Las w szkle wyrósł na placu przed Galerią Katowicką i dworcem PKP. Leśna akcja w Galerii Katowickiej

Na placu Szewczyka przed Galerią Katowicką i dworcem PKP wyrósł śródziemnomorski las, zamknięty w dużej szklanej formie. Inspiracją do jego powstania był popularny element wystroju wnętrz – las w słoiku, który tworzy swój własny ekosystem. Oczy przechodniów cieszą między innymi palma, oleander, nazywana rajskim ptakiem strelicja i drzewko cytrynowe, a to wszystko w towarzystwie bluszczu i paproci. Roślinność można podglądać przez całą wiosnę i lato, aż do września.

Czy w samym sercu miejskiego zgiełku może wyrosnąć las? Jak samodzielnie stworzyć las w słoiku? Co jest do odkrycia podczas kąpieli w Lesie Murckowskim? Ile polubień może zdobyć zdjęcie ze spektakularnymi skrzydłami z piór i paproci? Kogo natura ciągnie do lasu, ten znajdzie go w Galerii Katowickiej.

– Katowice są najbardziej zalesionym miastem województwa śląskiego oraz jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce. Siłą rzeczy w wielkomiejskim centrum widać to najmniej, dlatego symbolicznie wprowadziliśmy las do serca metropolii i przypomnimy przy okazji, jak bardzo nam go wszystkim potrzeba na co dzień – mówi Anna Szczerkowska, marketing managerka Galerii Katowickiej.

Opowieści z bluszczu i paproci

21 marca na placu przed Galerią Katowicką wyrósł prawdziwy śródziemnomorski las, zamknięty w dużej szklanej formie. Roślinność będzie można podglądać przez całą wiosnę i lato, aż do września.

W weekend 24 i 25 marca trwa akcja „Zakupy z duchem lasu”, w ramach której klienci Galerii mają okazję odebrać swój własny las zamknięty w szkle do samodzielnego zasadzenia. Konieczny do tego niezbędnik w postaci m.in. słoja z pokrywką, keramzytu, ziemi, piasku i roślin, jest rozdawany w zamian za paragony na kwotę 300 zł.

A gdyby tak wykąpać się... w Lesie Murckowskim?

Galeria Katowicka nie tylko sprowadziła las do centrum miasta, ale i zaprasza do prawdziwego lasu swoich klientów, proponując im udział w kąpielach leśnych. W Japonii, skąd się wywodzą, nazywane shinrin-yoku, coraz bardziej zyskują na popularności także w Polsce. Kąpiele leśne to powolne i bezwysiłkowe zanurzenie się w leśnej przestrzeni wszystkimi zmysłami. Poprzez wzrok, słuch, smak, węch i dotyk, ich uczestnicy doświadczają w pełni więzi ze światem przyrody. W trakcie niespiesznego spaceru obserwują naturę i uczą się uważności. Typowa leśna kąpiel trwa ok. 3h i odbywa się pod okiem certyfikowanego przewodnika, który angażuje uczestników w różne aktywności.

– Początek wiosny, czas, kiedy przyroda budzi się do życia, to idealny moment na spacer do lasu, kąpiel leśna jednak zwykłym spacerem nie jest. To świadomy kontakt z naturą, najlepiej bez telefonów komórkowych i innych rozpraszaczy, zorientowany na bycie tu i teraz. To moment, kiedy zwalniamy tempo, relaksujemy się, przyglądamy się relacji z naturą i sobą. Powodów, dla których warto choć raz wziąć udział w takim spacerze, jest wiele – kąpiele leśne pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne, redukują stres, pomagają odpoczywać, poprawiają pamięć i koncentrację, dodają energii i stymulują układ odpornościowy – mówią Katarzyna Grabka i Agnieszka Dziacko-Pluta, przedstawicielki Fundacji Leśne Projekty, organizującej kąpiele leśne w katowickim Lesie Murckowskim.

Udział w kąpieli leśnej będzie nagrodą dla klientów, którzy w aplikacji KatoKarta zbiorą co najmniej 1500 punktów za zakupy.

Fejs-buki, insta-graby i ptaszki z twittera

Las w Katowickiej zaanektował także instapoint, czyli zlokalizowany na poziomie 0 koło salonu Rituals fotoboks do robienia sobie zdjęć. W leśnej scenerii wyrosły imponujące skrzydła z paproci i ptasich piór, które zachęcają do chwili przerwy w zakupach i zanurzenia się w zieloności. Podobnie, jak inne działania wokół lasu, którymi Katowicka wita wiosnę, instapoint przypomina o tym, jak kojący i inspirujący może być kontakt z naturą.

– Las w Katowickiej ma być impulsem do chwili przerwy w codziennym, miejskim pędzie i poszukania kontaktu z naturą. Zachęcamy, żeby zatrzymać się na moment, zajrzeć do dżungli zamkniętej w szkle, stworzyć swój własny las w słoiku, zrobić sobie zdjęcie dla przyjaciół w otoczeniu wyczarowanych w instapointcie roślin, a potem... może wybrać się do prawdziwego lasu i poszukać wiosny? – mówi Ania Szczerkowska.

Kiedy monstera odmawia współpracy

Usychają, tracą liście, nabawiają się przebarwień, atakują je grzyby czy pasożyty – zdarza się, że mimo starań domowe rośliny marnieją w oczach. Katowicka zaprasza do Roślinnego Pogotowia wszystkich, którzy chcieliby uratować swoje paprotki, fikusy, skrzydłokwiaty i inne gatunki. Eksperci zdiagnozują i wyleczą przyniesioną roślinę, a w zamian podarują sadzonkę nowej roślinki do wyhodowania. Chorujące rośliny można oddawać w punkcie obsługi akcji na poziomie 0, koło sklepu RTV Euro AGD.

Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Stawowej. Narożnik po lewej nie istnieje. Wyburzono go pod plac Szewczyka

Może Cię zainteresować:

Zaginiony fragment Katowic. Te kamienice wyburzono pod plac Szewczyka

Autor: Tomasz Borówka

24/03/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowy bebok akwarela Grzegorza Chudego

Nowy bebok w Katowicach. W Galerii Katowickiej

Mural dworzec PKP Katowice

Na ścianie dworca PKP w Katowicach powstaje ekomural

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Złodziejka Galeria Katowicka

Złodziejka w Galerii Katowickiej. Wyniosła ciuchy za tysiąc

Róg ul Sądowej i ul Matejki

Trudniejsze dojście do dworca Sądowa z dworca PKP