Katowice walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja już się zaczęła

Wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023! Katowice mierzą się z innymi polskimi miastami w walce na kilometry wykręcone na rowerach. W oficjalnym treningu do RSP „drużyna” Katowic zajęła ósme miejsce, a teraz pora na główną rywalizację, która potrwa do końca czerwca.

Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening, poprzedzający rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. Udział w treningu wzięło ponad 18,5 tys. użytkowników w całej Polsce, którzy wykonali 220 tysięcy przejazdów, pokonując w ten sposób blisko 4,2 mln kilometrów. Katowice dołączyły do zabawy po raz pierwszy i od razu wykręciły ósme miejsce. Stało się tak dzięki zaangażowaniu ponad 370 mieszkańców, którzy pobrali na swoje telefony bezpłatną aplikację Aktywne Miasta i dołączyli do drużyny Katowic.

- Udział Katowic w rywalizacji o puchar rowerowej Stolicy Polski to świetna promocja dla naszego miasta. W rywalizacji o tytuł rowerowej Stolicy Polski kilometry kręcą z nami pracownicy miejskich instytucji, w tym Urzędu Miasta i Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz firm działających w Katowicach. Są też uczniowie, studenci, a także aktywne grupy rowerowe z kilku dzielnic m.in. z Murcek, Załęża, Ligoty czy Koszutki. W sumie ponad 370 osób wykręciło w treningu ponad 117 tys. km przejeżdżając je na rowerach. Mam nadzieję, że do naszej drużyny dołączą teraz kolejni rowerzyści i razem zawalczymy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Naszym celem jest jednak przede wszystkim dobra zabawa, integracja i promocja roweru jako środka transportu po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dołącz do drużyny w aplikacji

Rywalizacja miast o puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowała 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca. To już piąta edycja wydarzenia zainicjowanego przez Bydgoszcz. W tym roku do zabawy dołączyły 62 miasta, ale po raz pierwszy rusza też wyścig gmin. W sumie w Rowerowej Stolicy Polski staruje ponad 150 samorządów. Zabawa opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta. Każdy uczestnik treningu automatycznie bierze udział w rywalizacji o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.

- Wszystkie nowe osoby, które chcą dołożyć swoją cegiełkę do wyniku Katowic, muszą najpierw pobrać bezpłatną aplikację i dołączyć w niej do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski”. Oczywiście jako swoje miasto wpisujemy Katowice. Kilometry można kręcić w grupie ogólnej albo założyć grupę: instytucji, firmy, szkoły, uczelni, dzielnicy, itp. Wtedy każdy wynik zapisuje się na koncie indywidualnym i grupy oraz przekłada się na punkty dla wybranego miasta. Obowiązuje jednak przelicznik: sumę kilometrów dzieli się przez liczbę mieszkańców miasta i mnoży razy tysiąc. Dopiero ten wynik zdecyduje o miejscu Katowic w ostatecznym rankingu – wyjaśnia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Przyznaje też specjalne odznaki. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o najczęściej używanych trasach.

Zakręcona galeria i najstarszy rower

W głównej rywalizacji dla Katowic kilometry kręci m.in. Galeria Katowicka, która dodatkowo ufundowała karty podarunkowe dla najlepszego zawodnika i zawodniczki w miejskim rankingu. To także pierwsze katowickie centrum handlowe, które w aplikacji ma swoją własną grupę.

- Z radością dołączamy do rywalizacji – mówi Anna Szczerkowska, menadżerka marketingu Galerii Katowickiej. - Rower to nie tylko doskonały i ekologiczny środek transportu, ale też sposób na utrzymanie dobrej formy i dobrego nastroju! Galeria Katowicka od zawsze sprzyja rowerzystom, którzy mogą u nas bezpłatnie parkować na parkingu podziemnym lub przy głównym wejściu oraz korzystać ze stacji rowerowej na placu przed Galerią. Rywalizacja z innymi miastami to świetna motywacja, żeby w miarę swoich możliwości przerzucić się z auta na rower i kręcić kilometry! Dla osób, które w ramach grupy Galerii Katowickiej w aplikacji wykręcą trzy najlepsze wyniki mamy przewidziane dodatkowe nagrody w postaci kart podarunkowych do Galerii – mam nadzieję, że będzie to dodatkowa zachęta do zabawy! – podkreśla menadżerka.

Od ubiegłego roku Katowice realizują kampanię „Przeciepnij sie na koło”. Za jej pomocą zachęcają do korzystania z roweru w celach komunikacyjnych. To nic nowego! Katowice mają długie rowerowe tradycje. To właśnie z Katowic pochodzi najstarszy polski rower Ebeco, należący do kolekcjonera Wojciecha Mszycy. Można go dziś podziwiać w witrynie rowerowni Urzędu Miasta przy Rynku 13, gdzie swoje dwa kółka „parkuje” część pracowników urzędu.

Nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych uczestników w ogólnopolskiej kategorii open organizatorzy zabawy przygotowali vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo te same osoby otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie również 3 najlepszych rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych - voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl o wartości 150zł, 100zł i 50zł.

Katowice przekażą lokalne nagrody dla 3 najlepszych rowerzystów i 3 najlepszych rowerzystek w miejskim rankingu Rowerowej Stolicy Polski. Najlepsza rowerzystka oraz najlepszy rowerzysta otrzymają po nagrodzie finansowej o wartości 500 zł oraz karty podarunkowe od Galerii Katowickiej o wartości 500 zł. Za zajęcie drugich miejsc przewidziane są nagrody finansowe o wartości 600 zł, a za trzecie miejsca po 400 złotych. Natomiast setka najlepszych rowerzystów może liczyć na gadżety miejskie.

Wzorem ubiegłych lat do najlepszych miast i gmin trafią pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Wśród miast, które będą rywalizowały o puchar z Katowicami, są m.in. Gdynia, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań czy Sopot. Pełną listę miast - uczestników można znaleźć tutaj: https://www.aktywne.miasta.pl/index.php/aktywnosc_miast/szukaj

Warto wiedzieć:

Rowerowa Stolica Polski to projekt na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) organizowanej przez włoską Bolonię do 2017 roku, która zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach. Organizatorem Rywalizacji jest miasto Bydgoszcz. Wartością dodaną dla miast uczestniczących w rywalizacji jest statystyka dot. przejazdów, przedstawiona w formie tzw. „mapy ciepła”.

Nowe boisko bogucice 03

Może Cię zainteresować:

Boisko przy szkole i zewnętrzna siłownia w Bogucicach zostały otwarte. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

01/06/2023

Dolina trzech stawow plaza 01

Może Cię zainteresować:

Kąpieliska w Katowicach będą otwarte wcześniej niż zwykle. Wodne place zabaw już działają

Autor: Katarzyna Pachelska

01/06/2023

Zjezdzalnia libero katowice 01

Może Cię zainteresować:

Zjeżdżalnia z 2. piętra na parter w Galerii Libero w Katowicach już otwarta. Jest bezpłatna dla dzieci i dorosłych

Autor: Katarzyna Pachelska

01/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon