Katowice po raz kolejny będą gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych. Wydarzenie odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Dzięki tej inicjatywie każdy samotny i potrzebujący może zaznać magii świąt. Po raz kolejny miasta regionu, w tym między innymi Katowice, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundacja Wolne Miejsce oraz dziesiątki wolontariuszy i darczyńców łączą siły i organizują Wigilię dla Samotnych. Odbędzie się ona w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 24 grudnia o godz. 16.00.

S. Rybok
Wigilia dla samotnych katowice

Katowice po raz kolejny zostały gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych.

Po raz kolejny Katowice włączają się w organizację Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych stając się gospodarzem tego wydarzenia. Wszystko po to, aby w te święta nikt nie był sam. Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my – jak co roku – wspólnymi siłami staramy się to zmienić. Dlatego zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej lub rodzinnej nie może pozwolić sobie na organizację wigilii – do spędzenia jej razem z nami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny, w coraz większym gronie ludzi dobrej woli mamy zaszczyt uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Ta piękna tradycja zaczęła się tutaj w Katowicach, a z upływem lat do organizacji dołącza coraz więcej miast – mówił w trakcie briefingu Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. - Symbolika tego pięknego dnia, chęć bycia razem, zrozumienie dla samotności to wszystko sprawia, że atmosfera tych kilku godzin w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym jest szczególna. Miałem zaszczyt kilkukrotnie uczestniczyć w tym wydarzeniu, które jest naprawdę czymś niepowtarzalnym – dodał.

Z zaproszenia może skorzystać każda osoba samotna lub znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej. Metropolitalna Wigilia dla Samotnych to okazja, by zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i spędzić ten czas w świątecznej atmosferze.

- Fundacja Wolne Miejsce, w tym roku ponownie jak od ponad 20 lat, zorganizuje Największą Wigilię dla Samotnych w Polsce. Dokładnie w dniu Wigilii, wraz z wolontariuszami fundacji zasiądziemy do świątecznych stołów z tysiącami osób, które bez nas zostałyby samotne i opuszczone w ten wyjątkowy wieczór roku. 24 grudnia otworzymy drzwi Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i ugościmy przybyłych przy wtórze pastorałek i kolęd. Zasiądziemy wspólnie przy pięknie nakrytych stołach z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi i podarujemy to, co najcenniejsze, czyli naszą obecność powiedział Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejskie.

Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, ciasto i inne słodkości. Będzie można posłuchać kolęd i włączyć się do wspólnego śpiewania. Organizatorzy spodziewają się ok. 4 tys. osób.

- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest partnerem Wigilii dla Samotnych. Chciałbym podziękować za tę inicjatywę i za to, że odbywa się ona właśnie w tym niezwykłym świątecznym dniu podkreślał Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce nie mogłaby się odbyć gdyby nie wolontariusze! Dlatego cały czas potrzebni są chętni do pomocy w kuchni, by tam pod okiem Master Chef-ów gotować wigilijne potrawy. Potrzeba również wolontariuszy do przygotowania hali MCK na przyjęcie gości czy do wsparcia już podczas samej wigilii. Spotkania organizacyjne odbywają się w środy o godz. 18.00 w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności na ul. Mikołowskiej 44 w Katowicach oraz online https://www.facebook.com/wolnemiejsce. Zapisywać na wolontariat można się poprzez formularz https://forms.gle/z896eDiMXhJK3Dt19.

Fundację można także wesprzeć przygotowując ręcznie robione stroiki i inne dekoracje na świąteczne stoły, organizując zbiórki produktów potrzebnych do organizacji Wigilii oraz upominków.

Jarmarki bez napisów

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze Jarmarki świąteczne w województwie śląskim

Autor: Redakcja

05/12/2023

Ukradziony balwan katowice

Może Cię zainteresować:

Kto ukradł bałwana z parku przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach? Był i zniknął

Autor: Katarzyna Pachelska

04/12/2023

Katowice strefa platnego parkowania 1

Może Cię zainteresować:

Nowa polityka parkingowa w Katowicach od 1 grudnia 2023. Widać pierwsze efekty. Opustoszał nawet plac Sejmu Śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

01/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon