Katowice po raz trzeci ruszają z wydobyciem innowacji! 1 marca 2023 r. startuje nabór do konkursu „Kopalnia Start-upów”

1 marca 2023 r. startuje nabór do kolejnej edycji konkursu dla młodych i innowacyjnych firm „Kopalnia Start-upów”, z pulą nagród w wysokości 330 tys. złotych. „Kopalnia Start-upów” to pierwszy w Polsce konkurs start-upowy organizowany w całości przez miejski samorząd.

Przed nami kolejna edycja konkursu „Kopalnia Start-upów”, pierwszego w Polsce konkursu start-upowego, organizowanego w całości przez miejski samorząd.

Konkurs dla start-upów, organizowany przez miasto Katowice

- Co roku przy okazji kolejnych edycji konkursu podkreślam, że nawiązując do naszej przemysłowej tradycji, zamiast węgla teraz w Katowicach wydobywamy innowacje. W poprzednich dwóch edycjach przez naszą inicjatywę przewinęło się ponad 80 projektów realizowanych i wdrażanych przez katowiczan. Jak co roku, do współpracy w Zespole Oceniającym zaprosiliśmy znakomitych ekspertów, którzy będą weryfikować innowacyjność projektów oraz pracować z najlepszą dziesiątką podczas programu akceleracyjnego, który jest częścią konkursu – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zachęcam wszystkich innowatorów z naszego miasta do udziału w katowickiej „Kopalni start-upów”. Przykłady dotychczasowych laureatów pokazują, że jest to szansa na duży rozwój – dodaje prezydent. Organizacja konkursu „Kopalnia start-upów” to realizacja umowy Marcina Krupy - prezydenta Katowic z mieszkańcami, który zadeklarował przeznaczenie 1 miliona złotych na start-upy do końca trwającej kadencji.

Nabór projektów do trzeciej edycji konkursu prowadzony będzie od 1 do 19 marca 2023 r. Następnie projekty zostaną zweryfikowane przez ekspertów pod względem innowacyjności, potencjału biznesowego i skalowania, kompetencji zespołów czy wpisywania się w krajowe i regionalne inteligentne specjalizacje. 27 marca poznamy 10 najlepszych projektów, które wezmą udział w programie akceleracyjnym i przygotują się do finałowych prezentacji. Laureatów poznamy 1 czerwca kiedy odbędzie się finałowy Demo Day.

Uczestnikami konkursu mogą być firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat i prowadzą swoją działalność, oddział, biuro, showroom lub inną formę aktywności w Katowicach lub osoby fizyczne, które są zameldowane w Katowicach dłużej niż dwa lata. Do zgłoszenia wystarczy wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego oraz dołączenie do niego przygotowanej zgodnie z wytycznymi prezentacji projektu.

- Zależy nam, aby najlepsze start-upy z Katowic miały szansę rozwijać się w swoim mieście, dlatego poza wymiarem finansowym, proponujemy najlepszym dwuletni ekwiwalent w postaci biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Dobra praktyka z poprzedniej edycji pokazuje jaką wartością dodaną jest korzystanie z sieci kontaktów Rawa.Ink – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

„Kopalnia Start-upów” poza nagrodą finansową i biurem w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink to dla uczestników również szansa na otwarcie drzwi do licznych instytucji i firm, z którymi Inkubator współpracuje. Laureaci poprzednich edycji zgodnie podkreślają, że udział w konkursie to szansa na rozpoczęcie myślenia o swoim biznesie w sposób globalny.

Dotychczas nagrodzone w konkursie „Kopania Start-upów” projekty coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku. Maskup w międzyczasie zdobył jeszcze tytuł „Innowatora Śląska” w kategorii mikroprzedsiębiorstwo, a także prezentował swoje produkty na międzynarodowych wydarzeniach. Telemedyczne Healthly również negocjuje coraz poważniejsze kontrakty z przychodniami w całym kraju, Eco-Factories nagroda otworzyła dodatkowe możliwości, a Locatick po wygranej rozwinęli skrzydła i w ciągu roku zwiększyli przychody trzykrotnie.

Jak udział w „Kopalni Start-upów” oceniają zwycięscy poprzednich edycji?

- Udział w konkursie „Kopalnia Start-upów” pozwolił nam na szerszą promocję, która doprowadziła do obiecujących spotkań z potencjalnymi inwestorami. Współpraca z mentorem podczas akceleracji pozwoliła szerzej spojrzeć na potencjał naszego produktu oraz to jak przedstawiać go w bardziej atrakcyjny sposób. Nie można również zapomnieć o nagrodzie, zarówno finansowej jak i dostępie do biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, które ułatwiają nam dalszy rozwój. Definitywnie każda możliwość konfrontacji pomysłu zarówno podczas „pitchowania” przed inwestorami, jak i podczas konkursów takich jak „Kopalnia Start-upów” pozwalają na konstruktywną ocenę rozwiązania, zbadanie odczuć potencjalnych klientów, a co za tym idzie, lepsze przygotowanie produktu na rynek – wymienia Adrian Kukofka z Progresja New Materials, laureat pierwszego miejsca w poprzedniej edycji konkursu za projekt Eco-Factories.

- W ciągu roku zwiększyliśmy przychody trzykrotnie. Zatrudniliśmy 8 nowych osób i pozyskaliśmy fundusz inwestycyjny. Nasz rozwój, to także zasługa udziału w „Kopalni Start-upów” i miasta Katowice. Otrzymaliśmy właściwe wsparcie, w odpowiednim momencie. „Koplania start-upów” to najlepszy tego typu program w Polsce. Dziękujemy organizatorom za zaufanie – dodaje Sławomir Stolarski z Locatick, które zajęło drugie miejsce.

Kopalnia dała nam przede wszystkim możliwość doinwestowania naszych rozwiązań. Będąc częścią ekosystemu Rawa.Ink mamy również możliwość dotarcia do ludzi, wydarzeń i firm, które wspomagają rozwój naszej działalności – uzupełnia Dominik Koziarski z Little Bit Academy, która w 2022 roku znalazła się na najniższym stopniu podium.

„Kopalnia Start-upów” organizowana jest przez miasto Katowice od 2021 roku. Konkurs otrzymał tytuł „Marka śląskie” oraz został nagrodzony przez Polską Agencję Prasową w kategorii Innowacyjny Samorząd.

Więcej informacji o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.kopalniastartupow.katowice.eu

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice dostały od Metropolii 2,7 mln zł na opracowanie wniosku do konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029

Autor: Katarzyna Pachelska

09/02/2023

Wizualizacja osiedla przy Korfantego 179a w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego. Budowa ma się zacząć już w 2023 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

07/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon