Murcki będą miały większy Miejski Dom Kultury. Miasto kupiło budynek przy ul. Wojtalewicza 2a

Katowice stały się właścicielem budynku przy ul. Wojtalewicza 2a. Odkupiony od Spółdzielni Rolniczo-Handlowej obiekt zostanie przeznaczony na potrzeby Miejskiego Domu Kultury w Murckach.

Murcki będą miały większy MDK!

- Kwestię konieczności powiększenia przestrzeni na działalność kulturalną w Murckach mieszkańcy sygnalizowali mi podczas spotkań w dzielnicy. Nabycie nieruchomości stanowi kluczowy krok do stworzenia nowego miejsca, gdzie mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy będą mogli wspólnie spędzać czas. Dzięki temu oferta kulturalna MDK w Murckach będzie szersza – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dziś, czyli 28 marca 2024 r., miasto Katowice podpisało akt notarialny, dzięki któremu pozyskało nieruchomość zabudowaną budynkiem handlowo-usługowym o powierzchni blisko 600 m2.

Budynek obecnie funkcjonującego Domu Kultury przy ul. P. Kołodzieja jest wynajmowany od Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej. Oznacza to, że miasto nie ma możliwości wykonania remontu czy też rozbudowy tego obiektu w taki sposób, by w pełni spełniał oczekiwania mieszkańców. Z kolei budynek, który zostanie przeznaczony na dzielnicowy Dom Kultury, znajduje się w dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji – tuż przy placu Kasprowicza. Jest też on większy od budynku przy ul. P. Kołodzieja, powierzchnia użytkowa lokalu to 600 m², z czego zdecydowana większość znajduje się na łatwo dostępnym parterze bez schodów. Dla porównania powierzchnia użytkowa budynku, w którym obecnie znajduje się MDK wynosi 270 m², a więc jest blisko 2,5 razy mniejsza. Dla osób z obrzeży dzielnicy dostępny będzie w sąsiedztwie miejski parking.

Konieczny będzie remont nowego budynku MDK

Budynek przy ul. Wojtalewicza 2a pełni obecnie funkcję handlowo-usługową, więc konieczna będzie kompleksowa adaptacja pomieszczeń na potrzeby uruchomienia Domu Kultury. Priorytetem jest, by nowa przestrzeń zapewniała bogatszą ofertę kulturalną i edukacyjną oraz umożliwiała integrację społeczności lokalnej.

- Przeniesienie siedziby murckowskiej filii naszego domu kultury do nowego, większego i lepiej położonego obiektu, to dla nas nowe wyzwanie. Murcki na pewno zasługują na ten nowy obiekt, który pozwoli na poszerzenie oferty domu kultury. Położenie w samym centrum dzielnicy ułatwi dostęp dla wszystkich mieszkańców. Zdecydowanie polepszy się także dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Mamy już wstępne plany na poszerzenie działalności, która wykorzysta nowe możliwości lokalowe. Będziemy jeszcze nad nimi pracować konsultując się ze mieszkańcami, radnymi oraz całą społecznością tej bardzo aktywnej dzielnicy – mówi Bogdana Kallus, dyrektor MDK „Południe”.

W Murckach działa obecnie filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury „Południe” w Katowicach. W ubiegłym roku z oferty filii MDK-u skorzystało ok. 2000 mieszkańców Murcek i okolic. Dom kultury jest miejscem spotkań seniorów integrujących się podczas cyklicznych „Kawowych fife’ów” oraz grupy „Radość życia”. Działa tutaj „Kabaret z Trudką” w którym realizują się murckowskie seniorki. Dom kultury jest także miejscem spotkań dla murckowskiej Rady Dzielnicy nr 18, koła Związku Górnośląskiego oraz Klubu Miłośników Murcek – pasjonatów dziejów dzielnicy.

Warto wspomnieć o corocznym święcie murckowskich artystów, wystawiających, od niemal 20 lat, swoje prace podczas ekspozycji „Twórcy murckowscy”. W domu kultury działa również pracownia ceramiki dla dzieci i dorosłych, zajęcia taneczne dla dzieci, zajęcia jogi oraz realizowane są inicjatywy finansowane z Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu: „Hortiterapia – zdrowie z ogródka”, „Aktywny przedszkolak”, gdzie najmłodsi mieszkańcy Murcek biorą udział m.in. w zajęciach edukacji regionalnej oraz „Gimnastyka korekcyjna reha-fitness” dla dorosłych i dla dzieci.

Katowicki Park Lesny Olbrzymia zielona przestrzen do relaksu ale tez rekreacja nad stawami

Może Cię zainteresować:

Katowicki Park Leśny. Olbrzymia zielona przestrzeń do relaksu, ale też rekreacja nad stawami

Autor: Artykuł sponsorowany

28/03/2024

Alejka przystan dolina trzech stawow katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Dolina Trzech Stawów zmienia się na wiosnę. Można już korzystać z kręgu tanecznego

Autor: Redakcja

27/03/2024

Nowoczesna pracownia komputerowa to nagroda za wygrana esl 2

Może Cię zainteresować:

Uruchomiono nowoczesną pracownię komputerową w Technikum nr 2 ZSE w Katowicach. To nagroda za zwycięstwo w Esportowej Lidze Szkół

Autor: Redakcja

26/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon