Na Kokocińcu powstanie nowy wybieg dla psów. Psi Park będzie zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Kokocińca zyskają Psi Park, w którym ich pupile będą się mogły wybiegać. Zadanie jest realizacją wniosku z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do przetargu na wykonanie prac budowlanych dla Psiego Parku na Kokocińcu stanęły dwie firmy, jedna z ofert mieści się w budżecie zaplanowanym przez Zakład Zieleni Miejskiej.

Na Kokocińcu powstanie nowy wybieg dla psów.

- Przestrzenie, gdzie właściciele czworonogów mogą aktywnie i bezpiecznie spędzać czas są ważne w mieście. Potwierdzeniem, że są to oczekiwane inwestycje przez mieszkańców jest fakt, że każdego roku pojawiają się takie projekty w budżecie obywatelskim, ciesząc się przy tym także dużą popularnością w trakcie głosowania. Przykładem jest Psi Park na Osiedlu Kokociniec, który w ubiegłym roku poparło 1,6 tys. mieszkańców. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy tej inwestycji, z której czworonogi i ich właściciele będą mogli cieszyć się już na początku przyszłego roku – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa. – Niebawem, bo już 11 września, ruszamy z głosowaniem na zadania do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jestem przekonany, że mieszkańcy znajdą tam propozycje, na które będą chcieli oddać swoje głosy, do czego już teraz serdecznie zachęcam – dodaje prezydent.

Wiele atrakcji na prawie 3,5 tys. m2

Na wybiegach dla psów projektowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach montowane są urządzenia, które pozwalają zwierzętom na zróżnicowane aktywności. Jednym z urządzeń, które znajdzie się w Psim Parku na Kokocińcu będzie zestaw złożony z bali drewna robinii akacjowej, połączonych trwale ze sobą. Zwierzęta będą mogły dzięki temu ćwiczyć koordynację ruchową. Na miejscu znajdą się również płotki do przeskoków o różnej wysokości. Psy będą mogły korzystać z 2-metrowego tunelu z rury karbowanej. Jego spód będzie wyłożony matą antypoślizgową. Na wybiegu znajdzie się również palisada, czyli konstrukcja składająca się z pali drewnianych o zróżnicowanej wysokości. Inne urządzenia to m.in. prawie 3-metrowa równoważnia czy slalom składający się z 4 słupków.

Wybieg zostanie ogrodzony. Będzie miał powierzchnię prawie 3,5 tys. m2. Oprócz urządzeń nasadzone zostaną także nowe drzewa – będzie to 11 klonów polnych o wysokości minimum 2 m. Całość uzupełnią: psia toaleta, kosze na psie odchody oraz tablica z regulaminem. Zadanie jest realizacją wniosku z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, który podczas wrześniowego głosowania uzyskał 1666 głosów.

- Dokumentacja projektowa dla tego zadania została już opracowana, teraz nadszedł czas na realizację prac budowlanych, w ramach których wykonawca będzie realizował m.in. korytowanie, fundamenty pod meble miejskie i elementy małej architektury. Wśród zadań będzie także ułożenie i zagęszczenie podbudowy, ułożenie nawierzchni mineralnej, trawiastej i żwirowej, wybudowanie ogrodzenia i montaż oświetlenia solarnego LED – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

ZZM przeznaczył na to zadanie kwotę prawie 285 tys. zł. W przetargu wpłynęły dwie oferty – pierwsza od firmy Baugart z Knurowa, która realizację zadania wyceniła na prawie 400 tys. zł. Drugą ofertę, mieszczącą się w budżecie, zgłosiła firma Pro-MB Michał Bil z Chorzowa, która zaoferowała wykonanie zadania za 275 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja formalno-prawna złożonych ofert. Każdy z wykonawców zadeklarował 12 tygodni na realizację zadania od momentu podpisania umowy.

Mieszkańcy głosują na psie projekty

Inwestycje w infrastrukturę dla psów są często zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego. W ostatnim roku wykonano trzy takie projekty. Jednym z nich było ogrodzenie psiego wybiegu przy parku Budnioka, które kosztowało 38 tys. zł. Powstał także wybieg dla psów przy ul. Mieszka I na osiedlu Tysiąclecia, który kosztował prawie 133 tys. zł, natomiast psi wybieg w Piotrowicach, pomiędzy ulicami: Kościuszki i Gierlotki, kosztował prawie 140 tys. zł.

Lacznik osrodek katowice 02

Może Cię zainteresować:

Nowa inwestycja w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w katowickim Giszowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2023

Starganiec 7

Może Cię zainteresować:

Autobus na Starganiec. Nowa linia do miejsca wypoczynku i kąpieliska będzie jeździć w weekendy

Autor: Katarzyna Pachelska

18/08/2023

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon