Na pl. Szewczyka przed dworcem PKP straż pożarna rozkłada namioty. Uchodźcy będą tam mogli usiąść i zjeść coś oraz odpocząć

Wojewoda śląski, miasto Katowice i Galeria Katowicka dogadali się i straż pożarna już instaluje namioty na placu Szewczyka przed dworcem PKP. Będzie w nich to, czego brakuje dla uchodźców w hali dworca - miejsca, by spokojnie usiąść, zjeść coś przy stole i odpocząć.

Katarzyna Pachelska
Namioty na placu Szewczyka

Przez katowicki dworzec główny PKP przewijają się ostatnio tysiące ludzi. Z pociągów głównie jadących z Przemyśla wysiadają uchodźcy z Ukrainy. To w większości kobiety z dziećmi i seniorzy. W Katowicach albo szukają zakwaterowania w punkcie informacyjnym na dworcu albo jadą dalej, nierzadko za granicę, do Pragi, Berlina czy Wiednia.

Często jednak muszą czekać przez wiele godzin na pociąg. W tym czasie zmęczeni kilkudniową ucieczką przed wojną ludzie rozkładają na podłodze kurtki, karimaty czy koce, by móc na chwilę usiąść albo się położyć.

Więcej o sytuacji na dworcu: Rodziny z Ukrainy koczują na dworcu PKP w Katowicach. Wolontariusze robią, co mogą

Brakuje miejsca, by uchodźcy w normalnych warunkach zjedli ciepły posiłek, który jest oferowany przez wolontariuszy.

Powstają miasteczko namiotowe na pl. Szewczyka

Dobra informacja jest taka, że dzisiaj (10 marca) Galeria Katowicka (właściciel placu Szewczyka przed dworcem - albo jak kto woli, Marii i Lecha Kaczyńskich), Urząd Miasta Katowice i wojewoda śląski dogadali się, i na pl. Szewczyka będą ustawione ogrzewane namioty. Właściwie namioty już są rozkładane.

- Na razie straż pożarna rozkłada dwa duże czerwone namioty - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Będą one ogrzewane. W środku ustawimy ławki i stoły. Namioty mają m.in. umożliwić uchodźcom zjedzenie posiłku w normalnych warunkach. To tu będą mogli przyjeżdżać z ciepłym jedzeniem restauratorzy, którzy oferują uchodźcom zupę czy inne ciepłe posiłki. Sądzę, że będziemy gotowi z namiotami w ciągu jednego, dwóch dni - mówi Alina Kucharzewska.

Galeria Katowicka nie tylko udostępniła plac na miasteczko namiotowe, ale również zaoferowała żwirowy placyk obok niego, gdzie ostatnio był ogródek, jako miejsce ewentualnego zaplecza miasteczka namiotowego. - Prośbę o udostępnienie miejsca przed Galerią dostaliśmy we wtorek. Ustalanie, jak można to zorganizować, wymagało trochę czasu, ale udało się to zorganizować - tłumaczy w imieniu Galerii Katowickiej Marta Dobrzańska.

- To nie wszystko, UPC planuje udostępnić darmowy internet uchodźcom, będą też przygotowane napisy po ukraińsku, jak poruszać się po galerii - dodaje Dobrzańska.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka