Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny na terenie byłej KWK Wieczorek: podpisano umowę z biurem projektowym

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny staje się coraz bardziej realny. Zaledwie w lutym 2022 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt pierwszego etapu, a już podpisano umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej z pracownią, która ów konkurs wygrała.

Choć poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski chce, by katowicka KWK "Wieczorek", zamknięta dobrych kilka lat temu, wróciła do fedrowania (więcej o tym pomyśle z kosmosu: Janusz Kowalski opowiada bzdury o górnictwie przed KWK "Wieczorek" w Katowicach), to samo miasto Katowice ma zupełnie inny pomysł na to miejsce. Ma tam powstać HUB Gamingowo-Technologiczny.

HUB na terenie byłej KWK "Wieczorek" w Nikiszowcu

Właśnie wykonano kolejny krok, by ta idea się ziściła. Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński podpisała umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu realizacji projektu pn. „Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny”. Inwestycja ma przywrócić życie do obiektów po KWK Wieczorek, a także być motorem napędowym dla rozwoju firm skupionych wokół branży cyfrowej.

- Powstanie HUB-u Gamingowo-Technologicznego to projekt, który wytycza kierunek rozwoju Katowic. Mamy dobre doświadczenia związane z rewitalizacją terenów pokopalnianych. Strefa Kultury powstała właśnie na terenie dawnej kopalni, a jej budowa w sposób znaczący wpłynęła na rozwój i wizerunek miasta. Dziś robimy kolejny krok w stronę przyszłości i nowoczesnych technologii. Wierzę, że ten ruch przyciągnie nowych inwestorów i wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podpisanie umowy to efekt konkursu, w którym wzięło udział kilkanaście pracowni projektowych. Sąd konkursowy w lutym 2022 r. za najlepszą uznał propozycję pracowni z Lublina, a częścią nagrody za zajęcie pierwszego miejsca było zaproszenie do udziału w negocjacjach na realizację projektu.

Więcej o konkursie i wizualizacje zwycięskiego projektu: Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Technologie przyszłości w historycznej przestrzeni

Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński może pochwalić się pokaźnym dorobkiem, obejmującym liczne realizacje w Polsce i na świecie, za które była nagradzana i wyróżniana. To projekty użyteczności publicznej, biurowce, stacje metra, budynki hotelowe i kongresowe. W portfolio tej pracowni projektowej znajdują się także rewitalizacje i przebudowy zabytków, co jest szczególnie ważne w kontekście HUB-u Gamingowo-Technologicznego, który ma powstać na terenie po byłej kopalni KWK Wieczorek.

Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja – dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym – aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – przedstawił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński.

Dolina Cyfrowa w Nikiszowcu

HUB Gamingowo-Technologiczny ma stanowić wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, game developerów, czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. W Katowicach działa kilkanaście takich firm, w regionie - kilkadziesiąt. Choć część ich działalności jest zbieżna, to jednak mają różne potrzeby i interesy.

Ideą HUB-u jest skupienie przedstawicieli nowych technologii w jednym miejscu i przyciągnięcie kolejnych firm, poprzez spełnienie ich wymagań i umożliwienie dalszego rozwoju.

- Firmy katowickie nie wypełnią samodzielnie HUB-u, dlatego chcemy w nim stworzyć warunki do rozwoju z myślą o różnych podmiotach i zachęcić je do przenoszenia tu swojej działalności – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

Może w tym pomóc międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w e-sporcie – Intel Extreme Masters.

Celem inwestycji jest także umożliwienie współpracy w obszarze gamingu pomiędzy światem biznesu i nauki – HUB ma umożliwić wspólne realizacje, np. tworzenie metodologii badań czy też opracowanie takiego modelu kształcenia, by absolwenci szkół i uczelni mogli od razu rozpocząć pracę na stanowiskach juniorskich w działających tu firmach.

W ofercie HUB-u mają znaleźć się między innymi:

 • wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych,
 • usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury,
 • wynajem studiów telewizyjnych i nagrań,
 • laboratoria,
 • zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca),
 • sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne,
 • usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracowników.

Pierwszy z sześciu etapów projektu

Obecne prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów projektu i polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek, w których znajdą się między innymi

 • powierzchnie biurowe i coworkingowe,
 • studia nagrań,
 • laboratoria,
 • zaplecze infrastruktury IT,
 • sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.

Wartość pierwszego etapu szacowana jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę powinny być gotowe, zgodnie z harmonogramem, do końca marca 2023 roku. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy inwestycji oraz prace w terenie.

Całość ma kosztować około 600 mln zł

Pozostałe etapy inwestycji polegać będą m.in. na budowie hal produkcyjnych, których zakładanym przeznaczeniem są studia telewizyjne i studio nagrań dla obsługi przemysłu e-sportowego; uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny oraz sprzęt ogólnego przeznaczenia; budowie budynków biurowo-usługowych oraz zaadaptowaniu Szybu Poniatowski na cele społeczno-edukacyjno – kulturalne. Koszt całej inwestycji to około 600 mln zł.

Przedsięwzięcie jest ujęte w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym, stanowiącym załącznik do Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, który aktualnie jest przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Proponowana na chwilę obecną kwota dofinansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to ponad 64 mln EUR.

ZOBACZ TEŻ:

Opal wieżowiec

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic? Firma Opal ma takie plany

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Biurowiec DL Tower, Katowice Wełnowiec

Nowe dwie wieże biurowe powstaną w Wełnowcu

Projekt Hubu Gamingowo-Technologicznego

Katowicki Luwr w dawnej kopalni Wieczorek

Robert Konieczny KWK Promes From the Garden House

Najładniejszy dom zaprojektowali architekci z Katowic

Projekt domu kultury na osiedlu Witosa w Katowicach

MDK powstanie w końcu na osiedlu Witosa. Będzie także park

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Jeśli nie będzie spalarni, to wzrosną ceny wywozu śmieci

Smog (zdjęcie ilustracyjne)

Namów kopcącego sąsiada na darmową wymianę pieca

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować