Nowa linia minibusów 989 połączy Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę. Będzie kursować od przystanku PKP Podlesie do ul. Wantuły

Nowa linia minibusów połączy Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę, ułatwiając codzienne poruszanie się mieszkańcom tych dzielnic. Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpoczął prace brukarskie związane z budową nowych przystanków, które znajdą się na trasie linii.

Nowa linia minibusów linii 989 połączy Zarzecze, Podlesie i Kostuchnę - południowe dzielnice Katowic.

- Linia 989 znacząco rozszerzy możliwości podróżowania komunikacją publiczną po południowych dzielnicach Katowic. Ze względu na infrastrukturę będą ją obsługiwać busy. Dzięki nowej linii łatwiej będzie dostać się do dworca kolejowego „Katowice Podlesie”, szkół, kościołów czy cmentarzy. Zapewni ona także możliwość przesiadki na już funkcjonujące linie autobusowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tworzona relacja będzie łączyć dworzec kolejowy w Podlesiu z ul. Wantuły. Ze względu na wąskie ulice w tym rejonie, linię będą obsługiwały mniejsze autobusy. Mają one poruszać się przez ulice:

 • Uniczowską,
 • Grota-Roweckiego,
 • Karasiową,
 • Kaskady,
 • by ponownie skręcić w prawo w:
 • Uniczowską,
 • Armii Krajowej,
 • Trojoka,
 • Michałowskiego,
 • Storczyków,
 • Marzanny,
 • Armii Krajowej,
 • Migdałowców,
 • Wantuły.

Z ul. Wantuły wyruszą w trasę powrotną, przemierzając te same ulice. Celem uruchomienia nowej linii 989 jest uzupełnienie już istniejącej oferty dla wspomnianych dzielnic i likwidacja tzw. białych plam transportowych. Nowa linia minibusów rozpocznie kursowanie 25 marca. Szczegółowy rozkład wkrótce zostanie zamieszczony na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Obecnie roboty związane z uruchomieniem nowej linii prowadzi katowicki Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Pracownicy MZUiM-u rozpoczęli prace brukarskie, by zagospodarować przestrzeń dla nowych stanowisk autobusowych, m.in. przy ul. Marzanny, Storczyków przy cmentarzu, Kaskady. Ponadto wykonają roboty dodatkowe – na przykład przy ul. Wantuły powstanie nowe przejście dla pieszych, by ułatwić bezpieczne dotarcie do przystanku. Prace mają potrwać do 24 marca.

Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

Warto pamiętać, że od 1 marca GZM, Koleje Śląskie i POLREGIO pogłębiły integrację biletową, dzięki czemu na podstawie biletu 30-dniowego można korzystać z autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów.

Oferta obejmie Metrobilet Miasto 30, czyli bilet 30-dniowy, ważny na terenie jednego miasta, dostępny w cenie 119 zł. Pasażerowie dodatkowo w cenie biletu zyskają możliwość korzystania z pociągów na terenie wybranego miasta. Cena tego biletu zmieni się o 10 zł, co jest spowodowane m.in. wzrostem cen energii i paliw. Metrobilet Miasto 30 to lepsza oferta dla mieszkańców Katowic, którzy dotychczas płacili 159 zł za podobny bilet – Strefa Katowice, ale także dla mieszkańców miast, w których zlokalizowane są co najmniej dwie stacje kolejowe na obszarze GZM. Mowa chociażby o Gliwicach, Dąbrowie Górniczej czy Tychach.

Z Metrobiletem 2 Miasta 30 za 149 zł (czyli w takiej cenie, jak obecnie) możliwe będzie podróżowanie wszystkimi środkami transportu po dwóch wybranych i graniczących ze sobą miastach.

Nowy bilet obszarowy – taniej i elastyczniej

Dzięki Metrobiletowi Obszarowemu pasażerowie nie będą ograniczeni strefami, tak jak to było
w przypadku dotychczasowych „kolorowych” Metrobiletów. Bilet będzie umożliwiał podróżowanie po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na obszarze od 3 do 6 graniczących ze sobą miast, obsługiwanych koleją. W praktyce oznacza to pełną dowolność w podróżowaniu wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągami, np. pomiędzy Chorzowem a Dąbrową Górniczą.

Dotychczasowi użytkownicy Metrobiletów „kolorowych” zyskają na zmianie ponad 30 złotych miesięcznie. Cena Metrobiletu Obszarowego wynosi 189 zł.

Bilet po całej Metropolii z 299 na 249 zł

Osoby, które chcą korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej Transport GZM i ze wszystkich połączeń kolejowych oferowanych na obszarze Metropolii mogą kupić Metrobilet Sieć 30, który zastąpi Metrobilet Cała Metropolia. Poprzednik kosztował 299 zł. Bilet w nowej ofercie to koszt 249 zł, dzięki czemu pasażerowie oszczędzą miesięcznie 50 zł, a dodatkowo zyskają nowe połączenia organizowane przez POLREGIO – dotychczas oferowane były wyłącznie kursy pomiędzy Katowicami a Sławkowem.

Dodatkowo integracją objęty będzie również emitowany przez GZM bilet 24-godzinny, pod nową nazwą „Metrobilet 24 h”. Bilet będzie uprawniał do podróży po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych na obszarze GZM.

Metrobilety będą umożliwiać także przejazd pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem, przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Zmiany w taryfach

Nowe Metrobilety zastąpią dotychczasowe Metrobilety „kolorowe” i imienne bilety 30-dniowe Transport GZM. Analogiczne bilety miesięczne, pod nazwą „Taryfa Max Bilet”, będą dostępne również w Kolejach Śląskich. Pasażerowie będą mieli te same uprawnienia z wyjątkiem czasu obowiązywania – bilety emitowane przez Transport GZM będą 30-dniowe, a przez Koleje Śląskie – miesięczne. Zarówno Transport GZM, jak i Koleje Śląskie i POLREGIO, będą wzajemnie honorować uprawnienia do przejazdów ulgowych (w kolejach ulgi ustawowe, w komunikacji miejskiej zgodnie z Taryfą Transport GZM), z wyjątkiem uprawnień do przejazdów bezpłatnych.

Ponadto wycofane będą dotychczasowe Superbilety „kolorowe” oraz bilety liniowe Kolei Śląskich. Na wniosek Kolei Śląskich nie będą też emitowane przez spółkę bilety z ofert: „Taryfa pomarańczowa”, „Silesia 24”, „EuroSilesia24”. Przewoźnik zdecydował również o wycofaniu ze sprzedaży „Biletu Śląskiego”.

Gdzie zaopatrzyć się w nowe Metrobilety?

Metrobilety 30-dniowe dostępne będą wyłącznie w systemie Transport GZM, w aplikacji mobilnej lub na karcie po zakupie w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera lub punktach sprzedaży. Ponadto, tak jak dotychczas, w aplikacjach mobilnych: Transport GZM, Mobilet, jakdojade, zbiletem.pl, mPay, SkyCash oraz w biletomatach, punktach sprzedaży i Punktach Obsługi Pasażera zaopatrzyć się będzie można w Metrobilet 24 h (w przypadku automatów biletowych, bilet jest dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej).

Piknik bebok rajdus

Może Cię zainteresować:

Będą kolejne pikniki bebokiem Rajdusiem w dzielnicach Katowic. Pierwsze z nich 16 marca przy osiedlu Nikiszowiec i 17 marca w Parku Kościuszki

Autor: Katarzyna Pachelska

13/03/2024

Tablica its katowice

Może Cię zainteresować:

Działają już elektroniczne tablice systemu zarządzania transportem ITS w Katowicach. Pokazują możliwe utrudnienia i zajętość miejsc parkingowych

Autor: Katarzyna Pachelska

12/03/2024

Jarmark wielkanocny katowice

Może Cię zainteresować:

W czwartek 14 marca 2024 r. startuje Jarmark Wielkanocny na katowickim Rynku. Potrwa do 1 kwietnia

Autor: Redakcja

11/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon