Katowice i inne miasta zgłosiły gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Katowice na początek zadeklarowały gotowość przyjęcia 50 uchodźców z Ukrainy w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”. - Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy - napisał prezydent miasta Marcin Krupa.

FB: Spodek
274158642 3072421953031481 6310686151158786058 n

W czwartek, 24 lutego, Rosja oficjalnie zaatakowała Ukrainę. Najważniejsze cele strategiczne zostały zbombardowane, a żołnierze weszli na teren kraju również od strony Białorusi. Rozpoczęła się wojna, która od tygodni wisiała w powietrzu.

Kilka dni temu wszystkie gminy województwa śląskiego zostały zobowiązane do przesłania Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu informacji o możliwości przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

- Zebraliśmy dane, które przekazaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O szczegółach nie możemy informować. Czekamy na dalsze wytyczne z MSWiA - powiedziała Alina Kucharzewska, rzeczniczka ŚUW.

Katowice zadeklarowały gotowość przyjęcia uchodźców

Katowice w odpowiedzi na pismo wojewody Jarosława Wieczorka poinformowały, że mogą na początek przygotować dla 50 uchodźców z Ukrainy zakwaterowanie w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”.

- Nasze myśli i modlitwy płyną dziś szczególnie mocno do naszych przyjaciół Ukraińców. Jesteśmy z wami! Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy. Pokazują też, do czego prowadzi bierność, jaką pokazał świat po bezprawnym zajęciu Krymu w 2014 roku - napisał na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Władimira Putina kroki. Musimy pokazać braciom Ukraińcom, że nie są sami. Jako prezydent Katowic mogę zapewnić was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - dodał.

Zabrze gotowe do przyjęcia 300 osób z Ukrainy

Rzecznik Urzędu Miasta Zabrze Dawid Wowra poinformował nas, że samorząd zadeklarował przyjęcie uchodźców z Ukrainy w Hali Pogoń. Mowa o 300 osobach.

- Dla uchodźców możemy przygotować dwie hale sportowe przy ul. Kosynierów oraz Strzelców Bytomskich - przekazała Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Bytom.

Sosnowiec również przygotowuje się na przyjęcie ewentualnych uchodźców. Na początku zapewni 200 miejsc.

- Wiem, że historia naszych krajów bywała trudna, choć niewielu pamięta jak Polacy ramię w ramię z Ukraińcami walczyli przeciw Bolszewikom, dzisiaj nic nie może nas dzielić. Ukraińcy obawiają się o swoją Ojczyznę. Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji, gdybyśmy wszyscy bali się o losy Sosnowca czy Polski, ale w momencie agresji tak może być. Jesteśmy sąsiadami i od bezpieczeństwa sąsiada, zależy nasze bezpieczeństwo. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli bezpieczeństwo Ukrainy zostanie zachwiane, następne w kolejności będą sąsiednie państwa, w tym Polska - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W Chorzowie uchodźcom udostępniona może zostać sala gimnastyczna przy ul. Odległej. - W zależności od potrzeb będziemy aktualizować listę dostępnych obiektów - wyjaśnił rzecznik Urzędu Miasta Chorzów Kamil Nowak. - Rada Miasta Chorzów wyraziła sprzeciw wobec ataku Rosji na Ukrainę, zadeklarowała wsparcie i pomoc - dodał.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich

Pociąg pełen uchodźców z Ukrainy przyjechał do Katowic

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Kilkuset uchodźców z Ukrainy przyjedzie pociągiem do Katowic

Jak pomóc uchodźcom, których przyjmujemy pod swój dach?

Poradnik dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy

Sejmik Województwa Śląskiego

Województwo pomoże samorządom, które przyjmują uchodźców

265d82c5 02a9 4892 ad0c 66f8118a2e8f

Służby apelują, aby nie udostępniać zdjęć wojskowych

Autostrada A4

Autostrada A4 darmowa dla ukraińskich samochodów

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach