Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego. Budowa ma się zacząć już w 2023 roku

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szykuje się do rozpoczęcia nowej inwestycji - osiedla na terenie dawnej bazy KZGM przy al. Korfantego w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Znamy więcej szczegółów tego projektu.

Na terenie byłej bazy KZGM, przy al. Korfantego 179a w Katowicach w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec (niedaleko granicy z Siemianowicami Śląskimi) będzie budowane osiedle mieszkaniowe z 208 mieszkaniami. Inwestorem jest Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Ponad 200 mieszkań w sześciu blokach przy al. Korfantego

W styczniu 2023 r. pisaliśmy, że KTBS złożył wniosek o wydania pozwolenia na budowę tego osiedla: Nowe osiedle TBS w Katowicach ma powstać na terenie dawnej bazy transportowej

Z dokumentu przygotowanego na zlecenie pierwszego wiceprezydenta Katowic Bogumiła Sobuli na posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Katowice wynika, że zakres tego przedsięwzięcia obejmuje budowę zespołu 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z zagospodarowaniem terenu i towarzyszącą infrastrukturą techniczną.

Zaprojektowano:

  • 2 budynki 8-kondygnacyjne (dominanty),
  • 4 budynki 6-kondygnacyjne.

Inwestycja przewiduje realizację 208 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok 10 400 m2. Na każde mieszkanie przypadnie jedno miejsce postojowe, zlokalizowane na terenie osiedla.

Osiedle ma powstać szybko, więc przewiduje się budowę budynków w technologii prefabrykowanej. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych inwestycji: III kwartał 2023 r., a zakończenie - I kwartał 2025 r.

Osiedle dla osób zajmujących dziś mieszkania komunalne w kamienicach

Dla tej inwestycji miasto przewiduje wystąpienie do Banku Gospodarstwa Krajowego o finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat. W przypadku pozytywnej oceny wniosku przez bank, jest możliwe uzyskanie wsparcia w wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia (kosztów kwalifikowanych) na cele związane z budową lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu.

Jak czytamy w dokumencie podpisanym przez wiceprezydenta Sobulę, "realizacja inwestycji w tej formule i przy takiej wysokości wsparcia będzie powodowała, że stawka czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie będzie mogła przekroczyć w skali roku 2,5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, obliczonej zgodnie z art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Na dzień 30.01.2023 r., przy obecnie obowiązującej dla Katowic wartości odtworzeniowej, ustalona tak stawka czynszu nie
mogłaby przekraczać 12,39 zł/m2/m-c.
Jednocześnie Miasto, przy takim sposobie finansowania przedsięwzięcia, będzie miało prawo do wskazywania najemców wszystkich lokali mieszkalnych utworzonego w ten sposób zasobu".

- Jeżeli uzyskamy zakładane finansowanie na inwestycję przy ul. Korfantego 179a, pozwoli nam to na zasiedlenie przeniesienie do nowych mieszkań osoby zajmujące dziś lokale w kamienicach. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany modernizacyjne efektywnie i w znacznie szybszym tempie niż w przypadku gdyby stare wymagające odnowienia budynki były zasiedlone - mówił w maju 2022 r. Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.
Wizualizacje osiedla

Może Cię zainteresować:

Ekologiczne przy Kosmicznej. KTBS dostał pozwolenie na budowę nowego osiedla w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

02/01/2023

Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Katowicki TBS czeka na pozwolenie na budowę nowego bloku. Powstanie w miejscu starego biurowca Lipsk na Osiedlu Witosa

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon