESCO

Autor: Michał Wroński

22/03/2024

Nowy lokal na kulture w giszowcu

Może Cię zainteresować:

Nowy lokal na kulturę w Giszowcu. Fundacja Wydźwięk wygrała konkurs. W planach m.in. warsztaty plastyczne i jam sessions

Autor: Redakcja

01/05/2024

Hub gamingowo technologiczny katowice wizualizacja 02

Może Cię zainteresować:

Katowicki Hub gamingowo-technologiczny w dawnej KWK Wieczorek na Nikiszowcu dostał 309 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon