Pamiętacie burzę wokół projektu modernizacji wnętrza Kościoła Dominikanów przy Sokolskiej w Katowicach? Dominikanie postawili na swoim

Pamiętacie burzę wokół projektu modernizacji wnętrza Kościoła Dominikanów przy Sokolskiej w Katowicach? Niektórzy wierni oburzali się, że będzie ono zanadto ascetyczne, jak u protestantów. Otóż będzie właśnie takie, dominikanie właśnie uzyskali zgodę na taki projekt w Kurii Archidiecezjalnej.

9 maja 2022 r. katowiccy dominikanie napisali na swoim profilu na Facebooku: "Z radością informujemy, że otrzymaliśmy z Kurii Archidiecezjalnej zgodę na remont kościoła wg wizualizacji umieszczonej na ścianie wejściowej. Obecnie zmierzamy do realizacji pierwszego etapu remontu – wykonania ogrzewania podłogowego. Wrócimy także do kwestowania na ten cel, w czwartą niedzielę każdego miesiąca. O kolejnych etapach pracy będziemy informować w ogłoszeniach duszpasterskich".

Spór o wnętrze Kościoła Dominikanów w Katowicach

Przypomnijmy, że pierwsze ogłoszenie o nowym (wcześniej była inna koncepcja) wystroju wnętrza Kościoła Dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach (parafia Przemienienia Pańskiego), w styczniu 2020 roku, wywołało wielkie poruszenie. Wierni, którzy zbierali pieniądze na modernizację kościoła, wyrażali swoje niezadowolenie. "Ten projekt zdaje się mówić, że Boga nie ma. Składałem ofiarę na coś innego"; "To dążenie do skrajnego minimalizmu, czuć chłód i pustkę"; "Zaprojektowany do tego, by być pustym".

Koncepcja ascetycznego wnętrza Kościoła Dominikanów powstała w zespole złożonym z następujących osób:

  • Tomasz Chmiel – Nowe Biuro s.c.
  • o. Tomasz Golonka OP – Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach
  • Grzegorz Hańderek – Artysta Wizualny (obecnie rektor), ASP w Katowicach
  • o. Paweł Lasek OP – Syndyk Klasztoru Dominikanów w Katowicach
  • Joanna i Wojciech Małeccy – Małeccy Biuro Projektowe
  • Bartłomiej Nawrocki – Jojko+Nawrocki Architekci

"Poetyka surowej materialności" w końcu dostała zielone światło od Kurii

Zakonnicy tłumaczyli w 2020 roku, że "projekt wnętrza uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła (w centrum miasta) i pomyślany jest, w naturalny sposób, jako przestrzeń liturgii, ale również miejsce indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą. Poetyka surowej materialności jest wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozawala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego wprowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu".

Opór wiernych był tak duży, że dominikanie zdecydowali się urządzić publiczną dyskusję na temat tego projektu w kościele. Później, ze względu na pandemię koronawirusa, zrezygnowali z pomysłu modernizacji wnętrz kościoła. Gdy do niego wrócili, zgody na takie ascetyczne wnętrze nie wyrażała Kuria Archidiecezjalna w Katowicach. Jednak Kuria zmieniła zdanie, i Kościół Dominikanów będzie finalnie miał prostą, ascetyczną formę - o ile uda się zebrać pieniądze na modernizację kościoła.

ZOBACZ TEŻ:

Katowice drzewa promenada 1

Może Cię zainteresować:

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pożądają zieleni. Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon