Niby będzie w Chorzowie, ale tak naprawdę nowe osiedle ATAL-a na terenie dawnego OPT wpłynie głównie na Katowice

Nowe osiedle, które na terenach po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego chce postawić firma ATAL, będzie miało teoretycznie chorzowski adres - powstanie przy ul. Targowej w Chorzowie. Ale realnie od miasta Chorzowa oddzielają go wielkie połacie Parku Śląskiego, znacznie bliżej są Katowice i Siemianowice Śląskie.

9 marca 2023 roku radni Chorzowa, stosunkiem 13 głosów „za” i wobec 6 „przeciw”, podjęli uchwałę lokalizacyjną w trybie lex deweloper. Sprawa budowy osiedla przy Targowej wzbudza duże kontrowersje zarówno w Chorzowie, jak i w Katowicach.
Więcej: Protesty nic nie dały. Radni za budową osiedla przy Parku Śląskim

Radni zgodzili się na inwestycję w ramach lex deweloper

Otwiera to drogę do zrea­lizowania przez ATAL, ogólnopolskiego dewelopera, inwestycji mieszkaniowej przy ul. Targowej, w sąsiedztwie Parku Śląskiego. To teren dawnego Ośrodka Postępu Technicznego, formalnie nie będący częścią Parku Śląskiego, ale położony w bezpośrednim sąsiedztwie Parku.

- Radni podjęli słuszną decyzję, gdyż w naszej ocenie zaproponowany sposób zagospodarowania działki przy ul. Targowej jest najlepszym z możliwych dla tego terenu - mówi Mateusz Bromboszcz, wiceprezes ATAL-a. - Funkcja mieszkaniowa z elementami usługowymi, w tym publiczną szkołą podstawową, jest dla Chorzowa korzystną i rozwojową perspektywą. Przysporzy nowoczesnej substancji mieszkaniowej i edukacyjnej oraz przyciągnie nowych mieszkańców do miasta borykającego się z ujemnym saldem migracji – dodaje Bromboszcz.

Przypomnijmy, że ustawa tzw. lex deweloper (oficjalnie: ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw) została uchwalona w 2019 roku i weszła w życie 20 lipca 2020 roku. Celem ustawy było wprowadzenie zmian w procedurach inwestycyjnych i budowlanych, które miały usprawnić i przyspieszyć proces budowy mieszkań. Zgodnie z ustawą, deweloperzy otrzymali możliwość uzyskania pozwolenia na budowę bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę drogi dojazdowej do inwestycji.

Ustawa wprowadziła również szereg innych zmian, m.in. dotyczących możliwości odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży mieszkania przez kupującego oraz zasad dotyczących przekazywania nieruchomości zasiedlonym przez najemców.

Ustawa "lex deweloper" była przedmiotem kontrowersji i krytyki, zarówno ze strony organizacji pozarządowych, jak i części polityków i ekspertów. Krytycy ustawy argumentowali, że wprowadzenie ułatwień dla deweloperów może prowadzić do zwiększenia liczby wadliwie wykonanych inwestycji oraz do naruszania praw mieszkańców.

Na terenach po byłym OPT mają powstać trzy apartamentowce oraz szkoła, którą inwestor wybuduje na własny koszt

Inwestycja zakłada powstanie trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki będącej od 2018 roku we władaniu dewelopera. Oprócz mieszkań, znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole. W ramach inwestycji powstanie również publiczna szkoła podstawowa, która po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. Według wstępnych założeń, w szkole będzie mogło uczyć się ok. 200 uczniów
i uczennic, do dyspozycji których będą sala gimnastyczna i boisko zewnętrzne.

- W oparciu o nasze ponad 30-letnie doświadczenie, kompetencje i wiedzę deweloperską, opracowaliśmy koncept nowoczesnego osiedla, które bardzo dobrze wkomponuje się w parkowe sąsiedztwo, z jednoczesnym poszanowaniem i zachowaniem jego substancji przyrodniczej. Z 43% do 64% zwiększy się także powierzchnia biologicznie czynna na terenie opracowania, który obecnie w 57% jest zabetonowany. Jestem pewna, że będzie to doskonałe miejsce do życia – mówi Angelika Kliś, członek zarządu ATAL.

Autorem koncepcji jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski, wraz z zespołem. W projekcie osiedla, utrzymanym w minimalistycznym stylu, dominują jasne barwy elewacji budynków oraz przeszklenia balkonów i tarasów. Usytuowanie budynków ma zapewnić mieszkaniom możliwie jak najlepsze nasłonecznienie i przewietrzanie.

Plany zakładają realizację inwestycji na terenie dotychczas zabudowanym i zabetonowanym oraz przywrócenie mu wartości przyrodniczych. Ma to być możliwe, jak mówi deweloper, m.in. dzięki licznym strefom zieleni, także w zdegradowanych miejscach, jak również posadzeniu łąk kwietnych i innych form przyrodniczych.

- W zaplanowanie niektórych elementów inwestycji, np. terenów zewnętrznych i rekreacyjnych, chcielibyśmy włączyć środowiska młodych architektów, organizując konkurs – zapowiadają przedstawiciele dewelopera.

Jedyna droga do osiedla to katowicka ulica Bytkowska, już zakorkowana w godzinach szczytu

Choć osiedle formalnie będzie się znajdować w Chorzowie, jedyna droga publiczna, która do niego biegnie, to katowicka ulica Bytkowska od strony katowickich dzielnic Wełnowiec-Józefowiec oraz Dąb - już zakorkowana, bo wzdłuż niej wyrosło kilka pokaźnych osiedli, a do tego przy ul. Agnieszki w Katowicach TDJ Estate szykuje również potężne osiedle, docelowo na ponad 700 mieszkań. Więcej: Nowe osiedle na północy Katowic. Jest pozwolenie na budowę drugiego etapu przy Agnieszki/Bytkowskiej

Czy ATAL, miasta Chorzów i Katowice dogadają się, co do poszerzenia drogi albo innego jej przebiegu? Na razie cisza w tej kwestii.

Osiedle TBS Katowice Giszowiec 7

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowe osiedle TBS w Katowicach. Nie dość, że składa się z domków, to jeszcze mieszkania są do kupienia, a nie na wynajem

Autor: Katarzyna Pachelska

17/02/2023

Wizualizacja osiedla przy Korfantego 179a w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle TBS-u w Katowicach przy al. Korfantego. Budowa ma się zacząć już w 2023 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

07/02/2023

OPT

Może Cię zainteresować:

Pięć lat temu wyburzono unikatowe budynki OPT. Został tylko Pawilon C-G i to w opłakanym stanie

Autor: Patryk Osadnik

12/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon