Ludzie zabijają się o mieszkania w katowickim TBS-ie. 75 zgłoszeń na jedno mieszkanie

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podsumowało ostatni nabór. Zakończył się proces wyłaniania najemców na 4 zwalniane mieszkania KTBS, znajdujące się przy ul. Sławka na Osiedlu Witosa w Katowicach. Liczba wnioskujących w ostatnim procesie przyjmowania deklaracji pobiła wszystkie wcześniejsze rekordy.

Gdy ceny mieszkań w Katowicach biją rekordy wysokości (ostatnio średnia cena m2 nowego mieszkania przebiła szklany sufit 10 tysięcy złotych - więcej: W Katowicach deweloperzy budują coraz drożej. Padła magiczna bariera 10 tys. zł za m2), zwiększa się zainteresowanie wynajmem mieszkań na ludzkich warunkach.

Rekordowy nabór na mieszkania w TBS-ie na osiedlu Witosa

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podsumowało właśnie rekordowy nabór. Do dyspozycji miał zaledwie 4 mieszkania na wynajem w budynkach przy ul. Sławka na Osiedlu Witosa, które lokatorzy zwolnili.

- Duże zainteresowanie tą okolicą jest już pewną tradycją w Katowickim TBS, gdyż wcześniejsze nabory na wynajem mieszkań na osiedlu cieszyły się wielką popularnością - uprzedzają urzędnicy z KTBS.

Liczba wnioskujących w ostatnim procesie przyjmowania deklaracji pobiła jednak wszystkie wcześniejsze rekordy. Na jedno z mieszkań - dwupokojowy lokal o powierzchni ok. 48 m2 - wpłynęło aż 75 zgłoszeń! Spośród nich wylosowano jedną osobę, która zamieszka w budynku przy ul. Sławka. Osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości ponad 64 tys. złotych oraz spełniać warunki dochodowe. Co ważne, po ewentualnym wyprowadzeniu się z mieszkania w przyszłości, TBS zwraca najemcy wpłacone na początku pieniądze. Czynsz za mieszkanie bez zaliczek na media, o które starało się tylu chętnych, to ok. 820 zł. Co ciekawe, na każde z 3 pozostałych, wolnych mieszkań zgłosiło się równie wielu chętnych, bo od 49 do 68 zainteresowanych osób.

- Od kilku lat odnotowujemy coraz większe zainteresowanie lokalami z zasobów KTBS. Rekordy na ul. Sławka stają się powoli normą. Z jednej strony bardzo nas to cieszy, a z drugiej pokazuje wielką potrzebę budowania mieszkań czynszowych w przystępnej kwocie najmu. W tej chwili na różnym stopniu realizacji jest 5 nowych inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez KTBS, które po zakończeniu dadzą ok. 500 mieszkań - mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.

Atrakcyjny wynajem, ale nie dla wszystkich

Większościowym właścicielem Katowickiego TBS jest miasto Katowice, a głównym zadaniem spółki jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych poprzez budowanie społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego np. przyszły najemca musi spełniać wyznaczone przez ustawodawcę maksymalne progi dochodowe, a wysokość czynszu za lokal nie może być wyższa niż wyznaczone przez ustawodawcę widełki.

Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo, by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Najemcy nie mogą także posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie danego miasta.

Różne ścieżki wynajmu w TBS

Chcąc wynająć mieszkanie w KTBS można pójść dwiema głównymi ścieżkami. Po pierwsze możliwe jest staranie się o mieszkania z rotacji z partycypacją w kosztach budowy – w przypadku zwalniania się takich lokali KTBS ogłasza na stronie internetowej nabór deklaracji przystąpienia do umowy partycypacji – zazwyczaj na jedno mieszkanie zgłasza się więcej chętnych. Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia ostatnio

Jest także możliwy wynajem ze wskazania Urzędu Miasta Katowice – dla ok. 60% wszystkich mieszkań z KTBS prawo wskazywania przyszłych najemców posiada katowicki magistrat - są to lokale bez partycypacji. W tym wariancie wynajem lokalu mieszkalnego odbywa się na podstawie wskazania do zamieszkania osoby, która złożyła wniosek w Wydziale Budynków i Dróg urzędu miasta. Umowa najmu zawierana jest po wniesieniu kosztów zwrotnej kaucji w wysokości 9 miesięcznego czynszu. Aby otrzymać propozycję najmu ze wskazania urzędu trzeba jednak poczekać w kolejce.

- Staramy się by nasi mieszkańcy byli zadowoleni z warunków zamieszkania oraz by mieli możliwość stabilnej sytuacji mieszkaniowej w tych trudnych czasach. Robimy także wszystko, by szybko, ale i rzetelnie realizować kolejne inwestycje mieszkaniowe, zwiększając dzięki temu ofertę lokalową spółki i miasta. W tej chwili pracujemy nad szeregiem nowych realizacji. Prace już trwają przy ul. Kossutha, czy Mariackiej, niebawem zostaną przekazane nabywcom mieszkania przy ul. Przyjaznej/Kwiatowej a w fazie projektowej mamy osiedla przy ul. Kosmicznej i Korfantego - mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

Katowickie TBS już dziś posiada w ofercie ponad 2400 mieszkań, do których dołączą nowe inwestycje, jak np. przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się na

  • os. Witosa przy ul. Sławka,
  • na Zawodziu - w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne.

W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic, zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki należące do spółki można znaleźć w Katowicach w okolicy ul.:

  • Krasińskiego,
  • Dębowej,
  • Pod Kasztanami,
  • Leopolda.
Osiedle TBS Katowice Giszowiec 7

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowe osiedle TBS w Katowicach. Nie dość, że składa się z domków, to jeszcze mieszkania są do kupienia, a nie na wynajem

Autor: Katarzyna Pachelska

17/02/2023

Wizualizacja osiedla przy Korfantego 179a w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego. Budowa ma się zacząć już w 2023 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

07/02/2023

Wizualizacje osiedla

Może Cię zainteresować:

Ekologiczne przy Kosmicznej. KTBS dostał pozwolenie na budowę nowego osiedla w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

02/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon