Kolejne "Lokale na kulturę" w Katowicach do wzięcia. Wystartowała kolejna edycja konkursu

Wystartowała XVIII edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Nabór ofert trwa do 9 listopada. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom.

Nabór ofert w konkursie "Lokale na kulturę" trwa do 9 listopada 2023 r.

Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę” są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę. Kultura w mieście to nie tylko wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale również oddolne inicjatywy mieszkańców, które chętnie wspieramy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jak co roku, jesienią uruchamiamy kolejną edycję dobrze rozpoznawalnego już konkursu, jakim jest „Lokal na kulturę”. Podobnie jak w naborze wiosennym proponujemy trzy lokale – wszystkie zlokalizowane w centrum Katowic – dodaje.

Lokalizacja i powierzchnia

Te trzy lokale, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami:

  • al. Korfantego 8,
  • ul. Warszawska 67,
  • ul. Słowackiego 14.

Ich lokalizacja, wielkość i rozkład pomieszczeń dają duże możliwości przyszłym najemcom do adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną czy twórczą. Tym razem lokale oferowane w konkursie mają powierzchnię od blisko 67 m2 – ten przy al. Korfantego 8, do ponad 113 m2 - przy ul. Warszawskiej. Natomiast lokal przy ul. Słowackiego 14 ma niecałe 72 m2 powierzchni.

Warunkiem udziału w konkursie, jest przedstawienie koncepcji działalności, wraz z harmonogramem działań i opisem korzyści, jakie przyniesie ona mieszkańcom. Dodatkowo zainteresowani muszą napisać plan remontowo-adaptacyjny oraz określić termin jego realizacji. Wszystko to ma zagwarantować wykorzystanie lokali w sposób twórczy i korzystny dla społeczności miasta.

- Oferenci powinni również przedstawić swoje kwalifikacje zawodowe i dorobek artystyczno-twórczy. Wszystko to ma pomóc w wyborze najlepszych projektów, które zostaną włączone w program Lokal na kulturę. Dopuszcza się prowadzenie w lokalu, w ograniczonym zakresie, działalności innej niż działalność podstawowa, tj. artystyczna, kulturalna lub twórczą, z której uzyskane środki finansowe przeznaczane będą na wspomaganie tej działalności podstawowej. Należy również wpłacić wadium w wysokości 500 zł na każdy lokal, którego dotyczy oferta konkursowa. Nabór do programu trwa do 9 listopada 2023 r. – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Preferencyjny czynsz

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 11,18 zł za m2 w przypadku al. Korfantego i 9,02 zł za m2 za lokal przy ul. Warszawskiej. Natomiast czynsz w przypadku lokalu przy ul. Słowackiego wyniesie 4,68 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach kamienic, w których się znajdują. Przy czym te przy al. Korfantego i ul. Słowackiego usytuowane są we frontowej części budynków. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy dostają gwarancję, że stawki te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od dnia podpisania umowy najmu.

Inni już działają, teraz pora na Ciebie

W siedemnastu edycjach wystawiono do konkursu 92 wolne lokale użytkowe, zawarto umowy na 47 lokali. Aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 z nich. Jednym z ostatnich otwartych Lokali na kulturę jest OTWARTA pracownia - Wojciecha Dzienniaka. Jest to miejsce, uruchomione w ramach XVI edycji konkursu, w którym na oczach przechodniów powstają kolejne rzeźby i ceramika artysty.

- Przez długi czas moje marzenie o takiej działalności pozostawało jedynie na papierze. Szukałem idealnego lokalu, ale wynajem na rynku prywatnym był poza moimi możliwościami finansowymi. Miałem wizję miejsca, gdzie ludzie mogliby się zatrzymać, spotkać z twórcą i procesem tworzenia, i gdzie przy okazji mogliby wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach czy odpocząć. Jednak bez wsparcia programu Lokal na Kulturę realizacja tego pomysłu byłaby niemożliwa. Teraz w miejscu, które prowadzę, widzę wielu ludzi z dzielnicy, którzy przychodzą na różne zajęcia, takie jak lepienie z gliny, i po prostu odpoczywają. To niesamowite, jak ten program zmienia lokalne społeczności i daje ludziom szansę na rozwijanie swoich pasji - mówi Wojciech Dzienniak właściciel pracowni przy ul. Kościuszki 35.

O programie

Program „Lokal na Kulturę” to konkurs, który od września 2013 r. organizuje miasto Katowice. Jego celem jest wspomaganie podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Każdy kto ma ciekawy i twórczy pomysł na inicjatywę związaną z szeroko pojętą kulturą może zgłosić się do konkursu, w którym miasto Katowice wynajmuje wybrane lokale w atrakcyjnych cenach za metr kwadratowy.

Szczegółowe informacje o konkursie „Lokal na kulturę” można znaleźć na stronie internetowej: https://lokalnakulture.pl/.

Linia tramwaj grundmanna katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice. Tramwajarze zaszaleli! Żółto-czarny budynek z wielkim napisem "bana" stanął przy budowanej linii tramwajowej przy ul. Grundmanna

Autor: Katarzyna Pachelska

15/10/2023

Haperowiec katowice jurand jarecki 02

Może Cię zainteresować:

Gdy "Żyleta" górowała nad Katowicami. Mrówkowiec z 200 mieszkaniami z charakterystycznym wcięciem w talii

Autor: Katarzyna Pachelska

14/10/2023

Ministerstwo samotnosci katowice 02

Może Cię zainteresować:

Otwarto Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach. Bistro społeczne z obiadami za 15 zł, kawiarnia, salka gimnastyczna i bezpłatna pomoc psychologów

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon