Semestr letni IV edycji programu Katowice Miastem Fachowców rozpoczęty!

Uczniowie klas VII szkół podstawowych rozpoczynają dzisiaj, 28 lutego 2023 r., serię wizyt studyjnych u katowickich przedsiębiorców w ramach programu Katowice Miastem Fachowców (KMF).

Program ma pokazać uczniom, jak wygląda praca w zawodach technicznych i branżowych w praktyce oraz zachęcić ich do wyboru technicznych i branżowych kierunków kształcenia, a przedsiębiorcom umożliwić promocję i zdobycie potencjalnych pracowników w przyszłości.

"Katowice Miastem Fachowców" to możliwość rozwoju zawodowego

- Program Katowice Miastem Fachowców cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno firm, jak i uczniów. W tym semestrze podpisaliśmy 8 listów intencyjnych z firmami, które uczniowie naszych szkół odwiedzą w najbliższych miesiącach. Dzięki takim programom jak ten, oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. KMF to możliwości rozwoju zawodowego, którą jako Europejskie Miasto Nauki chcemy dawać młodym ludziom – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. - Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Dzięki KMF młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę, a dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy na rynku pracy poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Przez najbliższe dwa miesiące uczniowie odwiedzą katowickie przedsiębiorstwa:

  • Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca;
  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.;
  • Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering;
  • Famur S.A.;
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG;
  • Śląska Izba Turystyki;
  • P.A. NOVA S.A.;
  • Rockwell Automation Sp. z o.o.
- Zaproszenie osób tak młodych, które stoją na początku swojej kariery to możliwość pokazania i zachęcenia ich do kształcenia kierunkowego i późniejszego związania swoich karier zawodowych z taką firmą jak właśnie Rockwell Automation – mówi Robert Bednarz, HR director z Rockwell Automation.

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

- Katowice Miastem Fachowców to idealna okazja dla nas jako dla pracodawcy i lokalnego przedsiębiorcy na to, aby zaprezentować młodym ludziom - przede wszystkim tym stojącym przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, a następnie zawodowej - jak wygląda praca przy produkcji w dużym zakładzie produkcyjnym. Być może nasz udział w programie zachęci ich do tego, aby wybrać właśnie kształcenie techniczne, a później podjęcie pracy w zawodzie umożlwiającym pracę na produkcji – podkreśla Barbara Stachańczyk, kierownik Działu Rozwoju Organizacji z FAMUR S.A.

3 tysiące uczniów wzięło do tej pory udział w programie "Katowice Miastem Fachowców"

W dotychczas zakończonych trzech pierwszych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami. – Tylko w ostatnim semestrze jesiennym w programie wzięło udział 640 uczniów z 30 szkół, którzy poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kierowca autobusu, specjalista ds. zarządzania projektami, specjalista ds. współpracy międzynarodowej, architekt, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, programista, spawacz, kucharz, kelner, recepcjonista – wymienia Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku podczas konferencji prasowej nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN) przez Stowarzyszenie EuroScience oraz podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. W 2024 r. Katowice będą organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. Tytuł EMN jest przyznawany, aby ukazać bogactwo i różnorodność krajobrazu naukowego. Jego celem jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń. Tytuł wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudza turystykę.

Harmonogram wywozu odpadów w telefonie

Może Cię zainteresować:

Harmonogram wywozu odpadów możesz mieć we własnym telefonie. Nie przejmuj się zgubioną kartką

Autor: Redakcja

28/02/2023

Rower miejski katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy sezon roweru miejskiego w Katowicach ma wystartować 1 kwietnia. Katowice chcą znowu postawić na Nextbike

Autor: Katarzyna Pachelska

27/02/2023

American cars mania bedzie w katowicach 4

Może Cię zainteresować:

Katowice zwinęły Wrocławiowi wielką imprezę - American Cars Manię, czyli wystawę pojazdów zza oceanu, połączoną z atrakcjami

Autor: Katarzyna Pachelska

27/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon