Katowice. Nowa inwestycja w miejskim Szpitalu Murcki. Będzie tu miejsce dla 60 pacjentów Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego

Miejski Szpital Murcki w Katowicach zapowiada nową inwestycję. Dzięki niej Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w ramach placówki będzie mógł zająć się nie 35 jak obecnie, ale aż 60 pacjentami jednocześnie. Dziś pacjenci potrzebujący długotrwałej opieki często zajmują miejsca na oddziałach "ostrych".

Nowa inwestycja w katowickim Szpitalu Murcki

Miejski Szpital Murcki w katowickiej dzielnicy Murcki (ul. Sokołowskiego 2) zapowiada nową inwestycję, która ma zwiększyć liczbę łóżek w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym prawie dwukrotnie.

Dziś Zakład dysponuje 35 miejscami i zajmuje dwa piętra w budynku, docelowo ma ich być 60 w całym obiekcie.

Inwestycja, realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zakłada przebudowę wszystkich kondygnacji budynku, unowocześnienie instalacji i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób wymagających stałej opieki. Oferty wykonawców przyjmowane są do 5 sierpnia 2025 r. Po podpisaniu umowy inwestycja powinna zakończyć się w ciągu 10 miesięcy.

– Środki z KPO są skierowane m.in. na realizację zadań wynikających z map potrzeb zdrowotnych. Taką potrzebą jest niewątpliwie zwiększenie dostępności do opieki długoterminowej, co jest wynikiem zarówno trendów demograficznych, jak i długofalowych skutków chorób cywilizacyjnych, np. udarów - wyjaśnia potrzebę inwestycji właśnie w Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki. - Opieka długoterminowa powinna też zastępować hospitalizację na oddziałach „ostrych”, gdzie przedłużające się pobyty pacjentów z przyczyn socjalnych stanowią istotny problem i ograniczają dostęp do hospitalizacji innym potrzebującym. Zjawisko to obserwujemy również w oddziałach Szpitala Murcki – dodaje Zaczek.

Kompleksowy remont jednego z budynków Szpitala Murcki

Obiekt zostanie całkowicie przebudowany i zaadaptowany na potrzeby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego (ZPO), w którym znajdzie się 60 miejsc dla pacjentów w różnym stanie zdrowia – zarówno osób poruszających się samodzielnie, jak i pacjentów leżących, wymagających stałej opieki. Na I piętrze znajdzie się miejsce dla 16 osób, głównie w pokojach 1-osobowych, na II – dla 17 osób. Piętro III będzie przeznaczone głównie dla pacjentów leżących, dla których przewidziano 27 miejsc.

Każdy z zaplanowanych zespołów łóżkowych zostanie wyposażony w pełne zaplecze higieniczno-sanitarne oraz niezbędne pomieszczenia socjalne i gospodarcze.

Zakres planowanych prac jest szeroki i obejmuje m.in.: przebudowę ścian działowych, wyburzenia, demontaże istniejącej armatury i stolarki, wymianę wszystkich instalacji: wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Zamontowane zostaną nowe okna i drzwi. Remont przejdą także balkony i schody.

Prace nie będą się ograniczały do samego budynku, ale będą również dotyczyły jego otoczenia. Przebudowane zostaną sieci ziemne, w tym instalacja deszczowa, sanitarna i zasilania budynku. Zamontowany będzie bank energii. Osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi dostęp do budynku ułatwi dodatkowa rampa.

Co z Poradnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej?

Parter budynku, który dotąd mieścił Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej, przejdzie metamorfozę. Powstanie tam strefa dzienna pacjenta, w ramach której pojawią się gabinety rehabilitacji i terapii zajęciowej, jadalnia oraz pomieszczenia administracyjne. Na poziomie piwnic zaplanowano wykonanie szatni dla personelu, serwerowni, rozdzielni oraz magazynów technicznych.

– Pragniemy równocześnie uspokoić wszystkich korzystających z poradni zlokalizowanych dotychczas na parterze budynku, w tym z Nocnej i Świątecznej Opieki. Poradnie te będą nadal działać w Szpitalu – przeniosą się na parter budynku „Neurologii”, bliżej wjazdu na teren Szpitala, łatwiej będzie więc do nich trafić - dodaje Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki. - Modernizacja budynku to przede wszystkim zwiększenie liczby miejsc, ale także poprawa standardu pobytu pacjentów. To również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wspierających pracę personelu i gwarantujących bezpieczeństwo naszych podopiecznych

Wszystkie prace będą prowadzone w czasie działania Szpitala i samego Zakładu, dlatego roboty zostaną podzielone na etapy, by zapewnić ciągłość funkcjonowania placówki. Na czas remontu trzeba się będzie liczyć z pewnymi ograniczeniami liczby miejsc oraz uciążliwościami. Szpital tłumaczy, że są one niezbędne, by już wkrótce móc zaoferować pacjentom nową jakość i większą dostępność opieki długoterminowej.

Budynek starej administracji katowice murcki 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Budynek „Starej Administracji” Szpitala Murcki w Katowicach został odnowiony

Autor: Redakcja

16/05/2024

Szpital mieleckiego 2

Może Cię zainteresować:

Katowicki szpital pomaga osobom niedosłyszącym. Innowacyjne implanty pomogą osobom z niepełnosprawnościami

Autor: Wojciech Sontowski

05/07/2024

Hala SP 45 Katowice, budowa

Może Cię zainteresować:

Wakacyjne remonty i inwestycje w 26 katowickich placówkach edukacyjnych

Autor: Redakcja

21/07/2025

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon
Reklama