Katowice i inne miasta zgłosiły gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Katowice na początek zadeklarowały gotowość przyjęcia 50 uchodźców z Ukrainy w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”. - Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy - napisał prezydent miasta Marcin Krupa.

FB: Spodek
274158642 3072421953031481 6310686151158786058 n

W czwartek, 24 lutego, Rosja oficjalnie zaatakowała Ukrainę. Najważniejsze cele strategiczne zostały zbombardowane, a żołnierze weszli na teren kraju również od strony Białorusi. Rozpoczęła się wojna, która od tygodni wisiała w powietrzu.

Kilka dni temu wszystkie gminy województwa śląskiego zostały zobowiązane do przesłania Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu informacji o możliwości przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

- Zebraliśmy dane, które przekazaliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O szczegółach nie możemy informować. Czekamy na dalsze wytyczne z MSWiA - powiedziała Alina Kucharzewska, rzeczniczka ŚUW.

Katowice zadeklarowały gotowość przyjęcia uchodźców

Katowice w odpowiedzi na pismo wojewody Jarosława Wieczorka poinformowały, że mogą na początek przygotować dla 50 uchodźców z Ukrainy zakwaterowanie w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek”.

- Nasze myśli i modlitwy płyną dziś szczególnie mocno do naszych przyjaciół Ukraińców. Jesteśmy z wami! Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy. Pokazują też, do czego prowadzi bierność, jaką pokazał świat po bezprawnym zajęciu Krymu w 2014 roku - napisał na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Władimira Putina kroki. Musimy pokazać braciom Ukraińcom, że nie są sami. Jako prezydent Katowic mogę zapewnić was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach - dodał.

Zabrze gotowe do przyjęcia 300 osób z Ukrainy

Rzecznik Urzędu Miasta Zabrze Dawid Wowra poinformował nas, że samorząd zadeklarował przyjęcie uchodźców z Ukrainy w Hali Pogoń. Mowa o 300 osobach.

- Dla uchodźców możemy przygotować dwie hale sportowe przy ul. Kosynierów oraz Strzelców Bytomskich - przekazała Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta Bytom.

Sosnowiec również przygotowuje się na przyjęcie ewentualnych uchodźców. Na początku zapewni 200 miejsc.

- Wiem, że historia naszych krajów bywała trudna, choć niewielu pamięta jak Polacy ramię w ramię z Ukraińcami walczyli przeciw Bolszewikom, dzisiaj nic nie może nas dzielić. Ukraińcy obawiają się o swoją Ojczyznę. Nie wyobrażam sobie podobnej sytuacji, gdybyśmy wszyscy bali się o losy Sosnowca czy Polski, ale w momencie agresji tak może być. Jesteśmy sąsiadami i od bezpieczeństwa sąsiada, zależy nasze bezpieczeństwo. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli bezpieczeństwo Ukrainy zostanie zachwiane, następne w kolejności będą sąsiednie państwa, w tym Polska - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W Chorzowie uchodźcom udostępniona może zostać sala gimnastyczna przy ul. Odległej. - W zależności od potrzeb będziemy aktualizować listę dostępnych obiektów - wyjaśnił rzecznik Urzędu Miasta Chorzów Kamil Nowak. - Rada Miasta Chorzów wyraziła sprzeciw wobec ataku Rosji na Ukrainę, zadeklarowała wsparcie i pomoc - dodał.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon