"Nasze drożdżówki musiałyby kosztować 8-10 zł". Piekarnia w centrum miasta likwiduje się

Jedno z nielicznych takich miejsc w Katowicach zostanie zlikwidowane. Właściciele mówią, że przy galopującej inflacji nie opłaca im się ten biznes.

Jedna z nielicznych piekarni wytwarzających w 100 proc. wegańskie wypieki w Katowicach - Puchate Vegan Bakery, znajdująca się na rogu ul. Chopina i Słowackiego, właśnie ogłosiła, że się zamyka. Zaledwie nieco po ponad roku od otwarcia. Właściciele wprost informują, że powodem ich decyzji jest galopująca inflacja.

"Nic normalne nie jest i podejrzewamy, że normalność, jaką pamiętamy już nie wróci"

Właściciele Puchatego tak piszą na Facebooku: (pisownia oryginalna): "Długo zwlekaliśmy z decyzją o zamknięciu piekarni. Zaczęliśmy się otwierać chwilę przed wybuchem pandemii, nikt wtedy nie był gotowy na to co następne dwa lata nam przyniosą. Każdy miał nadzieję przetrwać okres pandemii i czekaliśmy wszyscy z niecierpliwością aż się to skończy i wszystko wróci do normy. Jak dziś już każdy widzi nic normalne nie jest i podejrzewamy, że normalność jaką pamiętamy już nie wróci. A patrząc na ceny idące w górę każdego dnia wątpimy, że będzie lepiej".

Szefowie Puchate Vegan Bakery skarżą się, że państwo zapomniało zadbać o małe firmy, bo "wiele miejsc takich jak nasze ominęły wszelkie pomoce i tarcze antykryzysowe, finansowe itd. Dodatkowo żeby móc korzystać z jakiejkolwiek pomocy firma miała być otwarta do 31 marca 2020. My otworzyliśmy dzień później. Przykro".

"Musielibyśmy brać za zwykłą drożdżówkę 8-10 zł"

Piekarze tłumaczą, że od początku chcieli, żeby Puchate było miejscem domowym, prostym, dla każdego i nie za miliony. Jak to przy wegańskich produktach zazwyczaj bywa. "Żeby nam się opłacało, tak jak przed wszystkimi podwyżkami cen produktów, prądu (rachunek za prąd 200% w górę...) itd musielibyśmy brać za zwykłą drożdżówkę 8-10 zł.. To dużo za dużo i nie mamy zamiaru tak z Was zdzierać bo nie to było naszym założeniem, a biorąc pod uwagę obietnice jakie składają nasi rządzący to w lipcu, gdzie zapowiadają inflację ponad 16% to obawiamy się, że i to byłoby niewystarczająco".

Puchatego otworzyli, jak piszą, by pokazać, że wegańska drożdżówka też może być dobra i niczym nie różni się od zwykłej, a nawet jest lepsza, bo nie robi krzywdy żadnemu zwierzęciu. "Kochani rządzący rozdają na lewo i prawo jeszcze ciepłe, świeżo wydrukowane pieniądze, a wiadomo kto potem za to płaci. Każdy z nas" - dodają.

Będzie e-book ze sprawdzonymi przepisami Puchatego

Puchate Vegan Bakery będzie czynne do końca maja 2022 r. Przez te ostatnie tygodnie ma być bardzo obfite menu, by wszyscy wielbiciele piekarni mogli się "najeść na zapas". Oprócz tego Puchaci zapowiadają wydanie e-booka z przepisami na wegańskie pyszności, które się zawsze sprawdzają.

Na koniec mają apel do ludzi, którzy chcieliby otworzyć Puchatego w mieście, które lepiej znosi wyższe ceny, np. w Warszawie, by się do nich zgłosili.

Puchate Vegan Bakery to kolejny lokal w centrum Katowic, jaki się zamknął od początku 2022 roku.

Przed nim były m.in.:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon