Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny na terenie byłej KWK Wieczorek: podpisano umowę z biurem projektowym

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny staje się coraz bardziej realny. Zaledwie w lutym 2022 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt pierwszego etapu, a już podpisano umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej z pracownią, która ów konkurs wygrała.

Choć poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski chce, by katowicka KWK "Wieczorek", zamknięta dobrych kilka lat temu, wróciła do fedrowania (więcej o tym pomyśle z kosmosu: Janusz Kowalski opowiada bzdury o górnictwie przed KWK "Wieczorek" w Katowicach), to samo miasto Katowice ma zupełnie inny pomysł na to miejsce. Ma tam powstać HUB Gamingowo-Technologiczny.

HUB na terenie byłej KWK "Wieczorek" w Nikiszowcu

Właśnie wykonano kolejny krok, by ta idea się ziściła. Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński podpisała umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu realizacji projektu pn. „Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny”. Inwestycja ma przywrócić życie do obiektów po KWK Wieczorek, a także być motorem napędowym dla rozwoju firm skupionych wokół branży cyfrowej.

- Powstanie HUB-u Gamingowo-Technologicznego to projekt, który wytycza kierunek rozwoju Katowic. Mamy dobre doświadczenia związane z rewitalizacją terenów pokopalnianych. Strefa Kultury powstała właśnie na terenie dawnej kopalni, a jej budowa w sposób znaczący wpłynęła na rozwój i wizerunek miasta. Dziś robimy kolejny krok w stronę przyszłości i nowoczesnych technologii. Wierzę, że ten ruch przyciągnie nowych inwestorów i wpłynie na stworzenie nowych miejsc pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podpisanie umowy to efekt konkursu, w którym wzięło udział kilkanaście pracowni projektowych. Sąd konkursowy w lutym 2022 r. za najlepszą uznał propozycję pracowni z Lublina, a częścią nagrody za zajęcie pierwszego miejsca było zaproszenie do udziału w negocjacjach na realizację projektu.

Więcej o konkursie i wizualizacje zwycięskiego projektu: Katowicki Luwr w zabudowaniach dawnej kopalni Wieczorek. Tak będzie wyglądać Hub Gamingowo-Technologiczny

Technologie przyszłości w historycznej przestrzeni

Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński może pochwalić się pokaźnym dorobkiem, obejmującym liczne realizacje w Polsce i na świecie, za które była nagradzana i wyróżniana. To projekty użyteczności publicznej, biurowce, stacje metra, budynki hotelowe i kongresowe. W portfolio tej pracowni projektowej znajdują się także rewitalizacje i przebudowy zabytków, co jest szczególnie ważne w kontekście HUB-u Gamingowo-Technologicznego, który ma powstać na terenie po byłej kopalni KWK Wieczorek.

Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja – dostrzegająca najbliższe otoczenie, a więc sąsiedztwo Nikiszowca i Giszowca oraz kompleksowy charakter istniejącej zabudowy po KWK Wieczorek, który z punktu widzenia kulturowego jest dziełem dokonanym – aby zintegrować te istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, która będzie zawierała funkcje dodane, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – przedstawił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński.

Dolina Cyfrowa w Nikiszowcu

HUB Gamingowo-Technologiczny ma stanowić wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, game developerów, czyli producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji. W Katowicach działa kilkanaście takich firm, w regionie - kilkadziesiąt. Choć część ich działalności jest zbieżna, to jednak mają różne potrzeby i interesy.

Ideą HUB-u jest skupienie przedstawicieli nowych technologii w jednym miejscu i przyciągnięcie kolejnych firm, poprzez spełnienie ich wymagań i umożliwienie dalszego rozwoju.

- Firmy katowickie nie wypełnią samodzielnie HUB-u, dlatego chcemy w nim stworzyć warunki do rozwoju z myślą o różnych podmiotach i zachęcić je do przenoszenia tu swojej działalności – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

Może w tym pomóc międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w e-sporcie – Intel Extreme Masters.

Celem inwestycji jest także umożliwienie współpracy w obszarze gamingu pomiędzy światem biznesu i nauki – HUB ma umożliwić wspólne realizacje, np. tworzenie metodologii badań czy też opracowanie takiego modelu kształcenia, by absolwenci szkół i uczelni mogli od razu rozpocząć pracę na stanowiskach juniorskich w działających tu firmach.

W ofercie HUB-u mają znaleźć się między innymi:

  • wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych,
  • usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury,
  • wynajem studiów telewizyjnych i nagrań,
  • laboratoria,
  • zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca),
  • sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne,
  • usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracowników.

Pierwszy z sześciu etapów projektu

Obecne prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów projektu i polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek, w których znajdą się między innymi

  • powierzchnie biurowe i coworkingowe,
  • studia nagrań,
  • laboratoria,
  • zaplecze infrastruktury IT,
  • sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.

Wartość pierwszego etapu szacowana jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę powinny być gotowe, zgodnie z harmonogramem, do końca marca 2023 roku. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy inwestycji oraz prace w terenie.

Całość ma kosztować około 600 mln zł

Pozostałe etapy inwestycji polegać będą m.in. na budowie hal produkcyjnych, których zakładanym przeznaczeniem są studia telewizyjne i studio nagrań dla obsługi przemysłu e-sportowego; uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny oraz sprzęt ogólnego przeznaczenia; budowie budynków biurowo-usługowych oraz zaadaptowaniu Szybu Poniatowski na cele społeczno-edukacyjno – kulturalne. Koszt całej inwestycji to około 600 mln zł.

Przedsięwzięcie jest ujęte w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym, stanowiącym załącznik do Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, który aktualnie jest przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Proponowana na chwilę obecną kwota dofinansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to ponad 64 mln EUR.

ZOBACZ TEŻ:

Opal wieżowiec

Może Cię zainteresować:

Będzie kolejny 100-metrowy wieżowiec w centrum Katowic? Firma Opal ma takie plany

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon