Nowa organizacja ruchu na węźle Giszowiec. Od 15 lutego zamknięta będzie część skrzyżowania

Wykonawca nowego układu drogowego w Katowicach Giszowcu, na skrzyżowaniu DK 86 i DK 81, 15 lutego zmieni organizację ruchu. Sprawdźcie, jak tam trzeba będzie jeździć.

NDI
Przebudowa węzła Giszowiec w Katowicach, luty 2022

Przebudowa skrzyżowania DK 86 i DK 81 w katowickim Giszowcu to największa inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka.

Zmiana organizacji ruchu od 15 lutego 2022

We wtorek 15 lutego 2022 r., na terenie przebudowywanego układu drogowego w Giszowcu zostanie zmieniona organizacja ruchu. Zamknięta będzie część skrzyżowania, łączącego ul. Kolistą, Karolinki, 73. Pułku Piechoty oraz zjazd do ulicy Pszczyńskiej. Zmiana jest tymczasowa i potrwa do połowy kwietnia 2022 r. MZUiM Katowice w najbliższych tygodniach będzie realizował także naprawy pozimowe nawierzchni na DK86.

- Temperatury dodatnie pozwalają nam realizować więcej prac, dlatego najbliższe tygodnie to kontynuacja działań związanych z przejściem dla pieszych, ale i intensyfikacja prac drogowych – mówi Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI, generalnego wykonawcy robót i dodaje, że stąd konieczność wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

We wtorek 15 lutego, o godzinie 10:00 zamknięty zostanie jeden z pasów, prowadzących ruch ulicą Karolinki na zjazd w kierunku Tychów. To oznacza, że kierowcy samochodów osobowych będą mieć do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku jazdy, natomiast z uwagi na zawężenie – kierowcy samochodów ciężarowych będą korzystać z objazdu. Ruch samochodów ciężarowych poprowadzony będzie objazdem w ul. 73 Pułku Piechoty do tymczasowego ronda, z którego będzie wyjazd w kierunku Tychów.

Projekt nowego węzła Giszowiec za ponad 300 mln zł

Każdego dnia przez DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca przejeżdża niemal 60 tysięcy samochodów. To zarówno kierowcy przemieszczający się po terenie aglomeracji, jak i ruch tranzytowy.

Na realizowany za ponad 308 mln zł projekt składają się

  • budowa nowego bezkolizyjnego węzła DK86 i DK81,
  • rozbudowa ulicy Pszczyńskiej na odcinku od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu.

Inwestycja otrzymała gigantyczne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość wsparcia to 239,3 mln zł. Zakończenie inwestycji przewidziane jest w drugiej połowie 2022 roku.

Dwie części inwestycji

Przypomnijmy, że realizacja inwestycji składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta.

- Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73. Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny. Piesi i rowerzyści także zyskają nowe, bezkolizyjne połączenia. W efekcie przebudowy skrzyżowanie ulic Pszczyńskiej i 73. Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu zatem dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów, Cieszyna i Skoczowa oraz na północ w kierunku autostrady A-4 i dalej w kierunku Krakowa i Wrocławia oraz Łodzi i Gdańska, drugi będzie przeznaczony dla ruchu lokalnego, w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.

Pozimowa naprawa nawierzchni już od 12 lutego

Temperatury dodatnie pozwalają realizować prace drogowe, których istotną częścią są pozimowe naprawy nawierzchni. MZUiM Katowice rozpocznie je w sobotę 12 lutego między godz. 6.00 a 13.00 na alei Murckowskiej (DK86) na odcinku pod wiaduktem wzdłuż ul. 1 Maja w kierunku do Tychów. W związku z prowadzonymi pracami konieczne będzie zawężenie, czyli kierowcy jadący od Sosnowca do Tychów pod wiaduktem będą mieć do dyspozycji jeden pas ruchu.

Podobne prace, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w ciągu najbliższego tygodnia, czyli od 14 do 20 lutego będą realizowane na ul. Pszczyńskiej (DK86) na odcinku od przebudowywanego układu drogowego w Giszowcu do Tychów, a w kolejnym tygodniu, tj. od 21 do 27 lutego na odcinku od Tychów do Giszowca. Dla zapewnienia komfortu przejazdu, roboty będą się odbywać przy punktowym zawężeniu pasa ruchu drogowego.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon