Katowicki Hub gamingowo-technologiczny w dawnej KWK Wieczorek na Nikiszowcu dostał 309 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych

Katowicki Hub gamingowo-technologiczny został wybrany do dofinansowania! Ponad 309 mln zł przyznano w ramach działania Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Powstanie Hub-u zostało ujęte w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym planowanych do realizacji w ramach programu.

Katowicki Hub gamingowo-technologiczny ma powstać na terenie po byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" tuż przy osiedlu Nikiszowiec.

- Kilka tygodni temu rozstrzygnęliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną dla II etapu Hubu gamingowo-technologicznego, a już mamy kolejną świetną wiadomość. Inwestycja została wybrana do dofinansowania w wysokości ponad 309 mln zł. Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny to projekt, który został zakwalifikowany jako strategiczny dla programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Przyznane dofinansowanie obejmuje pierwsze trzy etapy realizacji inwestycji, której celem jest rewitalizacja i adaptacja na nowe potrzeby obiektów dawnej Kopalni Wieczorek – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Więcej o Hubie:

Branża gamingowa i e-sportowa w budynkach dawnej kopalni

Na miejsce realizacji Hubu wybrano unikatowy i zabytkowy zespół obiektów dawnej KWK „Wieczorek”. Część istniejących, poprzemysłowych budynków zostanie zaadaptowana na potrzeby Hubu, powstaną też nowe budynki. W industrialnej przestrzeni – typowej dla historycznego oblicza Katowic - powstaje inwestycja oddająca kierunek rozwoju na przyszłość. Kluczem do sukcesu „Dzielnicy nowych technologii” ma być skumulowanie w jednym miejscu firm z branży gamingowej i e‑sportowej, a także pokrewnych im firm technologicznych, których rozwój i współpraca będzie stymulowana przez miasto. Ważnym czynnikiem prorozwojowym ma się stać przyciągnięcie dużych firm z branży gamingowej, wokół których tworzony będzie cały biznesowy ekosystem. Rewitalizacja oraz przekształcenie zabytkowej kopalni w nowoczesną przestrzeń, będzie poważnym impulsem dla rozwoju dzielnicy, miasta oraz całego regionu.

Obecnie zbliżają się do końca prace polegające na opracowaniu projektu wykonawczego dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków w rejonie Szybu Pułaski, w tym budynków zabytkowych o cennych walorach architektonicznych. Projekt przewidywać ma także utworzenie pasażu o charakterze przestrzeni publicznej, dla zapewnienia właściwych powiązań funkcjonalno-przestrzennych. W najbliższym czasie rozpoczną się przygotowania do procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych I etapu inwestycji.

Całość będzie kosztować około miliard złotych

Na początku listopada poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną dla II etapu Hubu gamingowo-technologicznego. I miejsce zajął projekt pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Spółka komandytowa. Jego autorzy zostali docenieni za umiejętne wkomponowanie bryły obiektu w historyczny kontekst otoczenia, czyli zabytkowej przestrzeni byłej KWK Wieczorek. W ramach nagrody pracownia otrzymała zaproszenie do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia „z wolnej ręki” na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie wybranej pracy konkursowej.

Inwestorem zastępczym realizującym inwestycję jest spółka Katowickie Inwestycje S.A. Zakończenie robót budowlanych w ramach I i II etapu planowane jest na koniec 2026 r. Szacunkowa wartość kompleksowego zagospodarowania całego terenu – wraz z szybem Poniatowski to około miliarda złotych. Całkowity dokładny koszt projektu to 616 730 802,99 zł, a dokładna kwota dofinansowania to 309 438 200,70 zł. Katowicom przyznana została cała kwota, o którą wnioskowało miasto.

Budynek kossutha katowice tbs wizualizacja 02

Może Cię zainteresować:

Rusza nabór wniosków o najem mieszkań w nowym bloku Katowickiego TBS-u. Znane są już stawki wynajmu i partycypacji

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2023

Michael jackson black or white

Może Cię zainteresować:

Michael Jackson kręci "Black or White". Lech Majewski: "Była zamknięta autostrada i... szympans w przyczepie"

Autor: Marcin Zasada

26/11/2023

Katowice Pociag PKP Intercity MIW

Może Cię zainteresować:

PKP Intercity przedstawiło nowy rozkład jazdy. Nowy pociąg do Berlina i omijanie Katowic

Autor: Michał Wroński

22/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon