Nowa biblioteka miejska w Katowicach. Powstała na Osiedlu Franciszkańskim. Jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej powstała w Ligocie, konkretnie na Osiedlu Franciszkańskim. Ucieszą się z niej szczególnie dzieci, bo nie dość, że jest sporo pozycji książkowych dla nich, to jeszcze urządzono tu kąciki zabawy dla najmłodszych. To pierwsza katowicka biblioteka, która powstała na nowym osiedlu deweloperskim.

Na Osiedlu Franciszkańskim w Ligocie otwarto filię nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Znajduje się na parterze apartamentowca przy ul. Braci Mniejszych 2. Liczy prawie 160 m2 powierzchni. Przygotowano tu, oprócz regałów z książkami dla dorosłych i dla dzieci, również miejsca do kreatywnej zabawy dla najmłodszych.

Dzisiaj konieczne jest wyjście z książką do ludzi, szczególnie do młodych ludzi. W Katowicach realizujemy mnóstwo akcji promujących czytelnictwo, od „Czytania na dywanie” dla najmłodszych po „Srebrną Książkę”, która ma ułatwić dostęp do oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej seniorom. To wszystko pozwala kreować modę na czytanie – powiedział Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Dlatego jako miasto angażujemy się w zaspokajanie czytelniczych potrzeb mieszkańców, również tych dotyczących zwiększenia możliwości wypożyczania książek właśnie na nowych osiedlach – dodał wiceprezydent.

Otwarcie biblioteki odbyło się w środę, 16 listopada. Od godz. 15 mogą z niej korzystać wszyscy Po części oficjalnej na najmłodszych czekały gry i zabawy z animatorem, a osoby starsze mogły zapoznać się z dostępnych księgozbiorem.

Nowa biblioteka powstała z połączenia dotychczas działających filii nr 5 (ul. Franciszkańska 33) i nr 22 (ul. Słowiańska 1). Nowa lokalizacja biblioteki ma ułatwić dostęp do książek również mieszkańcom Osiedla Książęcego i Kokocińca. Nowoczesna przestrzeń, brak barier architektonicznych oraz ogólnodostępny parking zapewniają wygodne korzystanie z placówki. Odwiedzający znajdą tutaj blisko 11 tysięcy książek drukowanych oraz ponad 600 audiobooków.

W tym roku zakończyliśmy budowę Osiedla Franciszkańskiego, ale to nie znaczy, że zmniejszyło się nasze zaangażowanie w rozwój Ligoty. Po drugiej stronie ulicy budujemy osiedle Franciszkańskie Południe i jako inwestor starannie dobieramy ofertę handlowo-usługową, by spełnić faktyczne potrzeby mieszkańców zarówno naszych osiedli, jak i całej dzielnicy. Zależy nam na tym oby osiedle było kompletne, oprócz zapewnienia podstawowej potrzeby mieszkania, oferowało coś więcej. Powstanie biblioteki to wyraz, naszego spojrzenia na budowę właściwego mixu usług dedykowanych mieszkańcom oraz doskonały przykład na to, że współpraca między samorządem, instytucjami publicznymi i inwestora prywatnego przynosi owocne działania, służące lokalnej społeczności – mówi Adam Urbański, dyrektor sprzedaży w TDJ Estate.

Nie tylko książki, ale też audiobooki

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach ma obecnie 34 filie. Dzięki temu katowiczanie mają dostęp do księgozbiorów, popularnych tytułów oraz nowości wydawniczych blisko swoich domów. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach poza gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów organizuje również spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła. Łącznie w zbiorach MBP znajduje się ok. 750 tys. książek, 36,5 tys. audiobooków oraz ok. 800 gier planszowych. Od kilku lat katowicka Biblioteka oferuje również dostęp do książek elektronicznych – tzw. e-booków.

- Filia nr 5 będzie oferowała to co w bibliotece najważniejsze - atrakcyjne książki dla dzieci i dorosłych - nowości wydawnicze i wartościową literaturę dziecięcą, książki pisane pięknym językiem, artystycznie ilustrowane – wylicza Anna Fałat, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. - Dla najmłodszych czytelników mamy również propozycje edukacyjne: kioski multimedialne, stół interaktywny, gry ścienne, tablice magnetyczne. Liczymy, że miejsce to spełni oczekiwania mieszkańców i będzie przez nich chętnie odwiedzane – dodaje dyrektor.

Biblioteka na Osiedlu Franciszkańskim jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Aby się zapisać, nie trzeba mieszkać w Katowicach. Wystarczy tylko okazanie dowodu tożsamości. Formularz wypisuje bibliotekarz. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek i trzymać je przez miesiąc.

MBP wspiera i promuje czytelnictwo w Katowicach

Narodowe Czytanie – katowicka część ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, odbywająca się w pierwszą sobotę września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Udział w uroczystym wydarzeniu biorą przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i czytelnicy. Odbywa się czytanie fragmentów lektury przewodniej, kiermasz książek antykwarycznych, warsztaty literackie dla dzieci, działa Czytelnia pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa.

Głośno o książkach! – miejski happening organizowany z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Uczestnicy happeningu wybierają książkę z oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, czytają jej fragment do mikrofonu i otrzymują ją w prezencie.

Katowicka Srebrna Książka dla Seniora – bezpłatna usługa dowozu książek do domu, kierowana do katowiczan w wieku powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych, których stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece.

Ferie z Książką, Lato z Książką – akcje promujące czytelnictwo i kulturę, kierowane do dzieci w wieku szkolnym, spędzających ferie i wakacje w mieście. Każda akcja odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a wybrane filie MBP w Katowicach organizują m.in. spotkania autorskie i warsztaty literacko-artystyczne.

Czytanie na dywanie – cotygodniowe głośne czytanie bajek przez bibliotekarzy, z aktywnym udziałem rodziców lub dziadków. Spotkania kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym odbywają się w wybranych filiach MBP w Katowicach.

3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka – cykliczne spotkania dla rodziców i dzieci w wieku do lat trzech. W trakcie spotkań w Filii MBP w Katowicach nr 32 w Ligocie czytane i pokazywane są dzieciom książki, odpowiednie dla ich grupy wiekowej.

Dni Kultury Żydowskiej – organizowany co roku festiwal promujący historię, kulturę i sztukę żydowską, kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Gośćmi DKŻ są pisarze, dziennikarze, badacze historii oraz znawcy kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem.

Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka – organizowany co roku festiwal, którego prelegentami są osoby związane tak z górami, jak i literaturą: pisarze, dziennikarze, utytułowani alpiniści
i himalaiści, podróżnicy, instruktorzy wspinaczki, przewodnicy górscy. W ramach festiwalu odbywają się spotkania oraz warsztaty, dla dzieci i dorosłych.

Dodatkowo w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach odbywają się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Bibliotecznego Klubu Seniora, warsztaty pod szyldem Laboratorium SZTUKI, spotkania w ramach cyklów Wielokulturowy Śląsk, Nie-zwykli, Czytelnicy-podróżnicy oraz Zdrowie w Bibliotece. Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach można znaleźć na stronie internetowej: https://mbp.katowice.pl/.

Katowice 22 11 12 T Staniek 0661

Może Cię zainteresować:

Tysiąclecie. Najlepsze osiedle na świecie. Rymowanka słaba, ale osiedle - jedyne takie w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

15/11/2022

Staw Kozubek

Może Cię zainteresować:

Staw Kozubek zmieni się w przyjemne miejsce rekreacji. Będzie m.in. taras z leżakami

Autor: Katarzyna Pachelska

15/11/2022

Rowery miejskie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon