Katowice liderem rankingu miast najlepszych do życia według Business Insider

Jak podaje Business Insider, który przeanalizował wskaźniki takie jak poziom bezrobocia, wynagrodzeń oraz dostępność mieszkań - Katowice są najlepszym miastem do życia. Spośród 15 największych miast w Polsce stolica województwa śląskiego okazała się najlepsza. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Poznań, a trzecie Kraków.

Opublikowano nowy ranking miast, opracowany przez Business Insider.

- Naszą strategię przyciągania i utrzymywania nowych mieszkańców opieramy na 3 filarach. Po pierwsze to miejsca pracy. Mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce. W nowoczesnych sektorach gospodarki można znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę. Drugi filar to zapewnienie atrakcyjnej oferty mieszkaniowej – m.in. poprzez działania Katowickiego TBS czy też cieszącego się dużą popularnością programu „Mieszkanie za remont”. Trzeci filar to zapewnienie wysokiej jakości życia – wylicza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Business Insider przeanalizował statystyki dotyczące:

  • bezrobocia,
  • wynagrodzeń,
  • cen nowych mieszkań,
  • kosztów najmu

w kilkunastu dużych polskich miastach na podstawie danych za styczeń 2023 r. Redakcja bazowała na danych GUS, Expander i Rentier.io.

Bezrobocie w Katowicach należy do najniższych w Polsce

Z raportu wynika, że najniższe bezrobocie na koniec stycznia 2023 r. odnotowano w Poznaniu, gdzie wynosiło 1%. Katowice w tej kategorii były drugie (1,4%), a trzecie miejsce zajęła Warszawa (1,5%).

W Katowicach działa 96 centrów usług biznesowych (IT, SSC/GBS, BPO i R&D), zatrudniających ponad 25 tys. osób, z dominującą specjalizacją w procesach IT.

- Przyciągając nowych inwestorów, którzy oferują atrakcyjne miejsca pracy wpływamy na rozwój miasta, ale i rozwój kariery mieszkańców, tym samym na wysokość ich zarobków i standard życia – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów. – Warto przypomnieć, że w rankingu inwestycji zagranicznych FDI Strategy publikowanym przez Financial Times w ubiegłym roku Katowice zostały uznane za piąte miasto wśród dziesięciu dużych europejskich miast przyszłości. Korzyści przemawiające za wyborem naszego miasta przez inwestorów od lat pozostają niezmienne i obejmują korzystną lokalizację, koszty oraz potencjał rynku, m.in. pod względem rynku pracy i wielkości zasobów wykształconych pracowników w stosunku do innych państw i miast regionu Europy Środkowej i Wschodniej – dodaje Mariusz Jankowski.

Autorzy raportu Business Insider wskazują, że pomiędzy największymi polskimi miastami istnieją widoczne dysproporcje w zakresie przeciętnego wynagrodzenia brutto. W tej kategorii Katowice zajęły 4. miejsce ze średnią zarobków w 7,7 tys. zł. Tylko w 3 miastach (Gdańsk, Warszawa i Kraków) średnia płaca wyniosła ponad 8 tys. zł. Dla porównania średnia krajowa to 6 883,96 zł brutto.

Za katowicką pensję kupimy najwięcej m2 mieszkania

Ostatnim parametrem badanym przez Buiness Insider była dostępność mieszkań, opisana przez wskaźnik określający ile m kw. mieszkania można kupić za średnie wynagrodzenie. W tej kategorii liderem są Katowice, gdzie za miesięczną pensję można kupić 1,08 m kw. Natomiast średni koszt najmu 50-metrowego mieszkania w stolicy województwa śląskiego to 2 350 zł.

Na jakość życia ma wpływ także oferta spędzania czasu wolnego.

- Zależy nam na tym, by każdy mieszkaniec mógł po pracy udać się na interesujący koncert, wydarzenie sportowe lub kulturalne. Jesteśmy Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki, a nasza oferta kulturalna jest doceniania i zauważana w ogólnopolskich rankingach. Jakość życia to także możliwość odpoczynku na łonie natury – połowa powierzchni Katowic to tereny zielone – lasy, parki, skwery, stawy. Stawiamy też na aktywną rozrywkę – mamy ponad 190 km dróg rowerowych, największą w woj. śląskim sieć rowerów miejskich – wymienia atuty miasta prezydent Marcin Krupa.

W Katowicach można popływać na kajaku czy pojeździć na rolkach na rolkostradzie. Jakość życia to też dostęp do usług ważnych w codziennym życiu – np. żłobków czy przedszkoli. Przez ostatnie lata Katowice zwiększyły znacząco liczbę oferowanych miejsc w tego typu placówkach. To także sprawny transport publiczny – centra przesiadkowe i nowe autobusy.

Zestawienie miast pod względem bezrobocia, płac i dostępności mieszkań wg Business Insider (w tabeli miejsca w poszczególnych rankingach):

MIASTO

NAJNIŻSZE BEZROBOCIE

NAJWYŻSZE ŚREDNIE WYNAGRODZENIE

DOSTĘPNOŚĆ MIESZKAŃ

1

Katowice

2

4

1

2

Poznań

1

5

9

3

Kraków

6

1

12

4

Warszawa

3

2

15

5

Gdańsk

8

3

10

6

Bydgoszcz

7

13

3

7

Gdynia

5

7

11

8

Szczecin

9

8

6

9

Wrocław

4

6

13

10

Częstochowa

10

14

2

11

Toruń

11

11

5

12

Łódź

13

12

4

13

Rzeszów

12

10

8

14

Lublin

14

9

7

15

Białystok

15

15

14

Link do pełnego opracowania rankingu: https://bit.ly/3yfVSmg.

Co to jest Business Insider

Business Insider to międzynarodowy portal informacyjny zajmujący się publikacją wiadomości, opinii i analiz na temat biznesu, finansów, technologii, polityki oraz kultury i stylu życia. Portal został założony w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu rozwinął się w jedno z największych i najbardziej wpływowych mediów internetowych na świecie.

Business Insider publikuje artykuły, wideo i podcasty na tematy związane z biznesem i finansami, skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i do osób zainteresowanych tematyką ekonomiczną. W portalu można znaleźć także liczne rankingi, przewodniki oraz poradniki dotyczące inwestycji, zarządzania firmą, rozwoju kariery czy stylu życia.

Business Insider ma swoje oddziały w kilku krajach, w tym w Polsce, gdzie działa od 2015 roku. Portal jest częścią koncernu medialnego Axel Springer, który zajmuje się wydawaniem czasopism i publikacją treści w internecie.

Galeria artystyczna katowice krystyna bochenek 2

Może Cię zainteresować:

Wystartował katowicki plebiscyt „Galeria Artystyczna 2023”. Kto zostanie upamiętniony na placu Grunwaldzkim?

Autor: Katarzyna Pachelska

01/03/2023

EMAG Katowice

Może Cię zainteresować:

Semestr letni IV edycji programu Katowice Miastem Fachowców rozpoczęty!

Autor: Redakcja

28/02/2023

Harmonogram wywozu odpadów w telefonie

Może Cię zainteresować:

Harmonogram wywozu odpadów możesz mieć we własnym telefonie. Nie przejmuj się zgubioną kartką

Autor: Redakcja

28/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon