Nowa droga przez Strefę Kultury ma odciążyć Rondo im. Ziętka. Ogłoszono przetarg na wykonawcę robót budowlanych

Kończąca się dziś nagle w pobliżu osiedla Pierwsza Dzielnica ulica Dobrowolskiego w rejonie Strefy Kultury w Katowicach ma być przedłużona w kierunku dzielnicy Bogucice. Nowa droga ma połączyć al. Roździeńskiego z Bogucicami i odciążyć Rondo im. Ziętka. Właśnie ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

Katowice przygotowują się do inwestycji drogowej w rejonie Strefy Kultury. Spółka Katowickie Inwestycje S.A. ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

Przedłużenie ulicy Dobrowolskiego do skrzyżowania z Katowicką

Dzięki realizacji tej inwestycji, mieszkańcy Bogucic mają zyskać nowe połączenie ze Strefą Kultury. Dokumentacja projektowa zakłada wykonanie przedłużenia ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, a u ich zbiegu budowę ronda, które ma usprawnić i upłynnić ruch. W ramach realizacji inwestycji powstanie również dodatkowa infrastruktura:

  • chodniki,
  • droga rowerowa,
  • kanały technologiczne,
  • systemy odwodnienia,
  • oświetlenie.

W ramach tej inwestycji powstanie również nowy odcinek ulicy Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ulicą Bończyka do nowopowstałego przedłużenia ulicy Dobrowolskiego.

Ważną korzyścią dla mieszkańców Katowic, jaką przyniesie ta inwestycja, będzie połączenie alei Roździeńskiego z Bogucicami. Dzięki temu, kierowcy będą mogli omijać ścisłe centrum Katowic, oszczędzając swój czas oraz odciążając ruch w rejonie Ronda im. gen. Jerzego Ziętka – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Tuż przy Strefie Kultury rosną trzy osiedla. Więcej o nich:

Inwestycje drogowe z Polskiego Ładu w Katowicach

Inwestycja o szacowanej wartości około 35 mln zł, pod nazwą: „Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – etap II” to jedno z sześciu zadań, które planowane są do realizacji w Katowicach w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

– W Katowicach stawiamy na zrównoważony transport, stąd budowa centrów przesiadkowych, rozwój sieci dróg rowerowych i ciągłe zwiększanie liczby stacji wypożyczalni rowerów miejskich czy wdrażanie inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Rozwój miasta wymaga spojrzenia kompleksowego i takie też realizujemy, dlatego ważna jest rozbudowa dróg na północ od Strefy Kultury, która zakłada skomunikowanie tego obszaru z uwzględnieniem rozwiązań dla pieszych, rowerzystów i kierowców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pozostałe zadania planowane do realizacji w ramach ogłoszonego przetargu to:

  • budowa układu drogowego w rejonie ulicy Tysiąclecia 88b;
  • budowa układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego - etap I:
  • połączenie drogowe ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym;
  • przedłużenie ulicy Mickiewicza do ulicy Grundmanna;
  • przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju przy ulicy Gospodarczej oraz przy ulicy Korczaka i Deszczowej.

Niemal wszystkie zadania będą zawierały rozwiązania dla pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

W związku z planowaną realizacją powyższych zadań miasto uzyskało promesę z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości niemal 86 mln zł brutto. Koszt realizacji wszystkich sześciu inwestycji drogowych szacowany jest na nieco ponad 94 mln zł. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji drogowych mogą składać swoje oferty w przetargu do 31 maja 2022 roku. Zakładany czas na realizację wszystkich inwestycji to niecałe dwa lata od dnia zawarcia umowy z wykonawcą.

ZOBACZ TEŻ:

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Geometryczny wiezowiec Whitemad8 2048x1152

Może Cię zainteresować:

Znowu to zrobili! Sklonowali nasze .KTW II. I to gdzie?! W Miami w USA. Zobaczcie sami

Autor: Arkadiusz Nauka

18/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon