Katowice. Nowa linia tramwajowa, wzdłuż ul. Grundmanna, zostanie otwarta 22 grudnia. Będą tu jeździć na razie tramwaje tylko jednej linii

Pierwsza od ponad pół wieku nowa linia tramwajowa w Katowicach zostanie otwarta 22 grudnia 2023 r., czyli w najbliższy piątek. Połączy torowiska na ul. Chorzowskiej i na Gliwickiej. Biegnie wzdłuż ulicy Grundmanna.

Już wiadomo, że nowa linia tramwajowa w Katowicach, wybudowana wzdłuż ulicy Grundmanna, zostanie otwarta dla ruchu w piątek 22 grudnia 2023 roku.

Tramwaj pojedzie nową linią już 22 grudnia

Budowa nowej linii tramwajowej w Katowicach, wzdłuż ulicy Grundmanna, rozpoczęła się w czerwcu 2022 roku. Tory łączą torowiska prowadzące przez Załęże (ul. Gliwicką) z tymi biegnącymi od strony Parku Śląskiego (ul. Chorzowską). Łącznik jest niedługi (nieco ponad 600 metrów), ale ważny, gdyż w razie jakichkolwiek zatorów na którejś z tych linii, będzie można nim puszczać tramwaje alternatywna trasą, umożliwiając im dotarcie do centrum Katowic. No i, co chętnie podkreślają przedstawiciele Tramwajów Śląskich, to pierwsza wybudowana w stolicy województwa linia tramwajowa od 1947 r. kiedy to przedłużono linię z Parku Kościuszki aż do Brynowa.

Linia tramwajowa wzdłuż Grundmanna zaliczyła pół roku obsuwy. Budowa miała trwać 14 miesięcy licząc od daty podpisania umowy, co nastąpiło w połowie marca 2022 r., czyli powinna się skończyć w maju-czerwcu 2023 roku. Później była mowa o listopadzie 2023 r., a skończyło się na drugiej połowie grudnia. Inwestycja jest warta 40 mln zł.

Dwa przystanki i jedna linia tramwajowa

Na nowej trasie są dwa przystanki:

  • Katowice Grundmanna (bliżej Gliwickiej)
  • Katowice Grundmanna Office Park (bliżej Chorzowskiej, nazwa nawiązuje do powstającego w okolicy nowego kompleksu biurowego)

Szczególnie ten drugi jest ciekawy, bo połączony z podstacją trakcyjną o oryginalnym kształcie i czarno-żółtym kolorze. Więcej: Katowice. Tramwajarze zaszaleli! Żółto-czarny budynek z wielkim napisem "bana" stanął przy budowanej linii tramwajowej przy ul. Grundmanna

Od 22 grudnia 2023 r. tą trasą będą jeździły tramwaje jednej linii: nr 25 (trasa Park Śląski Wejście Główne - Szopienice Pętla). Na stronie ZTM już jest rozkład jazdy tej linii na czas po 22 grudnia. Tramwaje będą jeździć od godz. 5 rano do 19 w dni powszednie co 15 minut. Wcześniej i później - z mniejszą częstotliwością. W dni wolne od pracy - co pół godziny.

Przystanek tramwajowy Katowice Grundmanna
Przystanek tramwajowy Katowice Grundmanna
Przystanek tramwajowy Katowice Grundmanna Office Park
Przystanek tramwajowy Katowice Grundmanna Office Park

Do tej pory linia 25 kursowała tylko na trasie Szopienice Pętla – Katowice Pl. Wolności.

Parkingi w Katowicach fot K Pachelska 4

Może Cię zainteresować:

Demograficzny cud w Katowicach: przybywa stałych meldunków, bo ludzie chcą w mieście parkować taniej

Autor: Michał Wroński

18/12/2023

Kamienica katowice chopina sokolska wybuch 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kamienica przy ul. Chopina, gdzie w wyniku wybuchu gazu zginęli Kmiecikowie, będzie odbudowana i nadbudowana. Deweloper wystąpił do miasta o pozwolenie na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

16/12/2023

Velostrada katowice projekt

Może Cię zainteresować:

10 firm chce zbudować pierwszą w Katowicach velostradę między Giszowcem a Brynowem

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon