Kolejna edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. Od 23 maja można zgłaszać pomysły

Już po raz trzeci mieszkańcy Katowic będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących wskazania zadań do Zielonego Budżetu. Pomysły do III edycji procedury będzie można zgłaszać już od 23 maja.

Startuje kolejna edycja Zielonego Budżetu w Katowicach

Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 23 maja do 15 czerwca 2022 r., a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja, złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Pula na Zielony Budżet to 3 mln zł

– Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Widać to po budżecie obywatelskim i widać to po Zielonym Budżecie, który powstał w 2020 roku, by umożliwiać zgłaszanie i realizację jeszcze większej liczby projektów zielonych. W obu tych przypadkach, na etapie zgłaszania projektów i ich weryfikacji, działanie jest bardzo podobne, tyle, że pula Zielonego Budżetu to 3 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Pierwsze dwie edycje pokazały, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziły to liczby zgłoszeń, jak i zróżnicowanie zgłaszanych projektów. Wierzę, że również tegoroczna edycja przyniesie podobne rezultaty – dodaje prezydent.

Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta, która jest przeznaczona na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

– Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

143 projekty przeznaczone do realizacji

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych.

Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się chociażby:

  • urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką,
  • nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu,
  • łąki kwietne na os. Tysiąclecia,
  • ogród deszczowy na Bażantowie,
  • zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik,
  • zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach.

Z rozwiązania jakim jest Zielony Budżet wciąż korzysta niewiele miast w kraju, a oprócz Katowic to m.in. Lublin czy Białystok.

Terminarz Zielonego Budżetu 2022:

Zgłaszanie projektów zadań do Zielonego Budżetu - od 23 maja do 15 czerwca 2022 r.

I etap weryfikacji - do 24 czerwca 2022 r.

Ogłoszenie wyników I etapu weryfikacji - do 27 czerwca 2022 r.

II etap weryfikacji - do 31 sierpnia 2022 r.

Ogłoszenie wyników II etapu weryfikacji - do 9 września 2022 r.

Etap pracy Zespołu Oceniającego - do 26 września 2022 r.

Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji – do 30 września 2022 r.

Informacje na temat procesu Zielonego Budżetu miasta Katowice oraz możliwość składania wniosków dostępne są na stronie internetowej: www.katowice.eu. W przypadku problemów z wypełnieniem elektronicznego formularza możliwe będzie skorzystanie z pomocy pracowników wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta.

ZOBACZ TEŻ:

Biobazar Katowice

Może Cię zainteresować:

Młode ziemniaki za 11 zł kg, kapusta za 18 zł, pomidor za prawie 30 zł. Ceny warzyw i owoców na Biobazarze w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

10/05/2022

Puchate

Może Cię zainteresować:

"Nasze drożdżówki musiałyby kosztować 8-10 zł". Piekarnia w centrum miasta likwiduje się

Autor: Katarzyna Pachelska

10/05/2022

Katowice drzewa promenada 1

Może Cię zainteresować:

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pożądają zieleni. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon